İşte iklim teknolojisinin temiz teknolojinin başarısızlıklarını tekrar etmekten kaçınmasının nedeni – Teknolojik Haberler


yaklaşık on yıl önce, temiz teknoloji patlaması çöktü. Sanayi sevgilileri sinek gibi düşüyordu. En ünlüsü Solyndra, ABD hükümetinden 500 milyon dolarlık bir kredi aldıktan sonra kapandı. Almanya’nın Q-Hücreleri iflas ettive oldu satın alınmış Güney Koreli Hanwha tarafından. Bir pil üreticisi olan A123 Systems, tersledi Çinli otomobil parçaları şirketi Wanxiang tarafından ucuza. Bu sadece kısmi bir liste.

Bu kadar çok şirketin batmasının sayısız nedeni var. Bazıları doğru teknolojiye yanlış zamanda sahipti. Birçoğu, genellikle derin teknoloji şirketleri için affedilemeyecek kadar kısa bir zaman çizelgesinde getiri arayan risk sermayesine güveniyordu. Diğerleri yabancı rakipler tarafından kesildi. Yine de diğerleri, Büyük Durgunluk sırasında dünyayı kasıp kavuran genel piyasa güçlerine yenik düştü. Sebep ne olursa olsun, çöküş, uzun vadeli muazzam kazanç potansiyeline rağmen sektörden yıllarca kaçan risk sermayedarlarını korkuttu.

Ancak son birkaç yılda risk sermayesi, çevre sorunlarını çözmeyi uman şirketlere on milyarlarca dolar yatırım yaparak geri döndü. Ne değişti? Birincisi, adı: Temiz teknoloji çıktı. İklim teknolojisi devreye girdi.

Kinikler, bu değişikliği, geçmişin günahlarından kurtulmak için tasarlanmış bir pazarlama havası olarak görebilirler. Tamamen yanlış değiller. Son yükseliş-düşüş döngüsünden sonra temiz teknoloji etiketi lekelendi. Kurucular, hızlı başarısız olma ve başarısızlıktan öğrenme konusundaki tüm konuşmalarına rağmen, genellikle bu tür bir başarısızlıkla, anlamsal çağrışım yoluyla bile bağlantı kurmaktan hoşlanmazlar.

İklim teknolojisi, dikey karbon azaltmada herhangi bir girişime uygulanabilecek ek bir metriğe sahiptir.

Yine de biraz daha derine inerseniz, iklim teknolojisinin sadece temiz teknoloji 2.0’dan daha fazlası olduğu açıktır. Bu, hem doğal bir ilerleme hem de çevre dostu startuplar kurmanın ve bunlara yatırım yapmanın aşağıdan yukarıya yeniden düşünülmesidir. İklim teknolojisi, kurucuların ve yatırımcıların, iklim değişikliğini anlamlı bir şekilde ele alırken aynı zamanda önemli karlar üretecek şekilde gelecek vaat eden teknolojileri ve fikirleri pazara sunmak için nasıl işbirliği yapabileceğidir.

İklim teknolojisiyle derinden ilgilenenler için bu bir sürpriz olmayacak. Ancak fonlama dünyasındaki son düşüşle birlikte, bu sefer farklı olup olmayacağını görmek için benzerlikleri ve farklılıkları gözden geçirmenin zamanı geldi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/12/heres-why-climate-tech-may-avoid-repeating-clean-techs-failures/

Yorum yapın