Kenya merkezli su ürünleri teknolojisi Victory Farms, yeni pazarlara açılmak için 5 milyon dolarlık fon sağlıyor – Teknolojik Haberler


Zafer ÇiftlikleriKuluçkahaneler, kreş havuzları ve derin su kafeslerinden oluşan tilapia balıkları için bir su kültürü girişimi ve çiftliği olan , yeni fon olarak 5 milyon dolar topladı.

Yatırım, Bain Capital’in kıdemli genel müdürü Ed Brakeman ve dünyanın en büyük somon işletmelerinden biri olan Mowi’nin kurucusu ve eski CEO’su Hans den Bieman tarafından yönetildi.

Bu, aynı öz sermaye ve borç yatırımcıları grubundan yedi dahili melek turunun ardından girişimin ilk kurumsal yatırımıdır (yükseltmiştir). 40 milyon dolar Geçen yıl borçluydu). Bu fon, Kenya merkezli şirketin işini Ruanda, DRC ve Tanzanya’ya genişletmesini sağlayacak.

Joseph Rehmann 2015 yılında Victory Farms’ı kurdu. Teknolojik Haberler ile yaptığı bir görüşmede Rehmann, şirketi kurma yolculuğunu anlattı. MBA programını tamamladıktan sonra, Gana’da üç aylık bir su ürünleri projesinde çalışmaya başladı ve sonunda Accra merkezli bir çiftliğin CFO’su olduğu üç yıllık bir göreve yol açtı.

“Su ürünleri yetiştiriciliğinin ölçeklenmesi ve tüm bunlar hakkında çok şey öğrendim. Bir yatırım bankası ve Microsoft için çalışan Rehmann, “Daha fazla noktayı birleştirebilirsek ve temelde uçtan uca bir protein tesisi yaratabilirsek, çalıştırdığım platformun çok daha büyük ve çok daha hızlı ölçeklenebileceğine inanıyordum” dedi.

2015 yılında Rehmann, uzun süredir iş ortağı olduğu iş ortağıyla birlikte çalıştı. Steve Moran Victoria Gölü’nü keşfetmek ve ülkenin soğuk zincir pazarlarını bozmak için teknolojiyi nasıl kullanabilecekleri konusunda bazı fizibilite çalışmaları yapmak.

Balık değer zincirini sıfırdan yeniden inşa etmek için eşsiz bir fırsatın var olduğu sonucuna vardılar. Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık balık açığı olan bir pazara hizmet etmek için 2016 yılının ortalarında piyasaya sürülmeden önce Zafer Çiftlikleri’ni başlatmak için bir melek turu oluşturdular.

Sadece ortalama Kenyalı yaklaşık %10-20 tüketir Çoğu kırmızı et olan hayvansal protein alımı. Büyük bir balık açığı ve kilo başına 5 dolara ulaşan perakende fiyatları ile Victory Farm, daha fazla balık üretmek için teknolojiyi kullandığını ve yerel gıda pazarlarında yemek pişirmek ve satmak için küçük partiler halinde balık satın alan binlerce pazar kadını için maliyetleri aynı anda aşağı çektiğini söylüyor.

“Teknoloji etkin bir platform işletiyoruz ve diğer Afrika balık şirketlerinden 2 kat daha hızlı ölçeklendik. Rehmann, Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, verileri kullanarak, mevcut küresel liderin sermaye giderlerinin yarısında küresel olarak en verimli operasyonu oluşturduk” dedi. “Afrikalılara kitlesel pazarlara, balıkları her gün Kenya’nın her yerindeki binlerce pazar kadınına %1’den daha az bozulmayla itmek için tahmine dayalı verileri kullanan yüksek yenilikçi bir RTM soğuk zinciri aracılığıyla satıyoruz.”

Şirketin, 15.000’den fazla pazar kadınının balık almaya gittiği 54’ten fazla perakende noktası var ve Rehmann’a göre, elektrik veya buz kullanmıyorlar.

“Uçtan uca daha sağlam bir veri kümesini yönlendirmek için dikey entegrasyon kullanıyoruz” dedi. “Bu, daha fazla tüketiciye daha iyi, daha taze bir ürün sunmak için sistemlerimiz ve verilerin gücü aracılığıyla yenilik yapmamıza ve daha uygun maliyetli çözümler oluşturmamıza olanak tanıyor.”

Victory Farms, teknolojisi nedeniyle dünya çapında balıkçılık endüstrisinde en yüksek marjlı yapılardan birine sahip olduğunu iddia ediyor. Şirket, 2017 ile 2021 arasında %130’luk bir CAGR kaydetti. Bu büyüme oranını korumak, büyük bir güven verebilir. Victory Farms’ın durumunda, Rehmann, Kenya’da ve daha geniş Doğu Afrika bölgesinde bir işleme tesisi ve dağıtım ağına da sahip olan şirket için önemli bir rakip olmadığına inanıyor.

“Onlardan (rekabetten) çok daha hızlı büyüyoruz ve bunu rekabetçi bir oyun alanı olarak görmüyoruz. Bizim için asıl rakip açlık ve tüketicilerin uygun fiyatlı protein seçeneğine sahip olamamaları” dedi.

Ancak küresel bir perspektiften bakıldığında, Rehmaan, Zürih merkezli Regal Springs’i daha büyük bir oyuncu olarak lanse ediyor. Ancak CEO, Victory Farms’ın yeni coğrafyalara genişlemesi planlandığı gibi başlarsa, önümüzdeki beş yıl içinde Regal Springs’i geçerek küresel olarak “en büyük uçtan uca tilapia platformu” haline gelebileceğini savundu.

Victory Farms’ın kâr ve büyüme odaklı olduğu kadar Rehmann, şirketin dünyanın en sürdürülebilir tilapia platformu olma yolunda çalıştığının altını çizmeye değer olduğunu söyledi. “Yürümekte olan birkaç girişimimiz var ve dünyanın ilk karbon negatif balık platformunu inşa etmeyi planladık. Ve bence bu çok heyecan verici çünkü bunu başarmak için işin içine yerleştirilmiş çok sayıda somut ve ölçülebilir boyuta sahibiz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/kenya-based-aquaculture-tech-victory-farms-nets-5m-funding-to-expand-into-new-markets/

Yorum yapın