Japonya’nın Terra Drone’u Suudi yatırımcılardan 14 milyon dolar kazandı • Teknolojik Haberler


Terra Uçağı bugün C Serisi fonlamada 14 milyon dolar topladığını söyledi. Wa’ed Girişimleririsk sermayesi kolu Suudi AramcoVC firmasının Asya’daki ilk yatırımı oldu.

Drone yazılımı, donanımı ve mürettebatsız uçak trafik yönetimi yazılımı üreten Japonya merkezli şirket, yeni sermayenin 2016’daki başlangıcından bu yana toplamını 97 milyon dolara çıkardığını söyledi. Para sonrası değerlemesi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Duruma aşina olan kaynaklara göre, girişimin değeri geçen yıl Mart ayında Terra Drone kapatıldığında 200 milyon dolardan fazlaydı. 70 milyon dolarlık B Serisi.

Hareket şuna uygun geliyor Suudi Arabistan’ın “Vizyon 2030” planıülkenin hidrokarbonlara olan bağımlılığını azaltmak ve hizmetlerde dronların kullanımını teşvik etmek için hedefler belirleyen . Örneğin Suudi Arabistan’daki fosil yakıt şirketleri, denetim hizmetleri için Terra Drone’un teknolojisini kullanacak. Dronların yağ sızıntısı gibi şeyleri tespit etmesi gerekiyor. Suudi Aramco dünyanın en büyük petrol üreticisi ve önümüzdeki yıllarda fosil yakıt üretimini artırmayı planlıyor Bu tür faaliyetlerin Dünya’nın iklimini mahvettiğine dair bilimsel fikir birliğine rağmen.

Terra Drone direktörü Teppei Seki, Teknolojik Haberler’a girişimin geçen yıl Suudi Vizyon 2030 için Suudi Aramco tarafından yürütülen bir drone programına katıldığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın 500 milyar doları Neom projesi25.600 km2 Kızıldeniz ve Akabe Körfezi’ndeki şehir kurma projesinde de drone hizmetleri için Unifly’nin mürettebatsız trafik çözümleri kullanılacak. Terra Drone, projenin ilk fazını 2025 yılında tamamlamayı hedefleyen Neom projesinde drone’ların ticarileştirilmesi için çalışacak olan Unifly’nin en büyük hissedarı konumunda.

Terra Drone, son finansmanla, tamamen Terra Drone’a ait olan Terra Drone Arabia adlı yeni bir yan kuruluş kurmayı ve bölgede drone denetimlerini daha da teşvik etmeyi planlıyor. Buna ek olarak şirket, Suudi Arabistan’daki yeni ofisi aracılığıyla Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da (MENA) daha fazla uluslararası penetrasyon planlıyor.

Terra Drone, drone ve UAM çözümlerini şu anda 10 ülkeye sunuyor. Danimarka, kan ve ilaç taşımak için Terra Drone’un mürettebatsız hava trafiği yönetimini (UTM) Danimarka sağlık drone’larında ve Health Drone Project’te kullanıyor. Terra Drone’un inceleme için UT uçağı, tarafından bir gemi denetimi olarak onaylanmıştır. Uluslararası Denizcilik SiciliJaponya merkezli girişim, dedi.

Şirket, son bağış toplamasından bu yana yan kuruluşlarının satışlarının %50’den fazla arttığını söyledi.

Terra Drone CEO’su Toru Tokushige, güvenli ve verimli drone ve kentsel hava hareketliliği operasyonlarını etkinleştirerek çarpışmaları önlemek için küresel hava trafik yönetimi gibi drone yazılımı geliştirmek üzere 2016 yılında Terra Drone’u kurdu.

Wa’ed Ventures Genel Müdürü Fahad Alidi, “Terra Drone’un küresel sicili ile desteklenen yatırımımız, Krallık’ta sürdürülebilir bir ekonomiyi çevreleyen UAM ekosistemini inşa etmeye yönelik zorlayıcı bir girişimi temsil ediyor” dedi. “Bölgede yükselen bir teknoloji dikeyi olarak UAM teknolojisinin hızlı bir şekilde benimsenmesini öngörüyoruz ve Terra Drone, yeniliklerini Krallık’tan başlayarak bölge genelinde yerelleştirmek için iyi bir konuma sahip.”Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/japans-terra-drone-gets-14m-lift-from-saudi-investors/

Yorum yapın