Klasik Şekilde Sıralama | Hackaday


Çoğumuz için 8 bitlik bir mikro bilgisayar, çoğumuzu 1980’lere geri götüren ev bilgisayarlarından biri anlamına gelir. Ancak bu, bizi baştan çıkarmadan önce uygun fiyatlı ofis ve endüstriyel masaüstü bilgi işlem pazarını dolduran 1970’lerin 8 bitlik makinelerinin tüm neslini göz ardı ediyor. Pac-Man veya kurbağa. Bunlardan biri, bir SWTPC 6809bu onun eline geçti [Look Mum No Computer]ve markasına doğrudan aykırı olarak, bir sentezleyiciyi kontrol etmek için kullandı.

Adından da anlaşılacağı gibi, bilgisayar bir 6809 işlemciyi gizler ve Zilog ve MOS Technologies gibi pazar tehditlerini savuşturmak amacıyla bu çipin piyasaya sürüldüğü 1970’lerin sonundan gelir. Bir SS-50 veri yolu anakartına sahiptir ve molanın altındaki videodaki destan, kırk yıllık bir bilgisayarda sorun giderme hakkında olduğu kadar, synth’i çalıştıracak özel bir DAC ve tetikleme bağlantı noktasının üretimi hakkındadır. Bunca zamandan sonra makinenin büyük ölçüde çalışıyor olması, ancak arayüzün geliştirilmesi sırasında bazı hasarlara yenik düşmesi SWTPC’ye bir övgüdür.

Yine de sonunda, 1970’lerin bilgisayarında tamamen işlevsel bir sıralayıcı var ve analog bir sentezleyiciden oldukça iyi elektronik müzik çalıyor. Bu KESİNLİKLE 1979’da bize vaat edilen gelecek!

Uzun süreli okuyucular, bunun bu sayfaları süsleyen ilk SWTPC olmadığını bileceklerdir.
Kaynak : https://hackaday.com/2023/01/24/sequencing-the-vintage-way/

Yorum yapın