İşte NASA’nın Orion uzay aracının Şükran Günü hafta sonu boyunca yaptıkları: Teknolojik Haberler


Geçen Çarşamba Uzay Fırlatma Sistemi roketiyle havalandığından beri, NASA’nın Orion uzay aracı oldukça yumuşak bir yolculuk geçirdi. Ama daha bitmedi. Milyonlarca Amerikalı, aileleri ve arkadaşlarıyla uzun bir hafta sonu için hazırlanırken, Orion, Cuma günü Ay’ın etrafında uzak bir geri hareket yörüngesine girmek için çok önemli bir yanık gerçekleştirmek de dahil olmak üzere 25 günlük görevine devam edecek.

Orion, Ay etrafındaki 25 günlük yolculuğuna sekiz gün kaldı. Kapsül, NASA’nın on yılın sonunda insanları Ay’a geri döndürmeyi ve uzun vadede oradaki varlığımızı kalıcı hale getirmeyi amaçlayan Artemis programının temel taşı. Orion’un görevi, hem Artemis programının başlamasının hem de kapsülün nihayet faaliyete geçmesinin bir yansıması olarak Artemis I olarak adlandırıldı.

Nispeten küçük olsalar da, yolculuğun aksamaları olmadı. Belki de en önemlisi, bu sabah çok erken saatlerde, NASA’nın beklenmedik bir şekilde uzay aracıyla olan veri bağlantısını 47 dakika boyunca kaybettiği zaman meydana geldi. Mühendisler hala bunun neden olduğunu anlamaya çalışıyorlar, ancak veriler Orion’u etkilemeden geri yüklendi.

Peki bu haftanın geri kalanında Orion’u tam olarak ne bekliyor? Oldukça fazla.

Şu anda, uzay aracı uzak retrograd yörüngeye (DRO) doğru ilerliyor. Yörünge, Ay’ın yüzeyinden yüksekliği nedeniyle ve yörünge Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesinin tersi yönde hareket ettiği için böyle adlandırılmıştır. DRO oldukça kararlı kabul edilir ve bu nedenle bir uzay aracının yörüngedeki konumunu koruması için çok az yakıt gerekir.

Cuma günü Orion, Avrupa Uzay Ajansı tarafından inşa edilen uzay aracının güç ve itme bileşenleri olan Avrupa Servis Modülünü kullanarak DRO yerleştirme yanmasını gerçekleştirecek. Ertesi gün, Orion, Dünya’dan 248.655 mil yol kat ederek insan tarafından derecelendirilen bir uzay aracı tarafından kat edilen en uzak mesafe için yeni bir rekor kıracak. Uzay aracı, Dünya’dan maksimum mesafesine Pazartesi günü 268.552 mil ile ulaşacak.

Orion, DRO’da yaklaşık bir hafta kalacak ve bu süre zarfında uzay aracı sistemleri test edilmeye devam edecek.

Artemis Misyon Yöneticisi Mike Sarafin, görevi Nisan ayında uzay aracının derin uzay ortamındaki “gerçek bir stres testi” olarak tanımladı.

“İlk görevde mürettebat olmadan DRO, Orion’un rehberlik, navigasyon, iletişim, güç, termal kontrol ve diğerleri gibi uzay aracı sistemlerinin gelecekteki mürettebatlı görevlerde astronotları güvende tutmaya hazır olmasını sağlamak için zorlu bir görev için derin uzayda daha fazla zaman geçirmesine izin veriyor. dedi.

Bu noktanın ötesinde, Orion’un iki önemli yanık daha gerçekleştirmesi gerekecek, ilki DRO’dan ayrılmak ve ikincisi Ay’ın etrafında sapan atmak ve uzay aracını Dünya’ya bir yörünge üzerinde geri döndürmek. Orion Dünya’ya döndüğünde büyük final gelecek. Kapsülün atmosferik yeniden girişte 5.000 Fahrenheit dereceye kadar sıcaklıklara maruz kalacağı tahmin ediliyor ve NASA’nın bu on yılın sonunda astronotları uçurmak için kullanmadan önce uzay aracının buna hazır olduğunu görmesi gerekiyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/23/heres-what-nasas-orion-spacecraft-is-doing-over-thanksgiving-weekend/

Yorum yapın