James Webb Uzay Teleskobu’nun Sonraki Hedefleri Potansiyel Olarak Akılları Karıştırıyor


serbest bırakılması ile James Webb Uzay Teleskobu’nun 12 Temmuz’daki ilk görüntüleri (ve ABD Başkanı Joe Biden’den sinsi bir açıklama 11 Temmuz’da), NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı, Dünya’dan 10 milyar dolar, 1 milyon mil uzakta, yirmi yıl süren rüya ‘kapsamının gerçekten işe yaradığını kanıtladı. Ve çalışıyor kusursuz. sadece bir tane al Webb’in selefi Hubble’a göre sunduğu yükseltilmiş görsellere bakın. Bizi evrenin muhteşemliğini düşünmeye ve güneş sistemimizin göz ardı edilebilir köşesini yansıtmaya zorlayan içsel başyapıtlardır.

Ancak Temmuz başında gördüğümüz şey, JWST’nin kitabının yalnızca önsözüydü. Mirasını yazacak olan takip eden bölümler olacak.

Teleskopun ilk tam renkli sonuçları mükemmel olsa da, bunlar yalnızca cihazın yeteneklerinin bir tadıdır. Gerçekte, Hubble Uzay Teleskobu’nun ilk ışık görüntüsünün, bir gün astronomi bölümünün duvarlarını sıvayacak şaşırtıcı derin alanları veya şiire ilham verecek bulutsuları önleyemeyeceği gibi, olacakları tarif edecek kelimelerimiz bile olmayabilir.

galaksiler

Stephan’ın Beşlisi, bir dansa kilitlenmiş beş galaksiyi oluşturuyor. JWST tarafından 12 Temmuz 2022’de yayınlanan görüntüler.

NASA

Ama biz mümkün olabilir anlam çıkarmak JWST’nin geleceğine dair bazı sahneler, çünkü bu teleskopun kamuya açık yeniliğine rağmen, bilim adamları onu kullanmak için yıllardır sıraya giriyorlar.

Araştırmacılar şimdiden aklınızı başınızdan alacak olaylara işaret etmeye hazır: devasa kara delikler, parçalanan galaksi birleşmeleri, duman sinyalleri yayan ışıldayan ikili yıldızlar ve hatta Jüpiter’in buzlu uydusu Ganymede gibi evimize daha yakın harikalar.

Daha spesifik olarak, şanslı bir ilk birkaç bilim insanı, her biri James Webb Uzay Teleskobu Danışma Komitesi ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü tarafından Kasım 2017’de titizlikle seçilen altı kategoriye ayrılmış önerilere sahiptir – 200’den fazla uluslararası projeden ayrı ayrı bahsetmiyorum bile. teleskopta verilen süre ve bekleme listesine katılmaya hazır olanlar.

Ancak JWST uzay kaşiflerinin ilk kadrosu, hem bilim insanı hem de ‘kapsam için bir kazan-kazan’ anlamına geliyor. Bu çalışmalar veri kümeleri, temel çizgiler, kullanışlı yaşam tüyoları oluşturacak ve genel olarak güçlü makinenin araçlarını sonraki her şey için hazırlayacaktır. Tarihe geçecek büyük anlar için.

51412207042-751ae819e7-k

Bir sanatçının James Webb Uzay Teleskobu anlayışı.

NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

“James Webb Uzay Teleskobu’nun tüm bilim potansiyelini gerçekleştirmek için, bilim camiasının araçlarını ve yeteneklerini kullanmayı hızla öğrenmesi zorunludur” diyor. Direktörün İsteğe Bağlı Erken Yayın Bilim Programlarıhangi araştırmacıların ilk 5 aylık bilim operasyonları için JWST’yi test edeceğini seçmek için bir araya getirildi (6 aylık teleskop devreye alma döneminden sonra).

Listeyi incelemek beklentilerimi artırdı – ve bahse girerim sizinkini de yükseltecektir.

İşte bir parça.

JWST için sayfayı çevirme

Dünya’dan yaklaşık 3,5 milyar ışıkyılı uzaklıkta, Pandora Kümesi olarak da bilinen Abell 2744 adlı devasa bir gökada kümesi bulunmaktadır.

