Kakao, Google – Teknolojik Haberler ile ara verdikten sonra harici ödeme seçeneğini doğruladı


Güney Koreli mesajlaşma devi Kakao Google, KakaoTalk’un arkasındaki Güney Koreli şirketin güncelleme yayınlamasını engelledikten sonra, bugün harici bir ödeme seçeneğini kaldıracağını onayladı.

Güney Koreli şirket, Google’ın yeni uygulama içi ödeme kurallarına aykırı olarak Android uygulamasında harici bir ödeme bağlantısı kullanmaya devam etti. Uygulamanın güncellemeleri 30 Haziran’da askıya alınırken, yerel raporlar KakaoTalks güncellemelerinin Play Store’da engellendiği hakkında daha geçen hafta ortaya çıktı.

Kakao, Teknolojik Haberler’a kullanıcıların rahatlığı için harici bağlantıyı kaldırmaya karar verdiğini söyledi.

Karar, Kakao’nun 7 Temmuz Perşembe günü Güney Kore İletişim Komisyonu (KCC) ve Google ile görüşmesinden bir hafta sonra geldi. Şirket, Teknolojik Haberler’ın bu hafta başlarında sorduğu sırada bağlantıyı kaldırma kararını vermedi.

Güney Kore, Google ve Apple’ın geliştiricileri yalnızca kendi faturalandırma sistemlerini kullanmaya zorlayan ödeme politikalarına kısıtlama getiren ilk ülke oldu. Google Karşıtı yasa olarak da anılan yasa tasarısı, geçen yıl Ağustos ayında Güney Kore parlamentosu tarafından kabul edildi.

Güney Koreli geliştiriciler, üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanabilir, ancak müşterileri başka bir web sitesine yönlendirmek için bağlantıları kullanamaz. Google’ın yeni politikası, dijital ürün ve hizmet satan geliştiricilerin kendi faturalandırma sistemini kullanmasını gerektiriyor. Bu, Google’ın geliştiricilerin uygulamalarına, kullanıcıların Google’ın faturalandırma sistemini atlamasını sağlayan bağlantılar eklemesine izin vermediği anlamına gelir.

1 Nisan’da, Google dedi tüm uygulamalar, komisyonlarda %15-30 ile Google’ın kendi ödeme seçeneğini veya %26 komisyon için üçüncü taraf bir sistem sunabilecek uygulamaları kullanmalıdır. Google ayrıca, 1 Haziran’dan itibaren yeni uygulama içi kurallarına uymadıkları takdirde uygulamaların kaldırılabileceğini söyledi.

Nisan ayında Teknolojik Haberler’a uygulama geliştiricilerinin web bağlantısı ödeme seçeneğini kullanmasını engellemenin Güney Kore’nin uygulama ödeme yasasını ihlal edeceğini söyleyen KCC, bildirildiğine göre Google’ın faturalandırma politikasıyla ilgili bir araştırma başlatacak.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/kakao-confirms-withdrawal-external-payment-option-after-standoff-with-google/

Yorum yapın