Kendi Analog Telefon Ağınızı Nasıl Oluşturursunuz?


Analog telefonlar bugün neredeyse modası geçmiş olabilir, ancak insanlığa bir yüzyıldan fazla bir süredir hizmet ettikleri için, ara sıra çekmecelerde veya tavan aralarında ortaya çıkmaları oldukça muhtemeldir. Ortalıkta birkaç tane varsa ve onları birbirine bağlayıp kendi yerel telefon sisteminizi kurmanın harika olacağını düşünüyorsanız, şuraya bakın: [Gadget Reboot]’nin son çalışması. Onun video serisi gösteriyor tamamen işlevsel bir kablolu telefon sistemi yapmaya yönelik tüm adımlar.

Tabii ki, evde veya küçük işletmede kullanım için ayrılmış telefon santrallerini bulmak zor değil, ancak [Gadget Reboot] kendi sistemini sıfırdan tasarlamanın çok daha ilginç olacağına karar verdi. Başlangıç ​​olarak, analog telefonları çalıştırmak için doğru voltajları, akımları ve empedansları uygulamak için hazır abone hattı arayüz devrelerini (SLIC’ler) kullandı. Daha sonra telefonun bir numara çevirmesine izin vermek için bir DTMF kod çözücü çipi ekledi ve her iki sistemi de tüm sistemi kontrol eden bir ESP8266’ya bağladı. Farklı açma, çevirme, çalma ve kapatma durumlarını uygular ve ayrıca karşılık gelen ses sinyallerini üretir.

Sistem, tıpkı büyük ölçekli telefon sistemlerinde olduğu gibi, çoklu santral düzeninin uygulanmasıyla daha da ilginç hale geliyor: farklı bir santrale bağlı bir numara çevrildiğinde, iki santral arasında bir bağlantı kurulması gerekiyor. arama. Büyük ölçekli sistemler, SS7 gibi özel protokoller kullanır, ancak [Gadget Reboot] işleri basit tutmayı tercih etti ve bir RS-485 bağlantısı kullandı. İki ESP birbirinin durumunu kontrol eder ve her şey yolundaysa bir röle iki hattı birbirine bağlar ve devre tamamlanır.

Mevcut sistem biraz kablo karmaşası ama işe yarıyor ve [Gadget Reboot] muhtemelen modem desteği gibi işlevlerle genişleterek, özel devre kartlarına dayalı daha temiz bir kurulum yapmayı planlıyor. Her durumda, basit bir elektromekanik sistemden çok daha gelişmiş durumda. Klasik telefon ağları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Seni koruduk.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/11/23/how-to-build-your-own-analog-phone-network/

Yorum yapın