Japon boffinler güneş enerjisiyle çalışan cyborg hamamböceği yapıyor • The Register


Japonya’da bir araştırma atılımı, gelecekteki arama ve kurtarma görevlerinin cyborg hamamböceği kullanılarak gerçekleştirileceği anlamına gelebilir. Dahası, ultra ince bir güneş filmi bu gösterinin gerçek yıldızı.

“Yapılan tekno sıçrama”robot böcekRIKEN Cluster for Pioneering Research (CPR) tarafından geliştirildi ve Madagaskar tıslayan bir hamamböceğine, böceğin arka bacaklarına giden kablolarla birlikte küçük bir Arduino tabanlı sırt çantası takıldığını söyledi. Araştırmacılar, bir elektrik akımıyla uyarıldığında Cyberroach’ı sola veya sağa döndürmeyi başardılar.Komutlar, sırt çantasındaki Arduino sistemine kablosuz olarak gönderilir ve ardından böceği hareket ettirir.

İçinde yayınlanan bir makaleRIKEN’in İnce Film Cihaz Laboratuvarı’ndan Kenjiro Fukuda liderliğindeki CPR ekibi, deneylerinin büyük ölçüde robot böceklerini güçlendirmenin yeni bir yolunu bulmaya odaklandığını söyledi.

Eggheads, “Organizmalarla entegre edilebilen elektroniklerin evrimi, daha yüksek güç yoğunluklarına sahip güç kaynağı cihazlarının geliştirilmesine olan talebi artırdı” diye yazdı.

Günümüzün pil teknolojisindeki sınırlamalar nedeniyle küçük elektronik cihazlarına yalnızca pille güç sağlayamayan ekip, pili güneş enerjisiyle birleştirmeyi seçti, küçük bir pili sırt çantasında mümkün olduğunca uzun süre dolu tutmak için ışık kullanarak.

Bu güneş enerjisi, yalnızca 4 mikron kalınlığında (referans olarak, bir insan saçı yaklaşık 70 mikron kalınlığındadır) organik bir güneş pili filmi tarafından üretildi ve hamamböceğinin hareketini kısıtlamadan karnına bağlanacak şekilde tasarlandı.

borg-roach-detaylar

Devre şeması ile RIKEN’in cyborg roach tasarımının detayları … Büyütmek için tıklayın

Ekip, bu güneş pilini inşa ederek ve onu pile bağlayarak, hamamböceğinin sırt çantası ünitesinden iki saatlik aktivite elde edebildi. Araştırmacılar, gücün çoğunun, böceği yönlendirmek için Bluetooth sinyalleri gönderip alarak tüketildiğini söyledi.

Hamamböceklerinin sağlığından endişe edenler için, 3D baskılı sırt çantaları çıkarılabilir ve böcekler testlere katılmadıklarında teraryumlarına geri döndürülür.

Biyonik böcek geleceği, neyse ki hala bir yol kapalı

Çöken bir binadan üç inç uzunluğunda kablolu bir siber böceğin yardımıyla kurtarılma düşüncesi pek hoş bir fikir olmayabilir, ama şimdilik sadece bu – bir fikir. RIKEN ekibinin, afet bölgelerini ve tehlike bölgelerini araştırabilecek uzaktan kumanda edilebilen böcekler yaratmak için yapacak çok işi var.

Öncelikle, hamamböcekleri gececidir ve güneşi tam olarak sevmezler, bu da takımın karşılaştığı bir sorundur. Hamamböceği pil sırt çantasını şarj etmek için araştırmacıların aydınlık ve karanlık dönemleri arasında geçiş yapması gerekiyordu, bu da şarj işleminin oldukça yavaş olduğu anlamına geliyordu.

Bu sorunu aşmak için araştırmacılar, hiçbiri test yapısının parçası olmayan bir hareket kontrol sistemi, ışık sensörleri ve sıcaklık sensörleri içeren ek donanıma ihtiyaç olduğunu söyledi. Araştırmacılar, kağıda bu sensörler takılıyken, “sistemin şarj modundayken hamamböceğini ışığın altında kalmaya teşvik eden ve yaşam desteğini dikkate alan bir algoritma kurulabilir” diye yazdılar.

Ekip, hamamböceğinin güneşten saklanma içgüdüsünü etkili bir şekilde geçersiz kılacak bu tür algoritmalar ve karmaşık sibernetiklerin sistemin mevcut yeteneklerinin ötesinde olduğunu kabul etti. Örneğin, Reuters’e göreteknolojinin yakın tarihli bir gösterimi, roach’ın komutta sola dönmesini sağladı, ancak sağa dönmesi söylendiğinde sadece daireler çizdi.

Makalenin yazarlarından RIKEN araştırmacısı Yujiro Kakei, hamamböceklerinin taşıdığı cyborg paketinin toplam maliyetinin sadece 5.000 yen veya yaklaşık 35 $ (31 £) olduğunu söyledi. Tam olarak son teknoloji donanım değil. Kakei, ekibin gelecekteki yinelemeler için teknolojiyi minyatürleştirmenin yanı sıra sensörler ve kamera eklemeyi umduğunu söyledi.

Fukuda’ya göre, ekibin tasarladığı teknoloji hamamböcekleriyle sınırlı değil. Fukuda, “Stratejimiz böcekler gibi diğer böceklere veya belki de gelecekte ağustosböcekleri gibi uçan böceklere uyarlanabilir.” Dedi. Güneş filminin ayrıca giysilere yerleştirilebileceğini veya yaşamsal belirti monitörlerine güç sağlamak için cilt yamalarında kullanılabileceğini söyledi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/09/22/japanese_solar_powered_cyborg_cockroach/

Yorum yapın