K-Pop Canlı Yayınlarının En Büyük Arşivi Çevrimdışı Olduğunda, Tüm Bu Kültüre Ne Olur?


dan kaybolan kültür borç

İnsanlar kültürden ve onu korumaktan bahsettiklerinde, genellikle Shakespeare, Leonardo Da Vinci, Charlie Chaplin ve Miles Davis gibi tanınmış sanat devlerinin eserlerini kastederler. Genellikle K-pop olarak bilinen Kore pop müziğinin canlı yayınları gibi şeyleri nadiren kastederler. Yine de K-pop, şüphesiz, karakteristik bir modern kültürün bir ifadesi – bazıları özellikle canlı bir ifade diyebilir. Aynı zamanda telif haklarına tabidir; sorunları beraberinde getirirMashable’daki bu hikayenin ortaya koyduğu gibi:

31 Ekim Pazartesi günü, Güney Koreli canlı yayın uygulaması V Live, kullanıcılara 31 Aralık 2022’de kapatılacağını bildirdi. Kapanış sürpriz değil — Mart ayında, rakip uygulama Weverse’in sahibi HYBE, V Live’ı satın aldığını ve uygulamayı kapatmayı planladığını duyurdu – ancak bu, sanatçılar ve hayranlar için bir serseri. V Live, canlı yayınlanan K-pop içeriğinin şimdiye kadarki en büyük arşividir. Uygulama karardığında bu içerik nerede yaşayacak?

Naver’in sahibi olduğu V Live, 2015 yılında Koreli sanatçıların hayranlarla bağlantı kurması için bir araç olarak piyasaya sürüldü. Bunu öncelikle canlı yayınlar aracılığıyla yaptılar ve bunlar daha sonra isteğe bağlı videolar olarak uygulamaya kaydedildi. K-pop’un küresel popülaritesi patlarken V Live, bu eğlence sanatçılarını, onların yemek yemelerini, doğum günlerini kutlamalarını ve gerçek zamanlı olarak müzik üretmelerini izleyen uluslararası bir izleyici kitlesiyle buluşturdu.

Bu nedenle V Live, sanatçıların dünyanın dört bir yanındaki hayranlarıyla daha yakın ilişkiler kurmak için en son teknolojiyi nasıl kullanabileceklerinin harika bir örneği. Duvarlı Kültür yaratıcılığı finanse etmenin yeni yollarını bulmanın kilit bir unsuru olarak savunmaktadır.

Mashable’da yer alan habere göre kayıtların bir kısmı Weverse’in kendi platformuna taşınacak. Özellikle, Weverse’e V Live’dan önce katılan sanatçıların kayıtları kapatılıyor. Weverse, sanatçıların başka bir yere yüklemek için V Live arşivlerini indirebileceklerini de söyledi. Bunların hepsi iyi ve güzel, ancak yine de birçok müzisyeni akışlarının sonsuza kadar kaybolma olasılığıyla karşı karşıya bırakıyor çünkü herhangi bir nedenle onları yeni sitelere taşıyamıyorlar.

Bu hikayedeki bir konu, gücün bu sektördeki yoğunlaşmasıdır; bu, daha önce tartıştığım gibi, telif hakkı dünyasının çoğunu rahatsız eden tipik bir sorundur. Duvarlı Kültür, kitap. Ancak asıl sorun, telif hakkının kendisidir. Aklı başında bir dünyada, ilgili kültürel kuruluşlar, K-pop dünyasının önemli kültürel eserleri olarak gelecek nesiller için korumak amacıyla V Live sitesindeki tüm yayınları bir rutin olarak indirebilir. Telif hakkı, korumayı ihlal olarak görerek doğal olarak bunu yasaklar. Sonuç olarak, K-pop kültürünün bazı karakteristik anlarını, iyi bir sebep olmadan ve kimsenin yararına olmayacak şekilde kaybetmesi muhtemeldir.

@glynmoody’de beni takip et twitterveya Mastodon. tarafından yeniden yayınlandı Duvarlı Kültür Blog.

Under: telif hakkı, kültür, k-pop, v canlı

Şirketler: naver, weverse

Kaynak : https://www.techdirt.com/2022/11/23/as-largest-archive-of-k-pop-live-streams-goes-offline-what-happens-to-all-that-culture/

Yorum yapın