James Webb Uzay Teleskobu’nun Jüpiter enstantaneleri yayınlandı • Kayıt


James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki aletler, gaz devi Jüpiter’i gösteren görüntüleri yakalamak için eve yaklaştı.

James Webb ekibi haftaya bazı şeylerle başladı. açıkçası dudak uçuklatan görüntüler derin uzayın ve Jüpiter’in görüntüleri ile tamamladık ve birkaç asteroitin spektrumları. Yakalamalar, bilim operasyonlarının resmi başlangıcından önce teleskopun araçlarını test etmek için yapıldı.

James Webb Uzay Teleskobu - Jüpiter

James Webb Uzay Teleskobu tarafından görülen Jüpiter: NASA, ESA, CSA, B Holler ve J Stansberry (STScI)

Uzay aracının NIRCam cihazı tarafından çekilen görüntüler, Jüpiter’i çevreleyen bantların yanı sıra Büyük Kırmızı Noktayı (veya kızılötesi görüntünün işlenme şekli sayesinde Büyük Beyaz Noktayı) gösteriyor. Şaşırtıcı bir şekilde, Jüpiter’in bazı uyduları da Europa, Thebe ve Metis’in ortaya çıkmasıyla görülebilir.

NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera), uzay aracının birincil görüntüleyicisidir ve 0,6 ila 5 mikron arasındaki kızılötesi dalga boyu aralığını kapsar. Bilim adamları, en eski yıldızlardan ve galaksilerden gelen ışığı tespit edebilmenin yanı sıra, onu Kuiper Kuşağı nesnelerine bakmak için kullanmayı umuyorlar.

Jüpiter’in görüntüsü için 2.12 mikronluk filtre kullanıldı.

Bilim adamları, teleskopun yeteneklerinin bu son gösteriminde heyecanlandılar. “Geçen gün yayınlanan derin alan görüntüleri ile birleştiğinde, Jüpiter’in bu görüntüleri, Webb’in en silik, en uzak gözlemlenebilir galaksilerden çıplak gözle görebileceğiniz kendi kozmik arka bahçemizdeki gezegenlere kadar gözlemleyebildiği her şeyi tam olarak kavradığını gösteriyor. gerçek arka bahçeniz,” dedi Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde bu gözlemlerin planlanmasına yardımcı olan bir bilim adamı olan Bryan Holler.

Webb’in NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki gezegen bilimi proje bilimcisi yardımcısı Stefanie Milam, “Her şeyi bu kadar net gördüğümüze ve ne kadar parlak olduklarına inanamadım” dedi. “Güneş sistemimizde bu tür nesneleri gözlemlemek için sahip olduğumuz yetenek ve fırsatı düşünmek gerçekten heyecan verici.”

Yaklaşan görevler Jüpiter’in uyduları gibi nesnelere çok daha yakından bakacak olsa da, bilim adamları gözlemevinin Europa ve Satürn’ün uydusu Enceladus’tan fırlatılan malzeme tüyleri gibi fenomenleri tespit edebileceğini umuyor.

Diğer soru ise nesnelerin Webb tarafından izlenmeye devam ederken ne kadar hızlı hareket edebileceğiydi. NASA’ya göre teleskop, Mars kadar hızlı hareket eden nesneleri saniyede 30 miliyay saniyeye kadar izleyebilmek için tasarlandı. Devreye alma sırasında ekip, saniyede 67 miliarksaniyeye kadar iki kattan daha hızlı hareket eden nesneler için bile faydalı bilimin gerçekleştirilebileceğini gösterdi.

NASA bunu, bir mil ötede dururken sürünen bir kaplumbağayı fotoğraflamaya benzetti.

“Her şey,” dedi Milam, “zekice çalıştı.” ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/15/jwst_jupiter/

Yorum yapın