Ketçap Termal Macun Olarak Şaşırtıcı Derecede İyi Performans Gösteriyor(Fotoğraf: Computerbase.de forumları)Görünüşe göre PC dünyasında asla çözülmeyecek bir tartışma, hangi termal macunun en iyi olduğudur. Bunun da ötesinde, hiç kimse en uygun uygulama modeli konusunda hemfikir olmayacaktır. Bazıları bir damla Arctic Silver’ın ideal olduğunu savunurken, diğerleri X şeklinde bir sıvı metal uygulamasına ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Bazıları termal pedlere yemin eder. Ancak, hepimizin hemfikir olabileceği bir şey var ki, bir şey hiç yoktan iyidir. Almanya’da yapılan yeni termal macun testleri, diş macunu, patates dilimi, peynir ve hatta ketçap dahil olmak üzere macun listesine birkaç yeni malzeme ekleyerek bu sonucu desteklemektedir. Beklendiği gibi, hiçbiri termal macun kadar iyi değil, ancak ketçap etkileyici bir performans sergiledi.

Testler bir üye tarafından yapıldı. Computerbase.de forumları ve bayraklı TechSpot tarafından. Girişimci test uzmanı, pasif olarak soğutulan giriş seviyesi, 30 W GPU olan Radeon R7 240 GPU üzerinde çeşitli termal macun türlerini denedi. Ancak testler için kısmayı denemek ve önlemek için bir fan eklediler. GPU hafif bir 780 MHz hızında çalışır ancak yine de optimum olmayan bir soğutma çözümünü doyurmaya yetecek kadar ısı üretebilir.

Hangi macunun en iyi olduğunu bulmak için yukarıda belirtilen çeşnileri içeren geniş bir örnek kullandılar. Her test, GPU’lar için bir işkence testi olan beş dakikalık bir Furmark çalışmasından oluşuyordu. GPU’nun 105C’ye ulaştığında üç aşamalı termal kısma sürecinden geçtiğini belirttiler. Üçüncü aşama, saatleri 300 MHz’e düşürür, ancak yine de maksimum sıcaklığına ulaşırsa sistemi kapatır.

Şaşırtıcı bir şekilde, bir dilim patates bir GPU’yu çok iyi soğutamaz. (Resim: Computerbase.de)

Test edilen standart olmayan macun türleri arasında ketçap öne çıkan malzeme oldu. GPU’nun 71C’ye çıkmasına izin vermesine rağmen, hiç kısmadı. Üçüncü aşamayı kısıp 105C’ye ulaşan patates dilimi (yukarıda) için durum böyle değildi. Yine de bilgisayar kapanmadı, bu yüzden onu kullanmaya devam etmek teorik olarak mümkün. Bir dilim peynir, patatesten biraz daha iyi performans gösterdi. O da 105C’ye ulaştı, ancak kısmanın yalnızca ilk aşamasına geldi. Diş macunu da kıyaslandığında takdire şayan bir performans sergiledi ve 90C’yi kısma olmaksızın vurdu. [I can’t believe I’m reading this right now. -Ed.]

Tuhaf materyallere ek olarak, kişi ayrıca standart macunları ve pedleri de test etti. En iyi performans gösterenler Arctic MX4 ve Corsair’in TM30 macunuydu. GPU’nun sırasıyla 49C ve 54C’ye çıkmasına izin verdiler. Genel olarak, maksimum 61C sıcaklığına rağmen Arctic TP3 termal yastığı kazanan ilan ettiler. Bunun, kullanımının yapıştırmaktan daha kolay olması ve tekrar tekrar kullanılabilmesinden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Fotoğrafları ve kıyaslamaları incelemek isterseniz, neyse ki hepsini yüklediler. Google sürücü.

Şimdi Oku:

  • Bir ‘Life Aquatic’ Mekanik Klavye Oluşturmak İçin Nasıl 700 Dolar Harcadım?
  • Cooler Master, Nutella’yı termal macun olarak kullanarak kutluyor
  • Bir TikTok Hesabı, CPU’larda Yeni Termal Macun Modellerini Test EdiyorKaynak : https://www.extremetech.com/computing/342601-ketchup-performs-surprisingly-well-as-a-thermal-paste

Yorum yapın