Karbon Yakalama Açık Denizlere Açılıyor – Teknolojik Haberler


Bir limanın yakınında yaşamıyorsanız, muhtemelen on binlerce konteyner gemisinin denizleri yırtıp attığını, bazılarını çektiğini düşünmüyorsunuzdur. 1.8 milyar her yıl metrik ton malzeme. Yine de bu gemiler bazı en kirli yakıt var, tükürmek daha fazla sera gazı bu süreçte uçakların yaptığından daha fazla. Endüstri, sorunu çözmek için alternatif yakıtları ve elektrifikasyonu araştırıyor. yeni nesil gemilerancak bu arada Y Combinator destekli bir başlangıç, (umarım) karbondan arındırmaya yardımcı olmaya hazırlanıyor. büyük tekneler bu zaten suda.

Kurucu ortak ve CEO Alisha Fredriksson, Teknolojik Haberler ile yaptığı görüşmede, Londra merkezli Seabound’un şu anda karbon emisyonlarını %95’e kadar azaltmak için “kireç bazlı bir yaklaşım” kullanarak gemilerin bacalarına bağlanan karbon yakalama ekipmanının prototipini oluşturduğunu söyledi. Girişimin teknolojisi, egzozu gözenekli, kalsiyum oksit çakıllarıyla dolu bir kaba yönlendirerek çalışır, bu da daha sonra “kalsiyum karbonat oluşturmak için karbondioksite bağlanır” – esasen Fredriksson’a göre kireçtaşı.

Karbon yakalama henüz gemiler için tam anlamıyla tutunmasa da Seabound, teknolojinin sonunda ölçeklenebileceğini kanıtlayan şirketlerden sadece biri. Japon nakliye firması dahil diğerleri K Hattı ve Hollanda merkezli Değer Denizcilikgemiler için kendi karbon yakalama teknolojilerini geliştiriyorlar, genellikle daha iyi kurulmuş, solvent bazlı yaklaşım (fabrikalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır). Yine de, benzer şekilde denenmiş ve gerçek olan bu yöntem, Fredriksson’a göre CO2’yi izole etme süreci gemide gerçekleştiğinden, gemilerde daha fazla alan ve enerji gerektirir.

Buna karşılık, Seabound, eğer varsa, CO2’yi karada işlemeyi planlıyor. Gemiler yolculuktan döndüklerinde kireçtaşı olduğu gibi satılabilir veya ısı ile ayrıştırılabilir. İkinci durumda, daha önce denizcilik yakıtı başlatmasına yardımcı olan Fredriksson’a göre, kalsiyum oksit yeniden kullanılacak ve karbon kullanım veya sekestrasyon için satılacaktı. sıvı rüzgar. Kurucu ortağı CTO Roujia Wen, daha önce Amazon’da AI ürünleri üzerinde çalıştı.

Seabound, “büyük armatörler” ile altı niyet mektubu imzaladığını ve gelecek yıldan itibaren teknolojiyi gemilerde denemeyi hedeflediğini söyledi. Şirket, oraya ulaşmak için Chris Sacca’nın Lowercarbon Capital tarafından yönetilen bir tohum turunda 4.4 milyon dolar güvence altına aldı. Eastern Pacific Shipping, Emles Venture Partners, Hawktail, Rebel Fund ve Soma Capital dahil olmak üzere birçok başka firma da anlaşmaya dahil oldu.

Karbon yakalamanın ötesinde, başka bir Y Combinator destekli başlangıç, yeni bir pil değiştirme planı ile mevcut gemileri karbondan arındırmak için yola çıkıyor. New Orleans merkezli Fleetzero, elektrikli gemilere, küçük limanlardaki bir şarj istasyonu ağı aracılığıyla yeniden şarj edilebilen nakliye konteyneri boyutunda pil paketleri kullanarak güç sağlamayı hedefliyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/carbon-capture-container-ships/

Yorum yapın