Joe Biden, temiz enerji için Savunma Üretim Yasasını kullanıyor


Başkan Joe Biden, Kongre’nin ülkenin enerjiye bağımlılığı konusunda bir şeyler yapmasını beklemekten bıkmış gibi görünüyor. Bir dizi yürütme eylemi aracılığıyla Pazartesi günü açıklandıBaşkan, Güneydoğu Asya’dan ülkeye gelen güneş panelleri için tarifelere iki yıllık bir dondurma koyarak ve aynı zamanda temiz enerji teknolojilerinin yerli üretimini artırarak ABD’de temiz enerjiyi artırmak için Savunma Üretim Yasasını kullanmayı planlıyor.

Bu, Beyaz Saray’ın iklim değişikliğini ve temiz enerjiyi ulusal güvenlik sorunları olarak ele almaya başladığını gösteren bir dizi hamlenin sonuncusu. Aynı zamanda iklim aktivistlerinin Biden yönetiminden aylardır yapmasını istediği türden bir şey. Yürütme eylemleri, ülkeye binlerce imalat işi getirirken, özellikle Ukrayna’daki savaş devam ederken ABD’yi yabancı petrol ve gaza daha az bağımlı hale getirebilir.

Bu haftaki Savunma Üretim Yasası (DPA) yetkisi özellikle güneş enerjisi teknolojisini, ısı pompalarını, yalıtımı, yeşil hidrojeni ve transformatörler gibi şebeke bileşenlerini hedefliyor. Bunlar, örneğin, çok benzer görünmeyebilir, tanklar inşa etmek için otomobil üretim hatlarını yeniden tasarlamakancak son birkaç yılda ulusal güvenlik tanımının askeri harcamalardan daha fazlasını kapsayacak şekilde değiştiğini gördük. Artık Covid-19’u tedavi etmek için ekipman üretiminden her şeyi içeriyor. bebek formülü. Biden’ın son hamlesi, temiz enerji teknolojilerinin ülkenin güvenliği için kritik öneme sahip oldukları için yatırım yapmaya değer olduğu ve piyasa daha ucuz ithalatı tercih etse bile hükümetin üretimlerini desteklemeye istekli olduğu mesajını veriyor.

“Savunma sanayisinin yaptığı, serbest piyasa ortamında olmayacak tonlarca şey var” dedi. Sarah Ladislaw, bir temiz enerji düşünce kuruluşu olan RMI’de ABD programının genel müdürü. Ancak bunlar sadece bir metadan çok daha önemli bir şekilde ekonomimizin düzgün işleyişi için önemlidir” dedi.

DPA’ya yanıt olarak üretimin hızlanması zaman alacak, bu nedenle Biden’ın yürütme emri aynı zamanda ithal güneş panelleri üzerindeki tarifeleri de ele alıyor. Bazı güneş paneli ithalatı için iki yıllık tarifelerin dondurulması, uluslararası ekonomistlerin üzerinde tartışabileceği en iyi kararsızlık türü gibi gelebilir, ancak uzmanlar bunun en hızlı etkiye sahip olacak eylem olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, Amerikan güneş enerjisi endüstrisinin genelleştirilmiş histeri durumu Son zamanlarda, bir Ticaret Departmanı’nın, geliştiricilerin Çin güneş enerjisi ekipmanı üzerindeki tarifelerden, ekipmanı diğer dört Asya ülkesinden (Kamboçya, Malezya, Tayland ve Vietnam) ithal ederek kaçıp kaçmadığına ilişkin soruşturması nedeniyle. Soruşturma, ülke çapında güneş enerjisi projelerini raydan çıkarmakla tehdit ederek yüz binlerce işçiyi istihdam eden gelişen bir güneş enerjisi pazarını tehlikeye attı.

California Santa Barbara Üniversitesi’nde siyaset bilimi doçenti olan Leah Stokes, “Tarife olayı kesinlikle dönüştürücü” dedi. Bundan fazla 230.000 kişi 2020 itibariyle Amerikan güneş enerjisi endüstrisinde, çoğunlukla kurulumda çalışmakta ve aynı zamanda kar amacı gütmeyen Rewiring America’da kıdemli politika danışmanı olan Stokes’e göre, “bu işlerin büyük çoğunluğu güneş enerjisi ithalatına bağlıdır”.

Geliştiriciler milyarlarca tarife ödemek zorunda olup olmayacaklarını öğrenmek için beklerken, son iki ayda ülke çapında yüzlerce güneş enerjisi projesi askıya alındı. Ancak yeni açıklanan dondurma, bu projelerin bir an önce ilerlemesine izin verirken, aynı zamanda Amerikalı güneş enerjisi üreticilerine gelecekteki projelerin ihtiyaçlarını karşılamak için üretimi artırmaları için zaman tanıyacak. Savunma Üretim Yasası’nın devreye gireceği yer burasıdır. hibeler ve krediler tarife dondurma süresi sona ermeden önce yerli güneş üretimini teşvik etmek.

DPA, Beyaz Saray’a özel şirketlere ülke adına ne üreteceklerini söyleme yetkisi veriyor. Başkanlar Trump ve Biden, eylemi ülkenin pandemi yanıtını desteklemek için kullandılar ve Biden son zamanlarda eylemi formül sıkıntısı ve yükselen enerji fiyatları Ukrayna’daki savaş nedeniyle – ikinci yürütme eylemi, DPA fonlarını pil üretimi için kritik minerallere yönlendirdi. Pazartesi günkü yetkilendirme ile eşleştirilen bu emir, ülkeyi hem temiz enerji arzında hem de bu temiz enerjiyi depolamak için pillerde bir artış için ayarlayabilir.

