Karmaşıklık, bulut kesintilerine yol açar. İşte kanıt


Bulut bilişim sağlayıcılarından farklı mesajlar alsak da, artık genel bulut kesintilerinin daha da kötüye gittiğini gösteren verilerimiz var. Uptime Institute kısa süre önce yayınladı 2022 Kesinti Analizi raporu “yüksek kesinti oranları bir sorun olmaya devam ediyor” gibi bulguları içeriyordu. Gerçekten de, beş kuruluştan biri, önemli mali kayıplara, itibarın zarar görmesine, uyum ihlallerine veya bazı ciddi durumlarda can kaybına neden olan “ciddi” veya “ağır” bir kesinti bildirdi. Rapor, son üç yılda büyük kesintilerin yaygınlığında hafif bir artış eğilimi olduğu sonucuna varıyor.

Genelde alıntıları ağzından kaçıran biri değilimdir, ancak Uptime Institute’tan Andy Lawrence’ın bu beyanı bahsetmeye değer: “Genel kesinti oranlarında iyileşme olmaması, kısmen dijital altyapıya yapılan son yatırımların ve diğer tüm yatırımların yoğunluğundan kaynaklanıyor. operatörlerin hibrit, dağıtılmış mimarilere geçiş yaparken karşılaştıkları ilgili karmaşıklık.”

Karmaşıklık, BT için yeni bir zorluk değil. Bununla birlikte, pandemiye yanıt olarak hızlı dijital dönüşümler ve buluta ve çoklu buluta yönelik vahşi aceleyle son zamanlarda çok daha fazla karmaşıklık yarattık. Bu faktörler, işletmeleri destekleyen sistem türlerinde yeni ve yüksek bir personel sayısıyla sonuçlandı. Çoğu kuruluş, bir zamanlar tüm kuruluş için yaklaşık 500 bulut hizmetini desteklediklerini ve şimdi bir çoklu bulut dağıtımı üzerinden yaklaşık 3.000 hizmeti desteklediklerini bildirdi.

Bu rakamlar, teknolojinin kesintilere neden olmadığını gösteriyor; teknolojinin nasıl kullanıldığı ve kullanılan teknolojinin miktarıdır. Raporda belirtildiği gibi, kuruluşların yaklaşık %40’ı insan hatasından kaynaklanan büyük bir kesinti yaşadı. Bu olayların %85’inin temel nedeni, personelin prosedürleri takip etmemesinden veya süreçlerdeki ve prosedürlerdeki kusurlardan kaynaklanmaktadır.

Karmaşıklığın temel nedenleri iyi anlaşılmıştır. Çoklu bulut ve bulut mimarilerinde denetlenecek daha birçok hareketli parça var ve operasyon personelini dört katına çıkarmak için yeterli para yok. Neden, sonuçla buluş.

Bu karmaşıklık neden ilk etapta oluyor? AIop’lar ve bulutlar arası çoklu bulut izleme çözümleri gibi çok daha iyi operasyon araçları artık mevcut. Bu araçlar, geliştiricilerin ve yenilikçilerin, işi değiştiren teknolojiler oluşturmak ve dağıtmak için türünün en iyisi teknolojilerden yararlanmalarına olanak tanır. Geliştiriciler, bir veya (muhtemelen) birçok bulut sağlayıcısından gelebilecek depolama sistemleri, yapay zeka sistemleri, bilgi işlem, veritabanları vb. için en uygun seçenekleri dağıtabilir.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3663680/complexity-leads-to-cloud-outages-heres-the-proof.html#tk.rss_all

Yorum yapın