İtalyan Otomotiv Tarzının Elektriğe Geçme Mücadelesinin Simgeleri


SANT’AGATA BOLOGNESE, İtalya — Bir İtalyan köyündeki ilkokuldan fırlayan çocuklar, Lamborghini’ye yaklaşırken sessizleştiler. Sonra, kama şeklindeki canavar okul bahçesinde gürlerken, alkışlamaya başladılar, yumruklarını sallayıp havaya sıçradılar.

Bu, İtalyan spor otomobil üreticisinin ilham verdiği ve buna gücü yetenleri yüzbinlerce, hatta bazı durumlarda milyonlarca dolar kazanmaya motive eden duygunun spontane bir ifadesiydi.

Ancak Lamborghini, Ferrari ve yüz binlerce dolara mal olan ve yarış otomobili düzeyinde performans sunan, gevşek bir şekilde tanımlanmış bir araç kategorisi olan sözde süper otomobiller yapan bir avuç başka şirket, varoluşsal bir tehditle karşı karşıya. Otomobil endüstrisi, bu otomobil üreticilerinin kaçamayacağı bir eğilim olan pil gücüne doğru amansız bir şekilde ilerliyor. Şimdi aynı tutkuya ilham verecek ve aynı fiyatlara hükmedecek elektrikli spor arabaları nasıl tasarlayacakları ile boğuşuyorlar.

Tesla, Ferrari ve Lamborghini’nin otomotiv tasarımının en ileri noktasında olma iddialarına şimdiden meydan okudu. Tesla, elektrikli araçlara öncülük etti ve Model S Plaid, herhangi bir Ferrari veya Lamborghini’den daha hızlı, iki saniyeden biraz fazla bir sürede saatte 60 mil hıza çıkabiliyor. Motor Trendi.

“Süper otomobil üreticileri için asıl soru, elektrifikasyonda dünyaya liderlik etme konusunda da süper olabilecekler mi?” Kaliforniya’daki elektrikli otomobil teknolojisi tedarikçisi OneD Battery Sciences’ın yönetim kurulunda yer alan Alman otomobil üreticisi Opel’in eski CEO’su Karl-Thomas Neumann, şunları söyledi:

Neumann, “Sadece bir süper araba yapıyor ve üzerine bir Ferrari logosu koyuyorsanız, bu yeterli değil,” dedi. Ve şirketin elektrikli araba oyununa “çok geç” kaldığını da sözlerine ekledi.

Ferrari, 2019’dan beri bir plug-in hibrit olan Stradale’i teklif ediyor, ancak 2025’e kadar tamamen elektrikli bir otomobil piyasaya sürmeyecek. Merkezi İtalya’nın Maranello kentinde bulunan şirket, bu ay yatırımcılara yönelik bir etkinlikte planlarını detaylandırdı ve planlarını açıkladı. zanaatkarlık ve münhasırlık geleneğine uygun olarak elektrik motorları ve diğer önemli bileşenleri kendisi üretmektedir.

İcra Kurulu Başkanı Benedetto Vigna, sunumdan önce bir röportajda “Elektrikli bir Ferrari gerçek bir Ferrari olacak” dedi.

Ferrari ayrıca geleneğe uygun olarak zorlu yarış ekibinden teknoloji ödünç alacağını söyledi. Ancak şirket, elektrikli otomobiller için Formula 1’in cevabı olan Formula E’de rekabet etmiyor. Bay Vigna, bunu yapmak için herhangi bir plan olup olmadığını söylemeyi reddetti.

Volkswagen’e ait olan ve merkezi Sant’Agata Bolognese köyünde bulunan Lamborghini, ilk plug-in hibridini 2023’te ve tam elektrikli otomobilini ise on yılın ikinci yarısında sunacak.

İtalyan süper otomobillerinin gizemi, içten yanmalı motorların sesi ve gücüyle derinden iç içe geçmiş durumda. Ünlü Avusturyalı orkestra şefi Herbert von Karajan’ın bir keresinde bir Ferrari 12 silindirli motorunun “hiçbir maestronun oynayamayacağı bir uyum” elde ettiğini söylediği sanılıyordu.

Elektrik motorları doğal olarak sotto sesidir.

Aston Martin’in eski CEO’su ve şu anda elektrikli otobüs üreticisi Switch Mobility’nin CEO’su Andy Palmer, “Ses, bu araçlar için önemli bir varlıktır” dedi. “Ses temelinde ayırt edemiyorsanız, bildiğimiz spor araba var olmaya devam eder mi?”

