Kısaltmalar etrafımdaki her şeye hükmediyor – Teknolojik Haberler


Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz. Bu sayıda:

 • NASA, ayda nükleer enerji için bir gelecek görüyor
 • Epsilon3, uzay endüstrisi işletim sistemi için finansmanı kapattı
 • AWS, SpaceX ve diğerlerinden haberler

Max Q’nun ücretsiz bülten sürümünün gelen kutunuza ulaşması için kaydolmayı unutmayın.

Oldukça havalı bir haberde NASA, ay yüzeyinde kullanılmak üzere nükleer fisyon enerji sistemi konsept tasarımları için üç tedarikçiyle sözleşme yaptığını söyledi. Lockheed Martin, Westinghouse ve IX (Intuitive Machine ve X-Energy’nin ortak girişimi) kazanan üç teklif sahibi oldu. Her biri “ilk konseptler” geliştirmek için ortaklarla birlikte çalışacak ve yaklaşık 12 ay sürmesi beklenen bu çalışma için yaklaşık 5 milyon dolar alacak.

NASA, bu projede uygun bir şekilde Enerji Bakanlığı (DOE) ile ortaklık kuruyor ve teknik özellikler, bunu en az on yıl boyunca üretebilecek 40 kilovatlık bir enerji üretim kapasitesini içeriyor. Bu, mevcut bir giriş seviyesi Nissan Leaf’in tam şarjının içerdiği şeyle ilgili – ancak bir fisyon üreteci olarak bunu sürekli olarak sağlayacağı açık.

Çok fazla görünmeyebilir, ancak bir ay üssünü desteklemek için tek tek veya gruplar halinde konuşlandırıldığında, NASA’nın sonunda Artemis programı aracılığıyla kurmayı planladığı ayın uzun süreli işgali türündeki birçok zorluğu çözebilir. Devam eden bilim misyonları için insanları en büyük doğal uydumuza geri götürün.

NASA nükleer fisyon konsepti

Resim Kredisi: NASA

2021’in başlarında SpaceX kıdemli Laura Crabtree, Epirus’tan Max Mednik ve eski Google çalışanı Aaron Sullivan tarafından kurulan Epsilon3, basit (en azından görünüşte) bir fikirle başladı: modern uzay endüstrisi için bir işletim sistemi oluşturmak. Şimdi şirket, Moore Strategic Ventures, Y Combinator (Epsilon3 mezunudur) ve MaC Venture Capital’ın katılımıyla Lux Capital liderliğindeki yeni yatırımı 15 milyon doları kapattı.

Açık olmak gerekirse, Epsilon’un işletim sistemi Windows veya macOS’ta yenilik peşinde değil; bunun yerine, uzay endüstrisinde onlarca yıldır kullanılan yazılım araçlarını geliştirmek istiyor. Şirket oldukça genç olmasına rağmen, yazılımı zaten birçok şirket tarafından kullanılıyor. Mednik, Teknolojik Haberler’a “Yıldan bugüne yapılan lansmanlara baktık ve bu ekiplerin %20’si Epsilon3 kullanıyor” dedi.

Resim Kredisi: Epsilon3

TC ve ötesinden daha fazla haber

 • Arianespace Fransız Guyanası’ndaki bir Avrupa uzay limanından Ariane 5 roketini başarıyla fırlattı. Roket, yörüngeye iki coğrafi iletişim uydusu taşıdı.
 • AWS Uluslararası Uzay İstasyonuna Axiom görevinde uzaya bir Snowcone uç bilgi işlem ve depolama cihazı gönderdi.
 • Çin başarıyla başlattı Kuaizhou-1A roketi uzaya Tianxing-1 uydusunu yörüngeye gönderiyor. Bu yıl Çin için yirminci lansmanı oldu.
 • Isar Havacılıkbir Alman roket girişimi, imzalandı fırlatma hizmetleri sözleşmesi İtalya ile D-Yörünge yörünge transfer aracını 2023’ten önce uzaya göndermek.
 • NASA hazırlanıyor iki alternatif zaman çizelgesi ArsTechnica tarafından elde edilen sızdırılmış belgelere göre, ajansın büyük gecikmeler ve bütçe kısıtlamaları için kendisini hazırladığını belirten Artemis programı için.
 • OneWeb hedefliyor lansmanları devam ettir bu yılın dördüncü çeyreğinde, SpaceX ve NewSpace India Ltd. ile fırlatma anlaşmaları yoluyla. Şirketin operasyonları, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların Soyuz roketlerinin kullanımını yasaklamasının ardından büyük bir aksama yaşadı.
 • Sierra Uzay ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı. uzay limanı amerika potansiyel olarak ikinci şirketin New Mexico sitesini Sierra’nın Dream Chaser uzay araçları için bir iniş alanı olarak kullanmak.
 • Uzay X ABD Federal İletişim Komisyonu’na çağrıda bulundu milyarder Michael Dell’in bir iştiraki olan Dish Network ve RS Access’in 12 gigahertz frekans bandının en iyi kullanımına ilişkin yanıltıcı raporlar sunup sunmadığını araştırmak için. SpaceX, bandı yörünge geniş bant takımyıldızlarıyla paylaşan 5G ağlarının, kullanıcılar için Starlink hizmetinde kesintiye yol açabileceğini söyledi.
 • Uzay X dır-dir dükkan kurmak Austin bölgesinde. Şirket, Elon Musk’ın diğer şirketi The Boring Company’den devredilen Bastrop County’deki yaklaşık 50 dönümlük alanın kontrolünü ele geçirmenin yanı sıra iki rol için işe alıyor.
 • Birleşik Krallık hükümeti başlatıyor Uzay Sürdürülebilirlik Planısürdürülebilirlik standartlarını geliştirmek için özel sektörle birlikte çalışmak ve Birleşik Krallık uzay sektöründe sürdürülebilirliği ve yatırımı teşvik etmek.
 • Viasat hissedarlar satın almayı onayladı İngiliz uydu iletişim şirketinin Inmarsat7,3 milyar dolar değerinde bir anlaşmaya imza attı. SpaceX’in daha önce anlaşmaya itiraz etti.

Haftanın fotoğrafı

Resim Kredisi:Image Credits: Getty Images aracılığıyla HUM Images/Universal Images Group

7 Şubat 1984’te çekilen bu fotoğraf, astronot Bruce McCandless II’yi bağlantısız bir uzay yürüyüşünde gösteriyor. Bu fotoğrafta Uzay Mekiği Challenger’dan maksimum mesafesine yaklaşıyor. Uzaklarda.

Max Q sana benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/max-q-acronyms-rule-everything-around-me/

Yorum yapın