İsviçreli araştırmacılar enerji girdisi olmadan ince havadan temiz içme suyunu nasıl çekti – Technology News, Firstpost


İçilebilir veya temiz içme suyuna erişim, birçok alan için büyük bir endişe kaynağıdır. çünkü sürekli artan kirlilik seviyeleriküresel ısınma ve yükselen deniz seviyeleri, temiz içme suyuna erişim özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde olmak üzere birçok topluluk için son derece zor hale gelmektedir.

İsviçreli araştırmacıların temiz içme suyunu ince havadan enerji girişi olmadan nasıl çektiğini açıkladı

Buna karşı koymak için, İsviçreli bilim adamları ve mühendislerden oluşan bir ekip, havadan temiz içme suyu çekmenin bir yolunu buldu. Bu mühendislerin bulduğu yeni yöntemle ilgili en iyi şey, çalışması için herhangi bir enerji veya elektrik girdisi gerektirmemesidir.

Denize yakın yaşayan topluluklar deniz suyunu tuzdan arındırabilir ve içilebilir hale getirebilir. Ancak bu süreç çok fazla enerji gerektirir. Denizden veya herhangi bir büyük su kütlesinden uzak alanlar, atmosfere ve kuruyan yerel su kütleleri. Gelişmiş ve zengin bir ülkeden bahsediyorsak, soğutma yoluyla atmosferdeki nemi yoğunlaştırırlar ve yine elektrik yoğun bir çözüm olan suni yağmurlar oluştururlar.

Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde, tek seçenek yağmurlara güvenmekveya çiy toplama folyoları veya su hasadı gibi pasif teknolojiler üzerinde, her ikisi de kendi zorluklarıyla birlikte gelir.

ETH Zürih’teki araştırmacılar, ilk kez, yakıcı güneşin altında bile enerji girişi olmadan günün 24 saati su toplamalarına izin veren bir teknoloji geliştirdiler.

Yeni cihaz, esas olarak, hem güneş ışınımını yansıtan hem de kendi ısısını atmosferden dış uzaya yayan özel olarak kaplanmış bir cam panelden oluşuyor. Ortam sıcaklığının 15 santigrat derece altına kadar kendini soğutabilir.

Cam panelin altındaki su buharı daha sonra su içinde yoğunlaşır ve daha sonra tanklarda toplanır.

Bilim adamları, camı özel olarak tasarlanmış polimer ve gümüş tabakalarla kapladı. Bu kaplama, camın atmosfer tarafından soğurulmadan veya cama geri yansımadan, belirli bir dalga boyu penceresinde dış uzaya kızılötesi radyasyon yaymasına izin verir. Bu nedenle, diğer yoğuşma bazlı su çıkarma çözümlerinin çoğunun aksine, bu yöntem küresel ısınmaya da katkıda bulunmaz.

Cihazın bir diğer önemli unsuru da koni şeklindeki radyasyon kalkanıdır. Atmosferden gelen ısı radyasyonunu büyük ölçüde saptırır ve bölmeyi gelen güneş radyasyonundan korur. Bu, cihazın yukarıda bahsedilen ısıyı dışarıya yaymasına ve böylece tamamen pasif bir şekilde kendi kendine soğumasına izin verir.

Bilim adamları, ideal koşullar altında, saatte, panel yüzeyinin metrekaresi başına 53 mililitreye kadar su toplayabildiklerini gösterebildiler. Çok az gibi görünse de, diğer güneş bazlı su çekme sistemlerinin çoğunun hedeflediği, bu arada, sera etkisine ve küresel ısınmaya katkıda bulunan teorik sınır 60 mililitredir.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/science/swiss-engineers-and-scientist-develop-new-method-to-extract-water-from-thin-air-without-using-electricity-or-contributing-to-global-warming-10788251.html

Yorum yapın