İşte Uygarlığı Bitirmek İçin Güneş Geliyor


Bununla birlikte, bugüne kadar Amerikan kamu hizmetleri şirketleri, akımı engelleyen cihazları canlı şebekeye geniş çapta dağıtmadı. Kappenman, “Onlar sadece, daha ucuz iletim için daha yüksek ve daha yüksek çalışma voltajlarına geçmek gibi” “bu fırtınalara karşı savunmasızlıklarını büyük ölçüde artıran şeyler yaptılar” diyor.

ABD hükümetinin Uzay Hava Tahmin Merkezi’nin eski direktörü Tom Berger de şebeke operatörleri hakkında şüphelerini dile getirdi. “Onlarla konuştuğumda bana uzay havasını anladıklarını ve hazır olduklarını söylüyorlar” diyor. Ancak Berger’in güveni, yüzlerce insanı öldüren, milyonlarca evi ve işyerini ısısız bırakan ve yaklaşık 200 milyar dolarlık hasara neden olan Teksas elektrik şebekesinin Şubat 2021’deki çöküşünden sonra azaldı. Bu krize, büyük bir soğuk algınlığından daha egzotik bir şey neden olmadı. Berger, “Aynı şeyi duyduk” diyor. “’Kışı anlıyoruz; Sorun değil.'”

Büyük bir jeomanyetik olaydan kaynaklanan hasarı azaltmak için atılan belirli adımlar hakkında bilgi talep ederek ülkenin en büyük kamu hizmet şirketlerinden 12’sine ulaştım. Ülkenin en büyük iletim ağı olan American Electric Power, donanımın düzenli olarak yükseltilmesi, bir fırtına sırasında akımın yeniden yönlendirilmesi ve bir olaydan sonra ekipmanın hızla değiştirilmesini içeren somut önlemleri paylaşan tek şirketti. Diğer iki şirket, Consolidated Edison ve Exelon, sistemlerini jeomanyetik izleme sensörleriyle donattıklarını ve operatörlerine belirtilmemiş “prosedürler” konusunda talimat verdiklerini iddia ediyor. Florida Power & Light, güvenlik risklerini öne sürerek anlamlı bir yorum yapmayı reddetti. Diğer sekiz kişi birden fazla yorum talebine yanıt vermedi.

Bu noktada meraklı zihinler, kamu hizmeti şirketlerinin jeomanyetik fırtınalar için plan yapması gerekip gerekmediğini merak edebilir. Cevap, benzersiz bir Amerikan tarzında karmaşıktır. 2005 yılında, eski bir petrol yöneticisi olan George W. Bush, Oval Ofis’i işgal ettiğinde, Kongre, petrol ve gaz endüstrisine bir çanta dolusu hediye içeren Enerji Politikası Yasası’nı kabul etti. Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’nun kamu hizmeti endüstrisini düzenleme yetkisinin çoğunu iptal etti. Güvenilirlik standartları artık aynı şirketlerin çıkarlarını temsil eden bir ticaret birliği olan North American Electric Reliability Corporation tarafından geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Bazıları NERC güvenilirlik standartlarını gülünç buluyor. (Görüşme yapılan iki kişi, onlar hakkında soru sorulduğunda sesli bir şekilde güldü.) Kappenman, 2015’te önerilen ilk standart grubuna, çok yumuşak oldukları gerekçesiyle itiraz etti – 1859 veya 1921 ile eşit bir fırtınaya hazırlanmak için kamu hizmetlerine ihtiyaç duymadılar. Berger de konuyu ele aldı, ancak farklı bir nedenle: Standartlar fırtına süresinden hiç bahsetmedi. Carrington Olayı’nın yer tabanlı etkileri art arda dört veya beş gün sürdü; 10 saniyelik akıma dayanacak şekilde yapılmış bir transformatör, 120 saate hazır olandan çok farklıdır.

Federal hükümetin baskısı altında, NERC 2019’da daha katı standartlar çıkardı. Uzun bir yazılı açıklamada, grubun sözcüsü Rachel Sherrard, Amerikan kamu hizmetlerinin şimdi 1989 Quebec fırtınasından iki kat daha güçlü bir olayla uğraşmasının beklendiğini vurguladı. (Carrington gibi eski bir fırtınayla karşılaştırma, “zorlayıcıdır çünkü yüksek doğrulukta geçmiş ölçüm verileri mevcut değildir.”) Yeni standartlar sistemlerindeki güvenlik açıklarını düzeltmek için yardımcı araçlar gerektirse de, şirketler doğru yaklaşımı kendileri belirler ve Zaman çizgisi.

Kamu hizmetleri motivasyonsuz kalırsa, insanlığın büyük bir jeomanyetik fırtınaya dayanma yeteneği, büyük ölçüde hasarlı transformatörleri değiştirme yeteneğimize bağlı olacaktır. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 2020 yılında yapılan bir araştırma, ülkenin büyük transformatörlerinin ve bileşenlerinin yüzde 80’inden fazlasını ithal ettiğini buldu. Normal arz ve talep koşullarında bu yapıların teslim süreleri iki yılı bulabilmektedir. Kappenman, “Sektörün dışındaki insanlar bu şeylerin üretilmesinin ne kadar zor olduğunu anlamıyor” diyor. İçeridekiler, onu yapan fabrika en az 10 yaşında olmadıkça bir transformatör satın almamaları gerektiğini biliyorlar. “Kıvrımları çözmek o kadar uzun sürüyor” diyor. Kappenman, bir güneş krizi döneminde yabancı hükümetlerin – hatta jeopolitik müttefiklerin bile – hayati elektrikli ekipmanların ihracatını kısıtlayabileceğini belirtiyor. Katılımcıların çeşitli felaket senaryolarında kaynakları bir araya getirmelerine olanak tanıyan bazı yedek parça programları son on yılda ortaya çıktı. Ancak bu yedek parçaların boyutu ve yeri federal yetkililer tarafından bilinmiyor çünkü endüstri onlara söylemiyor.

Bir gün düzenleyiciler, elektrik şebekesini, hatta fırtınaya dayanıklı hale getirmeyi başarabilir (büyük bir şebekenin önce onu silmemesi şartıyla). Mühendisler, kapakları kapatmamız için bize günler veren bir uydu dizisi başlatabilirler. Hükümetler, acil durum transformatörlerini bir tutamda ayağa kaldırmanın bir yolunu bulabilir. Ve orada güneş olacak—güneş sistemimizin merkezindeki, yarattığı kadar ayrım gözetmeksizin yok eden, anlaşılmaz, söndürülemez fırın. Bu küçük zerre üzerindeki yaşam, tamamen kaşınan bir tetik parmağı olan kozmik bir nükleer gücün merhametine bağlıdır. Hiçbir insan zaferi bunu asla değiştiremez. (Ama yine de kapasitörleri satın almalıyız. Yakında lütfen.)


Bu makale hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin. adresindeki editöre bir mektup gönderin. [email protected].Kaynak : https://www.wired.com/story/sun-storm-end-civilization/

Yorum yapın