Japonya telekom kesintisi 40 milyon mobil kullanıcıyı çevrimdışı duruma getiriyor • The Register


Japonya’nın yaklaşık 40 milyon sakini, yerel telekom şirketi KDDI Corp.’un bugüne kadarki en büyük kesintisini yaşayarak hem sesli aramaları hem de veri iletişimini etkilemesinin ardından hafta sonunu Akıllı Telefonlardan Önce Zaman’da geçirdi.

Şans eseri şirket ve müşterileri için kesinti Cumartesi sabahı erken saatlerde başladı – Tam olarak 01:35 (1635 Cuma UTC) – en yoğun zamandan ziyade.

Ancak kesintiler, en azından bazıları için Pazartesi sabahına kadar sürdü.

Yaklaşık 40 milyon kullanıcının 260.000’i kurumsal müşteriydi. Kesintiler Meteoroloji Ajansı’nın hava durumu verilerini, banka vezne makinelerini, ödeme makinelerini, paket teslimatlarını ve daha fazlasını bozdu.

bir duyuru kesinti ile ilgili olarak, KDDI hizmet kesintisinin nedeni olarak “ekipman arızasını” gösterdi.

Pazartesi günü KDDI, “VoLTE borsalarında trafik sıkışıklığı yaşanıyor” diye uyardı. Şirket ayrıca trafik sıkışıklığını azaltmak için akış hızını kontrol altına almak için önlemler aldığını söyledi. Bu tıkanıklık, müşterilerin tesislerine kurulan femtocell’lerin bile çalışamaz hale gelmesi anlamına geliyordu.

Şirket, acil bir durumda kullanıcılara sabit hatlar veya ankesörlü telefonlar şeklinde retro teknoloji kullanmalarını tavsiye etti.

Japonya’daki sabit hat abonelikleri, 2014 ile 2020 yılları arasında on milyon azaldı. istatistikçi.

Ankesörlü telefonlar da düşüşte. Bununla birlikte, bazı büyük şehirler, çağdaş altyapıya yer açmak için ankesörlü telefonları tamamen kaldırmış olsa da – örneğin New York City Geçtiğimiz Mayıs – Japonya, vatandaşlarına bir hizmet olarak bir dizi uygun fiyatlı umumi telefonu elinde tutuyor.

Daha geçen Kasım ayında Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, umumi telefonların varlığını modern zamanları ve kullanımlarındaki düşüşü daha yakından yansıtmak için zorunlu kılan gereklilikleri hafifletti.

Kentsel alanlarda her 500 metrekarede, diğer yerlerde her kilometrekareye bir ankesörlü telefon kurulmasını zorunlu kılmak yerine, artık kentsel alanlarda her kilometrekareye, başka yerlerde iki kilometrede bir zorunlu hale geliyor. Japonya Times.

Ankesörlü telefonların varlığının devam etmesinin ardındaki düşünce, bir depremde, tsunamide veya başka bir doğal afette işe yarayabilecekleridir. Veya, deneyimin kanıtladığı gibi, bir “ekipman arızası” durumunda.

Kesinti, 10 Temmuz’da Japonya parlamentosunun üst meclisi için yapılacak seçimden sadece birkaç gün önce gerçekleşti. Görevdeki başbakan Fumio Kishida’nın yeniden seçim gündemi, dijital altyapıyı iyileştirme taahhütlerini içeriyor – ki bu birdenbire son derece güncel görünüyor.

Pazartesi günü, KDDI hisseleri, piyasaların kesinti sonrası beklentilerini düşünmesiyle yaklaşık yüzde dört düştü. ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/04/massive_telecom_outage_in_japan/

Yorum yapın