Kansas kürtaj referandumunun 4 grafikte ne kadar büyük başarısız olduğunu görün


Salı günü, eşi görülmemiş sayıda Kansas, milletvekillerinin kürtaj korumalarını sona erdirmesine izin verecek bir anayasa değişikliğine karşı oy kullandı. Bu, kadın hakları için büyük bir kazanç, ancak sonuç, bu Kasım ayında ülke çapında yapılacak seçimler için de önemli sonuçlar doğuruyor. Bu, özellikle kürtaj haklarının devrilmesinden sonra oy pusulasında yer aldığı eyaletlerde geçerlidir. Karaca Vs. Wade ve Demokratların iktidarda kalmaya çalıştıkları yer.

Neyin aksine bazı muhafazakarlar düşünmüştükürtaj seçmeni harekete geçirebilecek bir konudur.

900.000’den fazla Kansaslı, eyaletin kürtaj referandumunu oylamak için sandık başına gitti. Kansas Dışişleri Bakanlığı’nın ofisine göre, bu eyalet tarihindeki bir ön seçim için en büyük katılım. Bu sayı, her zaman ön seçimlerden çok daha yüksek olan bir genel seçim katılımında görmeyi beklediğimize daha yakın. Ayrıca, kürtajın gündemde olduğu yaklaşan ön seçimlerde de yüksek katılım görebileceğimizi gösteriyor.

Kansas tarihindeki herhangi bir birincil seçimden daha fazla Kansaslı kürtaj referandumuna oy verdi

“İkisine de Değer Ver” olarak bilinen değişiklik, Kansas Yüksek Mahkemesi’nin 2019 tarihli bir kararından gelen kürtaj için anayasal korumaları kaldıracaktı. Bu yıl Kansas seçmenlerinin yaklaşık yüzde 60’ı değişikliğe karşı – veya kürtaj hakları lehinde – oy verirken yaklaşık yüzde 40’ı lehte oy kullandı. Bu marj, anketlerin kürtajı destekleyenler ile kürtajı destekleyenler arasında eşit bir bölünme gösterdiği bir eyalette beklenenden daha yüksek. Ulusal olarak, Amerikalılar bazı durumlarda ezici bir çoğunlukla kürtaja erişimi desteklemektedir.

Kansans büyük bir farkla (%59 hayır, %41 evet) kürtaj için korumaları sona erdirecek bir değişiklik önerisine karşı oy kullandı.

Referandum oylamasıyla ilgili belki de en şaşırtıcı şey, bunun çok Cumhuriyetçi bir eyalette gerçekleşmesidir. sadece bir Kansas’ta kayıtlı seçmenlerin çeyreği Demokratlar, yüzde 40 ise Cumhuriyetçiler. Neredeyse üçte biri bağlı değil.

Kansas'taki kayıtlı Cumhuriyetçiler, Demokratlardan çok daha fazla.  Demokratlar %26, Cumhuriyetçiler ise kayıtlı seçmenlerin %44'ünü oluşturuyor.

Son genel seçimde Kansas, on yıllardır yaptığı gibi Cumhuriyetçi adaya gitti. Ancak Salı günkü birincil seçimde, her ilçede referanduma oy veriliyor. 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduklarının solundaydılarKansas Dışişleri Bakanı verilerinin Washington Post analizine göre.

Özellikle referandum, kürtaj yasalarından en çok etkilendiği düşünülen kadınları ortaya çıkarmış görünüyor. Demokratik bir veri firması TargetSmart’ın CEO’su Tom Bonier’in belirttiği gibi, Kansas’a yeni kayıt yaptıran ve kadın olan kadınların payı, ABD Yüksek Mahkemesi’nin kararının ardından fırladı. Dobbs karar.

Kansas’ta, sorun rekor sayıda seçmen ortaya çıkardı. Hatta Cumhuriyetçiler kürtaj hakları için oy vermiş olabilir. Şimdi soru, ülkenin dört bir yanındaki insanların da bu soruna katılıp katılmayacağı.

Kaynak : https://www.vox.com/policy-and-politics/23290714/kansas-abortion-referendum-primary-turnout-charts

Yorum yapın