Kaptanın müteahhit kredi aracı, doğal afetlerden sonra ev onarımlarını hızlandırmayı hedefliyor – Teknolojik Haberler


Bir kasırga, kasırga, sel veya yangında yıkılan bir evi onarmak oldukça zaman alabilir ve bu süre zarfında ev sahiplerini yerinden edebilir.

Kaptan Kurucu ve CEO Demetrius Gray, Katrina ve Sandy kasırgaları gibi fırtınaları takiben ortalama birincil iyileşme süresinin 14 ay olduğunu kaydetti. Ev sahibi işi tamamlamak için ipotek şirketi, sigorta sağlayıcısı ve müteahhit ile çalıştığından, daha küçük fırtınalar finansman ve onarımların tamamlanması beş aya kadar sürebilir.

Ortalama ev sahibi sigortasının 1.000 dolar olduğunu ve ortalama bir tüketicinin sadece 400 dolar tasarruf ettiğini ve ev sahiplerinin normale dönmek için yaratıcı çözümler bulması gerektiğini ve bunun zaman alacağını tolere ettiğini hayal edebilirsiniz, diye ekledi.

İşte burada Captain devreye giriyor. Mayıs 2021’de kurulan fintech şirketi, bir ev sahibinin bir müteahhit seçebilmesi ve onarımları tamamlayabilmesi için poliçe sahipleri, sigorta şirketleri ve müteahhitler arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlayan bir borç verme aracıyla Perşembe günü gizli modundan çıktı. 180 gün yerine 30 gün içinde.

Gray, Teknolojik Haberler’a “Gerçekleşen yeni bir şiddetli olaylar paradigması var ve iklim adaptasyonu olması gerekiyor” dedi. “İnsanlar olayların iyileşmesi için yıllar sonra bekliyor veya bunun için nasıl ödeme yapacaklarını arıyorlar. Kaptan’ın yardımcı olabileceği yol, yüklenicilere talep sürecini daha hızlı ve daha kolay atlatmak için ihtiyaç duydukları tüm araçları sağlamaktır.”

Kaptan’a başlamadan önce Gray, sigorta restorasyon çalışmalarına odaklanan inşaat şirketlerinde muhasebeciydi. Hiç kimsenin çatı müteahhitlerinin işi nasıl denetlediğine ilişkin verileri birleştirmediğini gördü ve eğer bunları bir araya getirebilirseniz, hangi evin dava açıp hangilerinin açmaması gerektiğini söyleyebileceksiniz.

Bu, Y Combinator’ın 2019 kış partisinin bir parçası olan Kentucky merkezli bir hasar tahmin şirketi olan WeatherCheck’e dönüştü. Hala şirketin sahibi ve gelecekte WeatherCheck’in verilerini Kaptan’da kullanmayı planlıyor.

Müteahhitlik işi hâlâ çoğunlukla kalemle ve hepimizin iyi bildiği üç katlı sözleşmelerle yapılıyor. Kaptan bu süreci aldı, dijitalleştirdi ve eyalet ve yerel gereksinimler için yasal durum tespiti ile birlikte bir uygulamaya yerleştirdi.

Yüklenici ve iş, finansman için incelenip onaylandıktan sonra, şirket sigorta şirketinden gelen verileri inceler ve bunun doğru olup olmadığına karar verir. Kaptan ile işe başlama ve finansman alma onayı yaklaşık 30 dakika sürer.

Kaptan daha sonra sigorta şirketi ve diğer üçüncü şahıslarla olan etkileşimi yönetir ve işin tüm faturalarını öder, sigortalı için haciz riskini ortadan kaldırır ve sürecin daha sorunsuz yürümesini ve yüklenicinin işe odaklanmasını sağlar.

Şirket halihazırda ABD genelinde 50 müteahhitle çalışıyor ve 5 milyon dolar ödedi. Gray, kısmen şirketin topladığı toplam 104 milyon dolarlık finansman sayesinde, önümüzdeki üç ay içinde müteahhitlere 20 milyon dolar daha dağıtmayı bekliyor.

Finansman, NFX, GGV Capital ve Red Swan tarafından desteklenen 4 milyon dolarlık başlangıç ​​sermayesini içeriyor. Diğeri ise CoVenture’dan 100 milyon dolarlık borç finansmanı.

Kaptan, daha fazla sermaye dağıtmanın yanı sıra, satış ve mühendislik ekiplerini genişletmek ve liderlik ekibini mühendislik başkan yardımcısı, büyüme başkanı ve yetenek başkanı dahil olmak üzere yeni işe alınan rollerle tamamlamak için yeni finansmanı kullanacak. Şirketin şu anda dokuz çalışanı var ve Gray bunu yıl sonuna kadar 50 ila 75’e çıkarmayı umuyor. Şirket ayrıca, genellikle doluya maruz kalan Dallas, Denver ve Chicago gibi yeni şehirleri de hedefliyor.

Sırada Gray, Kaptan’ın başka tekliflere baktığını görüyor; örneğin, ev sahibi olduktan sonra sigorta zorunluluğu olmayan yerlerde ev sahipleri için projeleri finanse etmek. Şirket, California’daki ev inşaatçılarını ve iyileştirme müteahhitlerini işe alarak yangın sezonuna hazırlanıyor.

Kaptan, müteahhitlere borç verme konusunda yalnız değildir; örneğin, Sunlight Financial, Enhancify ve Billd, yüklenicilere bir tür finansman sağlar. Gray’in şirketinin farklılaştığını gördüğü nokta, diğerleri gibi sigorta şirketine karşı poliçe sahibine odaklanmak.

“Kendimize baktığımız mercek, poliçe sahibinin hayatlarını mümkün olan en kısa sürede yeniden bir araya getirmesine nasıl yardımcı olabileceğimizdir” diye ekledi. “Sigorta sözleşmesinin diğer tarafında hedeflenen çözümler sunmakla ilgili. Poliçe sahibinin hakları vardır, ancak bunların ne olduğunu bilmezler ve genellikle kendileri için savaşmaya bırakılır. Talihsiz olaylar meydana geldiğinde rehberli çözümler sunuyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/24/captains-contractor-lending-tool-aims-to-speed-up-home-repairs-after-natural-disasters/

Yorum yapın