Keep Financial, işverenlerin bir saklama aracı olarak affedilebilir krediler sunmasına yardımcı olmak için A16Z liderliğinde 9 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Çalışan kaybı, rekabetçi ortamlarda çalışan kuruluşların karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Bugün bir girişim, İK çalışanlarının bununla mücadele etmek için kullandığı araçlara eklenecek yeni bir ürünle piyasaya çıkıyor. Finansal Tutmak İşverenlerin affedilebilir krediler şeklinde alıkoyma ikramiyeleri sağlamasına yardımcı olacak bir platform inşa ediyor – genellikle üzerinde anlaşılan bir süre boyunca şirkette kalmalarına dayanan krediyi bağışlıyor – ve lansmanının yanı sıra başlangıç, 9 milyon dolarlık fon duyuruyor.

Başlangıç ​​turu, Launchpad Capital, Thomvest Ventures, Cambrian Ventures ve Worklife Ventures’ın da katıldığı Andreessen Horowitz tarafından yönetiliyor. Keep sadece dört ay önce kuruldu ve henüz herhangi bir müşteriyi kaydetmeyi, herhangi bir ürünü piyasaya sürmedi. A16Z’nin radarına girdi, ancak kısmen, fintech’te güçlü bir geçmişe sahip bir çift girişimci tarafından ortaklaşa kurulduğu için, bu alanda çok aktif bir destek oldu: Rob Frohwein ve Kathryn Petralia daha önce Kabbage’ı kurdular. Amex tarafından 2020 yılında 850 milyon dolara satın alınan yapay zeka destekli küçük işletme kredileri dünyası. (Ve teknik olarak Petralia tam olarak ayrılmadı ama çok yakında ayrılacak, anlıyorum.)

(Not: A16Z, Kabbage’ı desteklemedi ama kesinlikle fintech radarındaydı – bkz. burada, burada ve burada – ve şirketin büyük bir kısmı web3, kripto ve diğer merkezi olmayan kavramlara odaklansa bile, hala başka yerlerde bahis oynuyor.)

Bağışlanabilir kredi kavramı yıllardır etraftave bir alıkoyma aracı olarak kullanılmanın ötesinde, Kovid-19 sırasında gerçekten odak noktası haline geldiler. devlet destekli Pandemi sırasında bordro ve diğer finansal zorluklarla karşılaşan şirketler için finansman mekanizması. Çalışan elde tutma dünyasında, bunlar yalnızca şirketlerde daha uzun süre kalmak üzere işe alınan kişileri almak için kullanılmamaktadır – üzerinde anlaşmaya varılan koşulları karşılarlarsa kredi silinir; o zamandan önce ayrılırlarsa, bir borç gibi geri ödemeleri gerekir – ancak aynı zamanda belirli performans hedeflerine de bağlıdırlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, başlangıçta en azından elde tutma yönlerine odaklanan Keep’teki en önemli yenilik, konsepti hizmet olarak daha büyük fintech kredisi dalgasının bir parçası olan daha kolay sağlanan hizmete dönüştürmesidir. Pazar görece olarak kullanılmayan Keep, işverenlerin yönetim kurulu genelinde elde tutma ve tazminat olarak sağladığı miktarı eninde sonunda artırabileceğine inanıyor.

Frohwein bir röportajda, “ABD’de geçen yıl 8,9 trilyon dolar tazminat verildi, ancak bunun %2’sinden daha azı tutma ikramiyesi şeklindeydi” dedi. Büyük parçalar, opsiyonlar ve hisse senediyle ilgili diğer tazminatlar şeklinde gelir, ancak belirttiği gibi, bunun yapısı genellikle çok soyuttur ve birçok çalışan için bir anlam ifade etmez ve günün sonunda yine de olmaz. Onları gerçekten bir şirkette kalma taahhüdüne bağlamayın. “Keep gibi bir şirketin tazminatın çehresini değiştirebileceğine inanıyorum. Bunu yüzde 2’den yüzde 10’a çıkarabileceğimize inanıyoruz.”

Her şey planlandığı gibi giderse, 890 milyar dolarlık bir fırsata dönüşen matematiği yapmak…

Daha önce, Frohwein, affedilebilir kredileri bir elde tutma aracı olarak kabul edebilecek şirketlerin bunları inşa edip dahili olarak yöneteceklerini söyledi. Bu süreci üçüncü tarafa (Keep gibi) devretmek, kavramı yalnızca çok daha geniş bir işletme boyutu yelpazesine açmakla kalmaz – KOBİ’ler bu iki kurucu için önemli bir ilgi alanıdır – aynı zamanda kredilerin nasıl alınacağı konusunda önemli ölçüde daha fazla esneklik sağlar. sağlanan ve bunun etrafında ne inşa edilebileceği.

Keep’in öngördüğü gibi, müşterilerinin bir kısmı, tipik olarak daha büyük olanlar, bu krediler için parayı yine de kendileri alacak; diğerleri, bir kredi sağlayıcısı olarak Keep’e güvenecektir. Keep, bu tohumu öz sermaye olarak yetiştiriyor ama aynı zamanda para ödünç vermek için kullanılacak bazı borç fonlarını da güvence altına alıyor.

Frohwein, Keep’in başlangıçta bu kredilerin sağlanmasına ve yönetilmesine dayalı olarak kendisi para kazanacağını söyledi: Frohwein bana, kredi tutarının %2,75’ini söyledi. Bir çalışan, kararlaştırılan sürenin bitiminden önce ayrılmadıkça ve 60 gün içinde tam tutarı (veya kararlaştırılan oranı) geri ödemedikçe, paraya herhangi bir faiz uygulanmaz. Bu müteakip faiz, tipik olarak bir bankadan alabileceğinizden daha düşük olacak bir “basit faiz geri ödeme planı” olacaktır.

Frohwein, zaman içinde Keep’in krediye daha fazla hizmet eklemeyi planladığını söyledi. Bu, ödeme kartlarını, ipotek veya araba finansmanı için tavsiye ve hizmetleri veya yatırımı veya ikramiyelerin genellikle alıcıları tarafından uygulandığı diğer potansiyel alanları içerebilir.

A16Z’nin genel ortağı Anish Acharya, firma için yapılan yatırımı yönetti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/keep-financial-raises-9m-led-by-a16z-to-help-employers-offer-forgivable-loans-as-a-retention-tool/

Yorum yapın