Kendinden Tahrikli Robo-Balık Okyanustan Mikroplastikleri Yakalayabilir


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Sören Funk/Unsplash)
Serçe tırnağınız büyüklüğünde robotik bir balık, yakında mikroplastik kirliliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sichuan Üniversitesi Polimer Araştırma Enstitüsü’ndeki mühendisler, bir su kütlesinin etrafında kanat çırparak hareket ederken mikroplastikleri yakalayabilen küçük bir robo-balık tasarladılar. 13 mm’lik robot, kendisini saniyede yaklaşık 30 mm hızla itmek için kuyruğunda bir ışık lazer sistemi kullanır. Robot yüzme sırasında hasar görürse, dışarıdan müdahale olmaksızın kendini onarabilir ve işine devam edebilir.

Ekip, proje için okyanusta yaşayan canlılardan ilham aldı. Sedef’in kimyasal gradyanına uyması için molekül tabakalarını katmanlayarak sedef (halk dilinde sedef olarak bilinir) taklit eden bir malzeme tasarladılar. Dayanıklı malzeme, mühendislerin bükülebilen, esneyebilen, 5 kg’a kadar “çekebilen” ve takıldığında veya kesildiğinde yüzde 89’a kadar yenilenebilen bir robo-balık üretmesine izin verdi.

Robotun malzemesinin yapısı, mikroplastikleri de alabilmesi için çok önemlidir. Mikroplastikler, elektrostatik ve kimyasal bağlar yoluyla suni sedef üzerine yapışan boyalar ve metaller içerir. Bu, elle yapılacak bir “yakalama” olmadığı anlamına gelir – robo-balık sadece etrafta yüzer ve yoluna çıkan tüm mikroplastikleri pasif olarak yakalar.

(Fotoğraf: Nano Harfler 2022)

Şu anda robo-balık sadece su yüzeyinde çalışıyor; mühendisler, robotun tamamen su altında dalış yapabilecek ve yüzebilecek bir versiyonunu oluşturmak için çalışıyorlar. Ancak o zamana kadar, yüzey kayması robotu, hem yumuşak robot mühendisliği hem de mikroplastik kirliliği azaltma alanında heyecan verici bir kavram kanıtıdır. Yumuşak robotların çoğu, “doğası gereği mekanik olarak daha düşük, kolayca zarar görebilen ve işlevleri entegre etmesi zor” olan hidrojellerden veya silikondan yapılır. Araştırma Çarşamba günü Nano Letters’da yayınlandı. Mühendislerin taklit sedefleri, daha geleneksel malzemelerin tipik esnekliğinden ödün vermeden sağlam bir robot yapar.

Ekip, robo-fish’in daha büyük bir mikroplastik sorununa yara bandı çözümü olduğunu kabul ediyor. Minik yüzücü robotların, mikroplastik üretme hızımıza (genellikle daha büyük plastik parçaların parçalanmasının bir sonucudur) yetişmesi pek olası değildir. Yine de, bu küçük yüzücüler “gerçek dünyada” uygulanırsa, uzun vadeli stratejiler test edilirken kirliliğin etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin, son zamanlarda Kanada yasak belirli tek kullanımlık plastiklerin üretimi. Daha küçük bir ölçekte, ABD İçişleri Bakanlığı aşamalı olarak sona ermek milli park arazileri ve tesislerinde bazı plastiklerin kullanılması.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337404-self-propelled-robo-fish-can-grab-microplastics-out-of-the-ocean

Yorum yapın