Soru, sadece zengin bir azınlığın değil, daha fazlasının ilgi alanına giriyor. İtalyan gururu ve prestiji tehlikede.

İtalyan otomobil endüstrisinin geri kalanının çoğu neredeyse alakasız hale gelirken – Fiat’ın Avrupa’daki pazar payı sadece yüzde 4’e düştü – süper otomobil tutkunları Ferrari ve Lamborghini için rutin olarak yüz binlerce dolar harcıyor ve teslimat için genellikle bir yıl bekliyor. En seçkin modellerin milyonlarca fiyat etiketi vardır.

İki marka, İtalya’nın siyasi işlev bozukluğunun genellikle gölgede bıraktığı endüstriyel hünerini temsil ediyor.

Ferrari ve Lamborghini de çok karlı. Borsada işlem gören ancak İtalya’nın güçlü Agnelli ailesi tarafından kontrol edilen Ferrari, net kazanç 2022’nin ilk üç ayında 1.2 milyar dolarlık satışla 240 milyon euro veya 250 milyon dolar.

Lamborghini, ilk çeyrekte 592 milyon Euro’luk satışlarla Volkswagen’in alt satırına vergi öncesi kâr olarak 180 milyon Euro katkıda bulundu. Geçen yıl Ferrari 11.000 otomobil sattı, Lamborghini ise 8.300 sattı. İki şirketin çift haneli satış getirileri, herkesin bildiği gibi düşük kar marjlarına sahip olan otomobil endüstrisi için alışılmadık derecede yüksek.

Değişim, Motor Vadisi olarak bilinen inişli çıkışlı kırsal Bologna yakınlarındaki bölgede belirgindir. Ferrari ve Lamborghini, yarım saatlik sürüş mesafesindedir.

Geçen yıl Ferrari, Bay Vigna CEO’sunu atadığında geleneği bozdu. Bay Vigna, 14 yaşında bir Formula 1 yarışına katılmak için birkaç günlüğüne evden kaçan bir araba tutkunu olmasına rağmen, hiçbir zaman bir araba şirketinde çalışmamıştı. Daha önce bir yarı iletken üreticisi olan STMicroelectronics’te üst düzey bir yöneticiydi. Onun randevusu, elektroniğin Ferrari’nin geleceği için öneminin sinyalini verdi.

Agnelli ailesinin filizi ve Ferrari başkanı John Elkann bu ay yatırımcılara verdiği demeçte, “Yalnızca otomobil endüstrisini değil, daha geniş dünyayı değiştiren teknolojileri derinlemesine anlayan bir CEO’ya ihtiyacımız vardı” dedi.

STM’deki müşterileri arasında Apple ve Tesla’nın da bulunduğu Bay Vigna, teknoloji dünyasından Ferrari’ye derin bağlantılar getiriyor. “Potansiyel bir ortak veya tedarikçi ile bazı temaslara ihtiyacım olursa, doğru seviyedeki insanlara ulaşmak benim için kolay” dedi.

Pillere geçiş, Ferrari ve Lamborghini’yi çeşitli zorluklarla karşı karşıya bırakıyor. Süper arabaların bir özelliği, rüzgar direncini azaltan son derece düşük profilleridir. Arabanın tavanı zar zor bel hizasında. Aynı siluet, tipik olarak yolcu bölmesinin altına oturan pillerle elde edilmesi zor bir iştir.

Diğer bir özellik ise münhasırlıktır. Alıcılar teslimat için kolayca bir yıl bekleyebilir. Arabalar, genellikle zamanla değeri artan koleksiyoncu öğeleridir. Eski Ferrariler 20 milyon dolardan fazla sattı.

Ancak bir Tesla daha hızlı olduğunda bir Ferrari hala ayrıcalıklı hissediyor mu? Bay Vigna, 0’dan 60’a hızlanmada saniyenin birkaç yüzdelik farkının her şeyin başı ve sonu olmadığını savundu. Ferrari kullanmayı hız trenine binmeye benzetti. Bu, duyum kadar hız değil.

“Ferrari deneyimdir” dedi.

Elektrikli arabalar, yumuşak hızlanmaları ve sessiz sürüşleriyle bilinir. Lamborghini Aventador veya Ferrari SF90 Spider alıcılarının 500.000 $ ‘dan fazla ödediği şey bu değil. Ham güç hissi istiyorlar.

