İşten çıkarmalar teknolojideki çeşitliliği nasıl etkileyebilir ve bu konuda ne yapılabilir?


Pandemi sırasında bir işe alma çılgınlığına girdikten sonra, teknoloji şirketleri şimdi bazen binlerce çalışanın dahil olduğu işten çıkarmalarda personel çıkarıyor. İşten çıkarmalar, azalan kar marjlarını artırmaya yardımcı olmak için gerekli olsa da, teknoloji sektöründeki çeşitliliği savunanlar, işten çıkarmaların yetersiz temsil edilen grupları orantısız bir şekilde etkileyebileceğinden endişe ediyorlar.

Göre İşten çıkarmalar.fyiTeknoloji sektöründeki iş kayıplarını takip eden online takip şirketi 2022’de 993 küresel teknoloji şirketinden 152.542 çalışan işten çıkarıldı.

COVID-19 salgını, etkinlikler ve ağırlama gibi sektörler üzerinde büyük bir mali darbe vururken, teknoloji sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar, tamamen teknolojiye bağımlı hale gelen müşterilerin algılanan ihtiyaçlarını karşılamak için hızla genişleyen bir hiper büyüme dönemi yaşadı.

Bununla birlikte, her patlamayı genellikle bir düşüş izler ve 2022’nin dördüncü çeyreğinde büyük teknoloji şirketleri azalan gelirle karşı karşıya kaldı. [let’s be specific] ve yaklaşan durgunluk. Sonuç olarak, Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, sosyal medya platformunun işgücünü yarıya indirirken, Meta 11.000 işten çıkarma duyurdu ve Amazon’un 20.000 işçiyi işten çıkaracağını iddia eden raporlar, teknoloji endüstrisinin bu yıl gördüğü işten çıkarmalardan sadece birkaçı.

İş kayıpları, etkilenenler tarafından her zaman haksız hissedilecek, ancak büyük ölçüde olmaya devam eden bir sektörde erkeklerin hakim olduğuYeterince temsil edilmeyen geçmişlere sahip çalışanlar, bulundukları roller genellikle en gözden çıkarılabilir olarak görüldüğünden, herhangi bir işten çıkarmanın yükünü muhtemelen üstlenirler.

Teknoloji şirketlerinde iş geliştirme, müşteri başarısı, iletişim ve pazarlama gibi bazı teknik olmayan departmanların kadınları ve etnik azınlıkları çalıştırma olasılığı daha yüksektir. Sonuç olarak, personel sayısının azaltılması söz konusu olduğunda, bu rollerdeki kişilerin, ürünü geliştiren veya sürdürenlere göre iş için daha az gerekli görüldükleri için işten çıkarmalarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3683913/how-layoffs-can-affect-diversity-in-techand-what-to-do-about-it.html#tk.rss_all

Yorum yapın