Biri diyebilir ki bu mükemmel eski, uzak evrenin bir parçası olduğu için JWST için başlangıç ​​adayı. NASA’nın yeni nesil teleskopu, uzak kozmostan yayılan ışığa erişebilen çok sayıda kızılötesi görüntüleme ekipmanı içerir – ışığı ne insan gözleri ne de standart optik teleskoplar görebilir. Cennette yapılan bir bilim keşif maçı.

Böylece bir müfettiş ekibi gözlemlemeyi planlıyor Bu parlak gökada kümesinde neler olup bittiği, insan görüşüne gizlenmiş, ancak astrofiziksel ilerleme için hayati önem taşıyor.

zil

Abell 2744, Chandra’dan gelen X-ışınlarını (dağınık mavi emisyon) Hubble’dan alınan optik ışık verileriyle (kırmızı, yeşil ve mavi) birleştirerek görüntülendi.

NASA/CXC; Optik: NASA/STScI

İkisini kullanmayı planlıyorlar JWST’nin enstrümanlarıYakın Kızılötesi Spektrograf ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf olarak adlandırılan, her ikisi de izinsiz giremeyeceğimiz kızılötesi bölgeye sıkışmış uzak dünyaların kimyasal bileşimini kolayca çözebilir.

Ancak JWST yalnızca ileri görüşlü değildir. Yakındaki şeyleri taramak için okuma gözlüklerini de açabilir.

Bu yüzden başka bir ekip, kendi kozmik mahallemizdeki fenomenlerde nasıl gezineceğimizi bulmakla daha fazla ilgileniyor. Planları, Jüpiter’in bulut katmanlarını, rüzgarlarını, bileşimini, sıcaklık yapısını ve hatta aurora aktivitesini, yani kuzey ışıklarımızın Jovian versiyonunu karakterize edeceklerini söylüyor.

Bu araştırma biti neredeyse kullanıma hazır tüm JWST’nin çığır açan kızılötesi ekipmanı: Nirspec, Niriss ve ayrıca Yakın Kızılötesi Kamera – JWST’nin alfa görüntüleyicisi – ve tahmin edebileceğiniz gibi orta kızılötesi ışık algılamada uzmanlaşmış Orta Kızılötesi Kamera (MIRI). “Programımız böylece JWST’nin araçlarının yeteneklerini güneş sistemindeki en büyük ve en parlak kaynaklardan birinde ve onun yanındaki çok zayıf hedeflerde gösterecek.” özetlerinde yazıyorlar.

Jüpiter’deki çalışmaların bir kısmı, projenin durum raporuna göre yapıldı ve gözlem pencereleri Ağustos ayına kadar devam ediyor. Ayrıca Jüpiter’in güneş sisteminin en büyüğü olan uydusu Ganymede ve son derece aktif Io da MIRI ile incelenecek. Sonuncusu özellikle ilginçtir, çünkü araştırmacılar Io’nun yanardağlarını çözmeyi ve Webb’in görüşlerini klasik görüşlerle karşılaştırmayı umuyoruz.

jupiter-hi-res-atmo-1-2.png

Jüpiter, merkez ve soldaki uydusu Europa, James Webb Uzay Teleskobu’nun NIRCam enstrüman 2.12 mikron filtresinden görülüyor.

NASA, ESA, CSA ve B. Holler ve J. Stansberry (STScI)

Sıradaki bilim adamları toza odaklanıyor. Ama sadece toz değil. Yıldız tozu.

Tozun evrenimizi süsleyen yıldızların ve gezegenlerin oluşumunun ana bileşeni olduğunu biliyoruz, ancak bizi bugün olduğumuz yere getirmek için izledikleri zaman çizelgesinde hala sisliyiz – özellikle de bizim için çok önemli olan birçok şey nedeniyle. -varoluş tozu erken evrende dağılmıştır. Ve erken evren tamamen kızılötesi ışıkla aydınlatılıyor.

Aha. JWST’nin tam olarak neyi inceleyebileceğini ve araştıracağını.

Yıldız tozunun hikayesini yıkmak, onun hakkında bir anlayış inşa etmek demektir. kozmik evrenimizin yapı taşları — atomları incelemenin, madde parçaları hakkında bilgiyi nasıl açtığına benzer. Ve Carl Sagan’ın bir keresinde dediği gibi, “Kozmos içimizde. Biz yıldızlardan yapılmışız. Biz, evrenin kendisini tanımasının bir yoluyuz.”

