JetBrains Filosu: IDE’lerin geleceği mi?


JetBrains Fleet, JetBrains’in tüm entegre geliştirme ortamını sıfırdan yeniden inşa etme girişimini temsil eden yeni bir çok dilli programlama editörü ve IDE’dir. Fleet, JetBrains’in IntelliJ IDEA gibi mevcut IDE’lerinin kullanıcı arayüzlerini ve kullanıcı deneyimlerini IDE’lerin kod merkezli özelliklerini ve entegrasyonlarını değiştirmeden elden geçirme çabasından ayrıdır. Fleet, mevcut JetBrains IDE’lerinin yerini almayacak.

JetBrains, Fleet’in 20 yıllık IDE geliştirme deneyimine dayanarak “sıfırdan inşa edildiğini” ve “dağıtılmış bir IDE mimarisi ve yeniden tasarlanmış bir UI” içerdiğini söylüyor. Java için Fleet, IntelliJ kod işleme motorunu kullanır. Diğer bazı diller için Fleet, IntelliJ motoru yerine Visual Studio Code gibi bir dil sunucusu kullanır.

Daha önce Fleet’in bir editör olduğunu söylemiştim. ve IDE. Başladığınızda, Fleet hafif bir kod düzenleyicisidir. Bir kod dizini yükledikten sonra, kodunuzu dizine ekleyen ve proje ve bağlama duyarlı kod tamamlama, tanımlara ve kullanımlara gezinme, anında kod kalitesi gibi IDE işlevlerini etkinleştiren “akıllı” modu açabilirsiniz. kontroller ve hızlı düzeltmeler. Büyük bir projeyi indekslemek biraz zaman alabilir.

Birçok yönden, Fleet’in en doğrudan rakibi, dil sunucusu mimarisi ve geniş eklenti ekosistemi ile Visual Studio Code’dur. Fleet zaten bir dil sunucusu mimarisine sahiptir, ancak eklenti mimarisi hala geliştirilmektedir.

filo mimarisiKaynak : https://www.infoworld.com/article/3664112/jetbrains-fleet-the-future-of-ides.html#tk.rss_all

Yorum yapın