Ladislaw, “Uzun zamandır bulunmadığımız bir yere enerjiyi geri getiriyor” dedi. On yıllardır, Amerikan enerji politikası, 1973 petrol krizi sırasında görülen türden enerji arzı kesintilerine ve Rus petrolünün yasaklanması nedeniyle gaz fiyatlarındaki mevcut artışa kapı açan ucuz enerjiye öncelik verdi. Biden’ın DPA yetkisi, ülkeyi enerji bağımsızlığına giden yola koyuyor ve Ladislaw’a göre, yönetimin enerjiyi “piyasanın halletmesine izin vermek yerine farklı bir şekilde yönetilmesi gereken stratejik bir varlık” olarak gördüğünün bir işareti. ”

Güneş enerjisi üretiminin yanı sıra, DPA yetkilendirmesi, diğer dört teknolojinin üretimini hızlandırmak için finansman da içeriyor: temiz enerjiyi depolamak ve karbon ağırlıklı endüstrileri temizlemek için kullanılabilen yeşil hidrojen teknolojisi; yenilenebilir enerji akışını kaldırabilecek daha modern, esnek bir şebeke oluşturmaya yardımcı olacak transformatörler gibi şebeke bileşenleri; ısı pompalarıevleri ısıtmak ve soğutmak için elektriği fırınlar gibi fosil yakıta bağımlı sistemlerden daha verimli kullanan; ve iklim değişikliğiyle mücadelede göz ardı edilen bir araç olan bina yalıtımı, evleri daha enerji verimli hale getirmek ve onları daha uzun süre ısıtmak ve soğutmak.

Bu, Biden yönetiminin enerjiye bütünsel olarak baktığının, tedarik kadar verimliliğe ve enerji tasarrufuna da odaklandığının cesaret verici bir işareti. Özellikle ısı pompaları, Bill McKibben gibi yazarların yanı sıra elektrikle ilgili kâr amacı gütmeyen kuruluşların odak noktası olmuştur. McKibben yakın zamanda yazdı ısı pompası üretimini teşvik etmek için DPA’yı kullanmanın, Ukrayna’daki savaşın küresel etkilerini hafifletirken aynı zamanda iklim üzerindeki etkilerimizi de azaltabileceğini ve Rewiring America’nın ısı pompası odaklı bir ısı pompası yayınladı. politika planı Amerikan imalatını ve emeğini desteklemek ve Avrupa’nın Rus petrol ve gazına olan bağımlılığını azaltmak.

Tüm bu adımlar cesaret verici olsa da, DPA’nın etkisi, bütçesiyle (birkaç yüz milyon dolar) ve yetkilendirmenin kolayca iptal edilebilmesi gerçeğiyle hala sınırlıdır. Başkan Biden, Kongre’de çoğunlukla bocalayan bir iklim gündeminin bir tür parça parça dirilişini sağlamak için giderek daha fazla yürütme eylemine yönelmeye ihtiyaç duyuyor, ancak bu uzun vadeli bir çözüm değil.

Cumhuriyetçiler ayrıca Biden’ın temiz enerjiyi DPA’ya layık bir ulusal güvenlik meselesi olarak nitelendirmesine de itiraz ettiler. Senatör Pat Toomey (R-PA) saldırıya uğradı Biden Twitter’da, yürütme emrini “küresel ısınma gündemini ilerletmek” için kullandığı için Kongre’nin, yönetimin “savunma dışı amaçlar için DPA’yı kötüye kullanmaya devam etmesi durumunda” eylemi kısıtlamasını önerdiğini söyledi. Toomey’in argümanı hem Pentagon’u hem de Savunma Üretim Yasası metnini görmezden geliyor: Savunma Bakanlığı raporu geçen Ekim ayından itibaren iklim değişikliğinin bir ulusal güvenlik sorunu olduğu ortaya çıktı ve DPA’nın metni kendisi enerjiyi “stratejik ve kritik bir malzeme” olarak listeler.

Stokes ve Ladislaw, kalıcı değişimin Kongre’den geçmesi gerektiğini söyledi. Biden’ın hala yoluna devam eden Build Back Better faturasının hayaleti uzlaşma yoluylaDPA’ya tahsis edilen bütçeden çok daha fazla olan teşviklerde yüz milyarlarca doların kilidini açabilir.

Ladislaw, “Kongre eylemi gerçekten önemli” dedi. “Dikkatimiz güvenlik konularına, enerji güvenliği ve iklime kayacak. Yani Kongre’nin yaptığı gerçekten gerekli; uzun vadede etki açısından çok daha büyük bir anlaşma olacaklar. Bu, Tepe’nin başarabileceklerinin bir tamamlayıcısı olacak.”

Tabii ki soru, Hill’in iklim değişikliği konusunda herhangi bir şey başarıp başaramayacağıdır. Toomey’in tepkisi, Washington’daki mevcut atmosferi oldukça iyi anlatıyor: İster Savunma Üretimi Yasası, ister Daha İyi Geri Dönüş Yasası aracılığıyla, Amerikan imalat işlerini artıran bir plan, başka herhangi bir durumda kolay bir iki partili satış olacaktır. Görünüşe göre sorun plan değil, ürün. Temiz enerji ve iklim eylemi, Cumhuriyetçiler için otomatik olarak yasak gibi görünüyor ve bu değişene kadar gezegen – ve Amerikan işleri – sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak.

Bu hikaye ilk olarak Recode bülteninde yayınlandı. buradan kaydolun böylece bir sonrakini kaçırmazsınız!

Kaynak : https://www.vox.com/recode/2022/6/8/23159767/biden-defense-production-act-clean-energy-solar

Yorum yapın