Bir Lamborghini sürücüsü, kaldırımdaki her kusurun farkında olarak, alçak kokpitte yoldan birkaç santim uzakta oturuyor. Muazzam motor, koltukların hemen arkasında, yolcuların kulaklarında uğulduyor. Direksiyon hassas ama sert, yoğun konsantrasyon gerektiriyor. Bir İtalyan köyündeki trafik çemberini Monaco Grand Prix’de dar bir viraj gibi hissettiren tam bir duyusal deneyim.

Lamborghini’nin baş teknoloji sorumlusu Rouven Mohr, “Araba size bir sürücü olarak bir kahraman olduğunuz hissini veriyor” dedi. Bu hissi bir elektrikli arabada yeniden yaratmak, “bizim ana görevimiz” dedi.

Piller, süper otomobil tasarımcılarına bazı avantajlar sunuyor. Elektrikli arabaların uzun tahrik millerine ve hacimli şanzımanlara ihtiyacı yoktur. Elektrik motorları içten yanmalı motorlardan çok daha küçüktür. Bileşenler, ağırlık dağılımını ve taşımayı optimize edecek şekilde düzenlenebilir.

Her tekerleğin kendi elektrik motoru olabilir ve bir virajda yol tutuşunu en üst düzeye çıkarmak için biraz farklı hızlarda çalışacak şekilde programlanabilir. Lamborghini, otomobilleri bir sürücünün tercihlerini ve sürüş stilini öğrenecek ve yol tutuşu ve performansı buna göre ayarlayacak yapay zeka ile donatmayı düşünüyor.

Bay Mohr, “Araba ne istediğinizi anlıyor,” dedi.

Şimdiye kadar, süper arabalar için özel müşteri, bir elektrikli araba için yaygara koparmıyor. Bay Mohr, “Hiç kimse onlara ‘Ah, bu şu anki içten yanmalı motorlu arabamdan bile daha havalı’ dedikleri bir şey teklif etmedi” dedi.

Diğer şirketler deniyor, ancak şimdiye kadar çok az sayıda elektrikli süper araba üretiyorlar. Yatırımcıları arasında Porsche, Hyundai ve Goldman Sachs’ın özel sermaye biriminin yer aldığı Hırvat firması Rimac Automobili… aslaşirketin iddia ettiği bir elektrikli spor otomobil 0’dan 60 mil hıza iki saniyeden daha kısa sürede çıkabiliyor.

Çin merkezli Zhejiang Geely Holding Group tarafından kontrol edilen İngiliz üretici Lotus Cars, elektrikli bir model satıyor. Evija. Bu ve Nevera’nın 2 milyon doların çok üzerinde fiyat etiketleri var. Diğer modelleri Ferrari veya Lamborghini’den çok daha ucuza mal olan Lotus, 2028’den itibaren yalnızca elektrikli otomobil satacağını söyledi. (Eğlenceli gerçek: Lotus, Tesla’nın ilk üretim modeli Roadster için temel bileşenleri sağladı.)

Diğer yakın rakipler yaklaşık aynı hızda hareket ediyor. Aston Martin, İngiltere’de ilk tamamen elektrikli aracını 2025’te sunmayı planlıyor. Yine İngiliz olan McLaren’ın 2028 yılına kadar yalnızca pillerle çalışan bir model sunması beklenmiyor.

Ferrari ve Lamborghini, içten yanmalı motorlara sahip otomobiller üretmeyi bırakmayı planlamıyor. Ancak özellikle Avrupa’da yakıt tüketimini azaltmak için düzenleyicilerin artan baskısı altındalar. Çevre Koruma Ajansı’na göre, iki koltuklu bir Lamborghini Aventador kupası galona ortalama 11 mil ya da tam boyutlu bir kamyonetin yakıt ekonomisinin yarısı kadar gidiyor. (Merak edenler, çoğu insanın süper arabalarını yılda sadece birkaç bin mil sürdüğünü, bu nedenle yakıt tüketiminin düşük olduğunu iddia ediyor.)

Zengin genç alıcılar bu kadar abartılı bir arabada görülmek istemeyebilirler.

Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann, “Her gün daha genç müşteriler alıyoruz” dedi. Performans istiyorlar, dedi, aynı zamanda “iç huzuru”.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/27/business/ferrari-lamborghini-electric.html

Yorum yapın