Kenyalı startup Ponea, tıbbi hizmetlere erişimi artırmada ivme kazanıyor • Teknolojik Haberler


Seri Kenya teknolojisi girişimci Mike Macharia son yirmi yılını Doğu Afrika’nın en büyük telekom şirketi Safaricom gibi şirketlere büyümelerini destekleyen altyapı oluşturmalarında yardım ederek geçirdi. onun firması, Yedi Deniz Teknolojileridaha önce hükümetlerle de çalıştı – merkezi olmayan hizmet dağıtım merkezlerinin ilk uygulamasında yer aldı – Huduma Merkezlerivatandaşların neredeyse tüm devlet hizmetlerine tek bir portal üzerinden erişmesini sağlayan .

Birkaç yıl önce Macharia, Kenya hükümeti tarafından da inşa edilmesi için sözleşme imzalamıştı. şimdi terk edilmiş ulusal hastane bilgi sisteminin ülkedeki sağlık hizmeti sunumunu değiştireceğini söylüyor. Ancak bu projenin 2019’da sona ermesi onun yenilikçiliğini öldürmedi; bunun yerine fırlatması için ona ilham verdi Ponea Sağlık sağlık hizmetleri için bir pazar yeri olarak

“Bu projenin sonu, bir an kendi kendime düşünme fırsatı verdi ve tüm hayatımı işletmeler için donanım ve yazılım inşa etmek için harcadığımı fark ettim. Ama bizim (kitleler) için teknoloji geliştirmeyi hiç düşünmemiştim. Baştan sona inşa etmeye karar verdim ve Ponea bu şekilde ortaya çıktı, ”diyor girişimin Baş Vizyoner Görevlisi (CVO) Macharia Teknolojik Haberler’a.

Kişisel bir acil durum, fikrin güncelliğini doğruladı.

“Evimden arabayla gidiyordum ve burnum kanadı ve bu ikinci kez oluyordu. Doktorumla görüştüm ve bazı testler yaptırmamı önerdi. Ama sanırım onları almayacağımdan şüphelendi; yine de yoğun bir gündü. Bu yüzden numune almak için ofisime bir laboratuvar teknisyeni gönderdi. Sonuçlar ve doktor incelemesinden sonra, ilaçları teslim etmek için bir binici kullanan bir eczane ile bağlantı kurdum” dedi.

“O anda, her şeyin var olduğunu anladım. Doktorlar, laboratuvarlar, eczane, ödeme ve teslimat sağlayıcıları var, ama neden birbirine bağlı değiller? Kimsenin tüm bu ekosistemi tek bir ekosistemde birleştirmeye çalışmadığını öğrendim; yapmamız gereken bir şeydi. Neden?”

Ponea’yı “gerçekten hasta merkezli bir platform” olarak inşa etmeye işte böyle başladı.

Ponea Health, hastaları, sağlık hizmetlerini ve ödeme alanındakiler de dahil olmak üzere diğer hizmet sağlayıcıları bir araya getiren çok katmanlı bir pazardır.

Listeleme sırasında maliyet de dahil edildiğinden, kullanıcıların ihtiyaç, konum ve ücretler gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak doktorları, tesisleri ve/veya sağlık paketlerini tanımlamasını kolaylaştırır.

Bir kullanıcı bir doktorla bağlantı kurduğunda ve vakalarının ciddiyetine bağlı olarak konsültasyon sanal veya fiziksel olarak yapılır. Ve bir doktorun testler önerdiği durumlarda, Ponea hastayı numune toplama için bir laboratuvar sağlayıcısına bağlar.

Ponea’nın kurucularından Macharia, “Ayrıca bazen kan örnekleri toplayan kendi flebotomistlerimiz de var, çünkü hastalar için son kilometre deneyimini kontrol etmeye başlamamız gerektiğini fark ettik” dedi. Akshay Şah.

Tüm sürecin müşteri odaklı olduğunu ve hastanın check-in yaptığı andan ilacın teslim edildiği ana kadar sorunsuz bir süreç geçirmesini sağlayan bir çağrı merkezi (tıbbi operasyon merkezi) tarafından desteklendiğini ekledi.

Ponea’nın platformunda listelenmek için, sağlayıcılar önce hükümetin veri tabanından ve doktor sertifikalarından alınan verileri kullanan kendi derecelendirme sistemi kullanılarak incelenir ve derecelendirilir. Ayrıca hastalar, sağlayıcıları belirlenmiş metriklere göre derecelendirebilir ve doktorları müşteri deneyimi ve memnuniyetine göre sıralamaya yardımcı olabilir.

Ponea, Haziran 2019’da kuruldu ve geçen yıl Ocak ayından bu yana, 15.000’den fazla müşteriye ek olarak 400’den fazla sağlık ve zindelik uzmanına kaydoldu ve sektörün covid kaynaklı büyümesinin ardından insanlar giderek daha fazla tele-sağlık arayışındayken %54’lük bir dönüşümle Ponea. Telesağlığın, dünyadaki en yüksek hastalık yüküne ve en düşük hasta-doktor oranına sahip kıta olan Afrika’daki sağlık hizmetlerine erişim boşluğunu kapattığı söylendiğinde, bu artış geliyor.

Tele-sağlığın benimsenmesi devam ederken, Ponea önümüzdeki üç yıl içinde müşteri tabanını 500.000 büyütmeyi ve Güney Afrika, Nijerya, Mısır ve Fas dahil olmak üzere diğer dört pazarda varlık göstermeyi hedefliyor.

“Başkalarıyla kolayca entegre olabilen ölçeklenebilir bir ürün geliştirdik çünkü en başından beri dünyanın herhangi bir yerinde çalışması gereken bir platform oluşturmak için yola çıktık. Bu, mevcut olanı inşa etmediğimiz anlamına gelir. Macharia, “Küresel düzeyde API entegrasyonuna izin vererek stratejik katılıma bakıyoruz” dedi.

“Hem küresel hem de yerel olarak harika bir şekilde birlikte çalıştığımız harika şirketler bulduk ve buna şu anda değerlendirmekte olduğumuz ve yakında platformumuza entegre edilecek küresel bir zihinsel sağlık semptom denetleyicisi de dahil” dedi. platform giyilebilir cihazlardan da veri toplayabilir.

Ponea’nın teklifi, daha iyi hastalık denetimi için bilgi ve verilerin senkronize edilmesine yardımcı olmak için hastalar ve hemşireler gibi bakıcıları için bir kronik hastalık yönetimi öğesi içerir.

Başlangıç ​​ayrıca, kapsamlı sigortayı karşılayamayan veya yalnızca ayakta tedavi hizmetleri arayan KOBİ’lere veya işletmelere de hizmet vermektedir. Çalışanlar önceden seçilmiş sağlayıcılar listesinden hizmetlere erişebilir ve sigortadan farklı olarak Ponea cüzdan bakiyesinin süresi dolmaz.

Ponea bugüne kadar Afya Partners, Shield Capital, Seven Seas Technologies ve Bhavesh Shah, Herman Langen, Franciscus Olsthoorn ve Kalpesh Mehta dahil olmak üzere bir dizi melek yatırımcıdan 4.3 milyon dolarlık fon çekti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/23/kenyan-startup-ponea-gaining-momentum-in-driving-access-to-medical-services/

Yorum yapın