İşten çıkarmaları saygılı bir şekilde yönetmek için 10 adım – Teknolojik Haberler


ekonomik olarak Böyle bir iklimde, işten çıkarmalar gerekli bir kötülüktür. Ancak çoğu kurucunun anlamadığı şey, yalnızca verimlilik için optimizasyon yapmamanız gerektiğidir – insanlara saygılı davranmalısınız.

İşten çıkarmalar korkunçtur, ancak bir şirketin kültürünü veya itibarını yok etmek zorunda değildirler. Onları düzgün bir şekilde ele alırsanız (2020’de Carta’da koştuğumuz gibi), işten çıkarmalar itibarınızı ve moralinizi artırabilir. Sadece verimlilik için değil, insanlık için de optimize etmelisiniz.

İşte insancıl işten çıkarmalar için 10 adım:

Finansal modelinizi güncelleyin

şimdiki halin ne birden fazla yakmak? Üst düzey gelirin nasıl görünmesini bekliyorsunuz? Önümüzdeki altı ila dokuz ay içinde ekonomik koşulların kötüleşmesi durumunda muhafazakar bir tahmin yapın ve bir tampon oluşturun.

Ne kadar piste ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Bulunduğunuz yer ile ihtiyacınız olan arasındaki fark, kesmeniz gereken miktardır.

CEO durumu ne kadar sahiplenirse, şirket o kadar hızlı iyileşir.

Odağınızı daraltın

Şimdi birden fazla tabak döndürmenin zamanı değil. Şirketinizi en önemli olan bir veya iki şeye odaklayın ve gerekli olmayan tüm projeleri ortadan kaldırın.

Tüm personel dışı harcamaları azaltın

Evet, bir şirketin bütçesinin yaklaşık %80’i personel sayısında yoğunlaşmıştır. Ancak çalışanları kesmeye başlamadan önce, personel dışı işletme harcamalarınızı mümkün olduğunca azaltın. Hangi sözleşmeleri öldürebilirsin? Başka nerede anlamsız harcamalarınız var? Tasarruf edilen her dolar, ekibinize yatırılabilecek bir dolar.

Bir kez kes

Ve en iyi performans gösterenlerinizi toplayın. Better’ın yanlış yaptığı başka bir şey de birden fazla işten çıkarma turuydu (tam olarak beş ayda üç kez). Bir tur işten çıkarmalar can yakar; birden fazla tur bir şirketin moralini bozar.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/10-steps-for-managing-layoffs-respectfully/

Yorum yapın