Karlılığa giden yolda izlenecek 3 KPI • Teknolojik Haberler


teknoloji için topluluk, 2022’deki toplanma çığlığı, her ne pahasına olursa olsun büyüme zihniyetinden karlılığı vurgulamaya doğru ilerlemekle ilgiliydi.

Çalkantılı zamanlarda, startup’ların ve ölçek büyütmelerin benzer şekilde şunları sağlaması gerektiğine inanıyoruz:

  1. Büyük miktarlarda dış finansmana güvenmeden bir krizden çıkmak için yeterli piste sahipler.
  2. Cazip ekonomiye ve verimli büyüme için inşa edilmiş bir maliyet yapısına sahip temelde sağlıklı işler geliştiriyorlar.

Her şirket benzersizdir ve aşamalar ve iş modellerinde takip edilmesi gereken metrikler için bir şablon oluşturmak zor olsa da, izleyebileceğiniz metrik selinin ortasında yardımcı yeşil, sarı ve kırmızı teşhis sağlayan üç metrik bulduk:

Nakit yakma verimliliği

Görsel Kaynakları: paris heymann

Startup’ların ve ölçek büyütmelerin çoğu nakit yakmaya odaklanıyor. Mantıklı çünkü bir organizasyonu inşa etmek ve ölçeklendirmek, genellikle bir şirketin faturalarını ödeyecek kadar gelir elde etmesinden önce, anlamlı bir yatırım gerektiriyor. Anahtar, yakmanın ihtiyatlı ve verimli olmasını sağlamaktır.

Kârlılığa yönelik ilerlemenin sağlıklı görünüp görünmediğini analiz etmenin bir yolu, bir dönemden diğerine artan kâr marjını analiz etmektir.

Genel olarak, harcanan her dolar için 1 ABD doları net yeni ARR kazanıyorsanız, güçlü bir konumdasınızdır – net yeni ARR’yi yakma oranınız 1’dir ve bu, ölçütlere göre sağlıklıdır. 1,5x’ten büyük bir oran, sınıfının en iyisidir ve 0,6x’in altındaysa, daha yakından bakılması garanti edilebilir.

Nakit yakma verimliliğini, göz önünde bulundurulması gereken etkili bir kestirme ölçüm olarak görüyoruz. 1 Dolarlık gelir elde etmek için 2 Dolardan fazla harcamanız gerekiyorsa, bu büyümenin “zorlandığının” ve dolayısıyla sürdürülemez olduğunun bir işareti olabilir.

artımlı kar marjı

Görsel Kaynakları: paris heymann

Kârlılık genellikle mutlak terimlerle tartışılır, ancak şirketlerin genellikle zaman içinde kârlılığa doğru ilerlediğini hatırlamak önemlidir. Bu ilerleme, güçlü bir ekonomik çekirdeğe işaret ederek pürüzsüz olabilir veya daha yakından dikkat edilmesi gerektiğini gösterecek şekilde daha düzensiz olabilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/metrics-that-matter-3-kpis-to-track-on-the-path-to-profitability/

Yorum yapın