James Webb Uzay Teleskobu bir aksilik daha yaşıyor • The Register


NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu üzerindeki Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS) şu anda çevrimdışı ve mühendisler bu şeyi onarmaya çalışırken, aleti kullanan tüm bilim gözlemlerinin yeniden planlanması gerekecek.

“15 Ocak Pazar günü, James Webb Uzay Teleskobu’nun NİRİS NASA, alet içinde uçuş yazılımının zaman aşımına uğramasına neden olan bir iletişim gecikmesi yaşadı. onaylanmış bu hafta bir açıklamada.

“Alet şu anda bilim gözlemleri için kullanılamıyor, ancak NASA ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) gecikmenin temel nedenini belirlemek ve düzeltmek için birlikte çalışıyor. Donanım, gözlemevi ve diğer araçlar için herhangi bir tehlike belirtisi yok. hepsinin sağlığı yerinde.”

Hassas Yönlendirme Sensörü ile birlikte NIRISS, teleskopun kameralarını ve aletlerini uzayın derinliklerindeki nesnelerden gelen ışığı tam olarak yakalaması için doğrultmasına olanak tanır. Spektrograf, yakın kızılötesi dalga boylarında çalışır ve normalde birbirine oldukça yakın görünen tek tek nesnelerden gelen ışığı çözebilen özel bir araçtır.

Gökbilimciler NIRISS’i ötegezegenleri saptamak ve ayrıca yıldızların ve galaksilerin popülasyonlarını incelemek için geniş alan görüntüleri yakalamak için kullanırlar. Ancak teleskopun aletini kullanmanın ortasında olan veya kullanmayı planlayan bilim adamları, tekrar çevrimiçi olana kadar beklemek zorunda kalacaklar. Maalesef aksaklık, gökbilimcilere ayrılan değerli gözlem sürelerinin ayarlanması gerekeceği anlamına gelecek.

NIRISS, Kanada Uzay Ajansı tarafından inşa edildi ve ötegezegenlerin atmosferlerini inceleyecek kadar hassas. JWST tarafından çekilen ilk görüntü seti, meydana çıkarmak NASA tarafından geçen yıl Temmuz ayında yapılan bir araştırma, sıcak gaz devi WASP-96b üzerinde su ve puslu bulutları tespit etmeyi başardığını gösterdi.

2021’de Noel Günü fırlatılan, yıllar sonra milyarlarca dolarlık JWST şimdiye kadar yapılmış en pahalı ve güçlü uzay teleskobu. Ancak makine, bir yıldan daha az bir süre içinde birkaç aksaklık yaşadı. operasyonlarızgara tekerleği sorunu da dahil olmak üzere geçici Orta Kızılötesi Aracını ve ayrıca tutum kontrol sistemini etkileyen ve onu girmeye zorlayan bir yazılım hatası aldı. güvenli mod bir kaç hafta için.

Hubble’dan farklı olarak JWST, ikinci Lagrange noktasında Dünya’dan bir milyon mil uzakta Güneş’in etrafında döndüğü için tamir edilemez. Enstrüman zaten uzay enkazıyla yağmuruna tutulmuştur, örn. mikrometeoroidler. Zekiler bu son gremlin’in bizim dünyamızdan tamir edilebileceğini düşünüyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2023/01/26/jwst_instrument_failure/

Yorum yapın