Belki de JWST, evrene iç gözlem arayışında yardımcı olabilir.

JWST bunu görene kadar bekleyin

Genel olarak geçtiğimiz aylarda, bir bilim yazarı olarak çarpıcı bir duygunun tekrarına tanık oldum. “James Webb Uzay Teleskobu bunu görene kadar bekleyin.”

Tam olarak bu kelimelerle değil, ama kesinlikle bu tonla.

Örneğin Nisan ayında Hubble Uzay Teleskobu, uzak evrenden şimdiye kadar gördüğümüz en uzak yıldızın bir görüntüsünü bize ileterek rekor kıran bir dönüm noktasına ulaştı. A Earendel adlı yıldız güzelliğiEski İngilizce’de uygun bir şekilde “sabah yıldızı” anlamına gelir.

“Ders çalışıyor Earendel, evrenin bir çağına açılan bir pencere olacak Johns Hopkins Üniversitesi’nden keşif astronomlarından Brian Welch yaptığı açıklamada, aşina olmadığımız, ancak bildiğimiz her şeye yol açtı” dedi.

stsci-01fws4xz7qt98wrwsztg9e86zx

Earendel (okla gösterilen), uzay-zamanda aşırı büyütme sağlayan ve gökyüzünde kırmızı bir leke olarak görünen ev sahibi gökadasından görüntüye çıkmasına izin veren bir dalgalanma boyunca konumlandırılmıştır.

NASA

Ancak JWST’nin antik, görünmez evreni incelemek için nasıl silahlandırıldığını hatırlıyor musunuz? Aynen öyle. Çalışma yazarları, JWST’nin merceğiyle Earendel’e bakmaya, umarım gerçekten sadece bir yıldız gövdesi olup olmadığını doğrulamaya ve ne tür bir şafak yıldızı olduğunu ölçmeye hazırlar.

JWST, güneş sistemimizin gazlı mavi süsü Neptün’ün ortaya koyduğu gizemli bir bulmacayı da çözebilir: belirgin bir sebep olmadan soğumak. Ancak “uzay teleskobunun orta-kızılötesi enstrümanı MIRI’nin mükemmel hassasiyeti, Neptün’ün atmosferindeki kimya ve sıcaklıkların emsalsiz yeni haritalarını sağlayacak,” diyor gizem üzerine bir araştırmanın yazarlarından Leigh Fletcher ve Üniversitedeki gezegen bilimci. Leicester’ın, bir açıklamada söyledi.

Ayrıca kozmik alemimizin şiddetli majestelerinin şifresini çözmenin entrikaları da var: süper kütleli kara delikler – ve hatta tuhaf, milyarlarca yıllık, filizlenen bir kara delik atası.

Kopenhag Üniversitesi Niels Bohr Enstitüsü’nden keşif astronomlarından Seiji Fujimoto yaptığı açıklamada, “Webb, hızla büyüyen bu kara deliklerin gerçekte ne kadar yaygın olduğunu kararlı bir şekilde belirleme gücüne sahip olacak.” Dedi.

Hubble ve James Webb Uzay Teleskobu Görüntüleri Karşılaştırıldı: Farkı Görün

Tüm fotoğrafları gör

Ve son olarak, JWST’nin en akıllara durgunluk veren yanının — en azından benim için — dünya dışı yaşamın kanıtını bulmak için şu anda elimizdeki en iyi şansın bu olduğunu söyleyebilirim. Uzaylılar.

Hatta bazı bilim adamları erken önlem alıyorlar. yanlış pozitifler O gün geldiğinde genel halkı (ben) alarma geçirmemek için JWST’nin yazılımının alabileceği organik madde. Ama o gün gelirse şüphesiz çenemiz yere düşecek ve nabzımız hızlanacak ve 12 Temmuz’u açık bir şekilde hafif bir hatıra olarak değerlendireceğiz.

Ve o gün gelmese bile, NASA’nın yeni uzay keşif ilham perisinin Hubble’ın ilki kadar alan değiştiren bir görüntü göndermesi uzun sürmeyecek. 1995 yılında derin alan — henüz anlayamadığımız biri.Kaynak : https://www.cnet.com/science/space/features/the-james-webb-space-telescopes-next-targets-are-potentially-mind-blowing/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın