İsveç merkezli bir veri kalitesi platformu olan Validio, 15 milyon $ ile gizlilikten çıkıyor – Teknolojik Haberler


Veri kalitesi, veri bilimi dünyasının göze çarpan ve giderek daha kritik bir parçası olarak şekilleniyor: işletmeler büyüyen bilgi hazineleri üzerinde oturuyorlar, ancak bu yalnızca doğru ve kullanılabilir olduğuna güvenebilirsek yararlıdır. Bu amaçla, Validio, özellikle kullanıcıların hem veri ambarlarında hem de başka yerlerde depolanan verileri hem gerçek zamanlı olarak hem de gerçek zamanlı olarak temizlemesine olanak tanıyan araçlarla, veri kalitesini iyileştirmek ve sağlamak için araçlar inşa eden bir başlangıç, gizlilikten çıkışını işaretlemek için bir başlangıç ​​turunu duyuruyor. Stockholm merkezli şirket, iş ve ürün geliştirme, Ar-Ge ve daha fazla yeteneği işe almak için kullanmayı planladığı fonla 15 milyon dolar topladı.

Lakestar – Facebook ve Airbnb gibi şirketlere erken yatırımlar yapan ancak büyük ölçüde Avrupa dışındaki gelecek vaat eden girişimleri desteklemeye odaklanan Londra merkezli VC (aynı zamanda Skype, Spotify, Revolut ve diğerlerini de destekledi) – J12 ile bu tura öncülük etti. ve birkaç yüksek profilli kişi de katılıyor.

(Listede futbolcu (futbolcu) Zlatan Ibrahimović, Snowflake’in CMO’su Denise Persson, MongoDB’nin kurucu ortağı Kevin Ryan, Neo4j’nin kurucu ortağı Emil Eifrem, DeepMind’in ürün başkanı Mehdi Ghissassi ve melek kolektifinden Kim Fai Kok ve Dara Gill yer alıyor. Framtid.)

Bugünlerde pek çok kurumsal startup’ta olduğu gibi, Validio da 2019’da kurulduğundan beri zamanı ürünü üzerinde sessizce çalışmak ve aynı zamanda müşterileri canlı dağıtımlar için kaydetmek için kullanıyor. Müşterileri, büyük veri oyunundaki olağan şüpheliler arasında çeşitlilik gösterir – pazarlama ve ticaret, güvenlik şirketleri ve iş zekası. Validio çok fazla isim ifşa etmez, ancak birkaçını not eder: e-ticaret alanında Budbee ve Babyshop; e-scooter şirketi Voi; ve elektrik başlangıç ​​Tibber.

Validio’nun tespit ettiği ve ele aldığı zorluk, CEO ve kurucu ortak Patrik Liu Tran’ın çalışma hayatının erken dönemlerinde karşılaştığını söyledi. Matematik ve bilgisayar dehası, 16 yaşında okuldan mezun oldu ve üniversitedeki zamanını hızlandırdı, 2014/2015’te çalışmaya devam ederken hala genç bir şirkete AI projelerinde danışmanlık yaptı. Çoğu yerde henüz yeni ortaya çıkan bir çabaydı (açıkçası, hala öyle) ve bu alanda çok az kişinin kendi sorunları üzerinde çalışmak için şirketlere gitmeye hazır olması dışında büyük sorunlardan biri de dürüstlük ve kalite eksikliğiydi. makine öğrenimi modellerinde kullanmaya çalıştıkları veriler, dedi.

“Danışmanlık yaptığım her şirkette dikkatimi çeken şey, verilere olan güven eksikliğiydi, o kadar çok ki insanlar onunla çok az şey yaptı ve buna gerçekten yardımcı olacak hiçbir araç yoktu” dedi bir röportajda. . Sorunu belirleme ve onunla başa çıkmaya yönelik ilk çabaların (örneğin, Süper İletkenlerin arkasındaki kişiler tarafından oluşturulan Büyük Beklentiler açık kaynak projesi gibi) umut verici olduğunu, ancak gerçek zamanlı bilgilere eskisi kadar odaklanmadığını da sözlerine ekledi. depolardaki veriler.

“Ancak makine öğrenimi depoda değil akışlarda bulunur” dedi.

Bunun ötesinde, genellikle mühendislerin ve veri bilimcilerinin belirlemesi ve düzenli olarak izlemesi ve ince ayar yapması gereken kurallara fazlasıyla bağımlıdırlar.

Validio’nun yaklaşımı, tam olarak düşük olmayan kod araçları oluşturmaktır. “Veri mühendisleri için inşa ediyoruz. Çok teknik,” dedi Tran, bununla ilgili soruma biraz şaşırmıştı. “Ancak sorunsuz bir kullanıcı deneyimine odaklanıyoruz.”

Bu, bir kullanıcının sistemine boru hattından gelen verileri daha hızlı bulmasını ve bunlara yanıt vermesini “öğretmek” için makine öğrenimi ve istatistiksel analiz kullanmayı; bir mühendisin kullanması veya özelleştirilmiş kurallarla tamamlaması için otomatik olarak oluşturulan kurallar dizisi; otomatik eşikler ve otomatik çözümleme yetenekleri ve daha fazlası.

“Veri mühendislerinin işlerini yapmalarını mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmek istiyoruz” diye ekledi.

Şirketin, platform genelinde uyguladığı daha geniş bir kurallar dizisi yoktur, ancak bunu bireysel organizasyonlara göre uyarlanacak şekilde oluşturmuştur.

“’Veri kalitesi’ni tanımlamak zor. Tran, “Bir şirket için iyi olan bir başkası için kötü olabilir” dedi. “Veriler asla mükemmel değildir ve şirketlerin de bunu kabul etmeye başlaması gerekiyor.” Ancak yatırımcılarının listesi (stratejik isimlere bağlı olanların bazıları dahil), diğerlerinin de bu tür bir düşünceyle aynı melodiyi söylüyor olabileceğinin ve Validio’nun bunu ele almak için özel olarak nasıl inşa ettiğinin bir işaretidir: veri kalitesini iyileştirmek için araçlar, ama gerçek dünya için inşa edilmiştir.

Veri kalitesi pazarını belirleyen ve bunu ele almak için inşa eden birkaç şirket daha var – bu yılın başlarında 40 milyon dolar toplayan Büyük Beklentiler yaratıcısı Superconductive; gibi ağır ağırlıklarla birlikte Microsoft, SASve yetenek – ama şimdilik Validio’nun yaklaşımı, hala genç bir alanda bahisleri genişletmeye yetecek kadar doğru akoru vuruyor gibi görünüyor.

Lakestar ortağı Stephen Nundy yaptığı açıklamada, “Veri ekipleri odaklarını giderek veri kalitesine kaydırdıkça, Validio’nun Avrupa’dan bir sonraki büyük küresel yazılım oyuncusu olmak için benzersiz bir konuma sahip olduğuna inanıyoruz” dedi. “Validio, platformunu benzersiz bir mimariyle inşa etti ve veri ambarlarında, göllerde ve akışlarda veri kalitesinin hem gerçek veriler hem de meta veriler üzerinde gerçek zamanlı olarak yönetilmesini sağladı. Küresel bir veri altyapısı lideri oluşturma yolculuğunda yıldız Validio ekibini desteklemek için sabırsızlanıyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/validio-a-data-quality-platform-based-out-of-sweden-emerges-from-stealth-with-15m/

Yorum yapın