Japonya Ay’a Yapay Yerçekimi Getirmek İstiyor


Lunar Glass, merkezkaç kuvveti yoluyla yerçekimini simüle edecek önerilen projedir.
gif: Kajima Şirketi/Gizmodo

Ay’a ilgi yeniden alevlendi Geçenlerde, ve Japonya eğlenceye dahil olmak istiyor. Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar ve mühendisler ve en Kajima Corporation ortak teklifini yayınladı sürdürülebilirlik için üç yönlü bir yaklaşım için insan Ay’da ve ötesinde yaşam.

Uzay araştırmalarının geleceği, ister yörüngede ister başka bir gezegenin yüzeyinde olsun, düşük yerçekimli ortamlarda muhtemelen daha uzun süre kalmayı içerecektir. Sorun şu, benuzayda uzun süre kalmak fizyolojimize zarar verebilir; son Araştırma astronotların uzayda aylar boyunca on yıl boyunca kemik kaybı yaşayabileceğini ve kemiklerinin asla normale dönmediğini gösteriyor. Neyse ki, Kyoto Üniversitesi ve Kajima Corporation’dan araştırmacılar potansiyel bir çözüm tasarlamaya çalışıyorlar.

Önerge, bir basın bülteni geçen hafta, bir bilimkurgu romanının sayfalarından koparılmış bir şeye benziyor. plan üç farklı unsurdan oluşur, bunlardan ilki, aradı Bardak simüle yerçekimini getirmeyi amaçlamaktadır. Ay ve Mars merkezkaç kuvvetiyle.

02 ルナグラスと交通機関

Ay’daki Yerçekimi ve Mars Dünya’dakinin sırasıyla %16,5’i ve %37,9’u kadardır. Lunar Glass ve Mars Glass bu boşluğu doldurabilir; Bunlar, Dünya’nın yerçekiminin etkilerini simüle etmek için merkezkaç kuvveti kullanacak devasa, dönen konilerdir. Bu dönen koniler yaklaşık 328 fit (100 metre) bir yarıçapa ve 1.312 fit (400 metre) yüksekliğe sahip olacak ve her 20 saniyede bir dönüşü tamamlayarak içeridekiler için 1g deneyimi yaratacak (1g yerçekimidir. Yeryüzünde). Araştırmacılar, Lunar Glass’ın inşası için 21. yüzyılın geri yarısını hedefliyorlar ve bu, bunu başarmak için gereken görünen teknolojik uzmanlık göz önüne alındığında makul olmayan bir şekilde iyimser görünüyor.

Basın bülteninin Google tarafından çevrilmiş bir versiyonuna göre, planın ikinci unsuru “azaltılmış bir ekosistemi uzaya taşımak” için “çekirdek biyom kompleksi”. Çekirdek biyom kompleksi, Ay Camı/Mars Camı içinde var olacaktır. yapı ve teklife göre insan kaşiflerin yaşayacağı yer. Tteklifin son unsuru “Hexagon Space Track” veya Hexatrack’tir. Dünya, Mars ve Ay’ı birbirine bağlayabilecek yüksek hızlı bir ulaşım altyapısı. Hexatrack, biri Mars’ın uydusu Phobos’ta, biri Dünya yörüngesinde ve biri de Ay’ın çevresinde (muhtemelen planlanan şekilde) en az üç farklı istasyon gerektirecektir. Ay Geçidi).

Ay’a dönüş yolculuğu yaklaşıyor yerleşmeye ilgi varken Mars büyüyor. Bu bedenlerde uzun süre kalmanın önündeki en büyük engel yerçekimidir. Kyoto Üniversitesi ve Kajima Corporation’dan gelen teklif heyecan verici ve umut verici, ancak yakın zamanda beklememiz gereken bir şey değil.

Daha: NASA’nın CAPSTONE Probu Resmi Olarak Ay’a GidiyorKaynak : https://gizmodo.com/japan-wants-to-bring-artificial-gravity-to-the-moon-1849163831

Yorum yapın