İşte elektrikli bir scooter sürmekten öğrendiklerim


Dur lambasında e-scooter üzerinde durmak

Adam Birney / Android Otoritesi

Şehrim, karbon emisyonlarını azaltmak için çok sayıda bisiklet yolunun yükselişini ve onları sıkıştıran artan sayıda gadget’ı gördü. Elektrikli bisikletler ve scooterlardan e-boardlara ve fütüristik görünümlü tek tekerlekli bisikletlere kadar ulaşım için birçok yeni teknoloji var. Elektrikli araç (EV) çılgınlığının neyle ilgili olduğunu görmek istedim ve yaz boyunca işe gitmek için giriş seviyesi bir e-scooter almaya karar verdim. Yolculuk göründüğü kadar eğlenceli miydi? İşte ilk kez bir elektrikli scooter sürmekten öğrendiğim beş şey.

Devamını oku: Elektrikli scooter satın alma rehberi: Bilmeniz gereken her şey

Scooter kullanmayı öğrenmek çok kolay

Gotrax G4 gidon

Adam Birney / Android Otoritesi

Deneyimsizler için yolda hızla ilerleyen tüm elektrikli araçları yakalamak göz korkutucu görünebilir. Bununla birlikte, elektrikli bir scooter sürmenin şaşırtıcı derecede az öğrenme eğrisi olduğundan emin olabilirsiniz. almaya karar verdim Gotrax GXL V2 (348 $) çünkü ilk kez binenlere hitap eden uygun fiyatlı bir modeldi ve tek bir şarjla ofise gidip eve dönmek için ihtiyaç duyduğum menzilin iki katıydı.

Sonunda geldiğinde, Gotrax GXL V2’nin montajı kolaydı ve dört saatlik şarjdan sonra sürüşü daha da kolaydı. Bir bisiklet sürücüsü olarak solumda tanıdık bir el freni ve zil buldum. Sağımda, basmak için kaşınmaya devam ettiğim baştan çıkarıcı bir başparmak gazı. İlk test çalışmam açık ofis alanımızdaki masaların etrafındaydı (bu, birkaç meslektaşımı gürültü önleyici kulaklıklarını takmaya zorlamış olabilir) ve sonra gerçek bir yol testi için dışarı çıkardım.

Birkaç gün sonra elektrikli scooter sürmenin temellerinde ustalaştığımı hissettim. Ve birkaç hafta işe gidip geldikten sonra, eğlence faktörü hala yıpranmaktan uzak.

Bir ayağını scooter’a yerleştirip diğerini yerden iterken, hızı almak ve dengeyi korumak için tek gereken basit bir gaz dönüşüydü. Yavaşlamaya gelince, bu modeldeki frenleri biraz tutarsız, bazen yavaş ve bazen çok ani buldum. Fren yaparken hızınız ne kadar yüksek olursa, o kadar hızlı aşınırlar ve bakım gerektirirler.

Dönmek yeterince kolaydır, özellikle de kendinize geniş bir yarıçap alabiliyorsanız. Bununla birlikte, bazı yeni üst sınıf scooter’lar bu nedenle ışıklı sinyaller eklemiş olsa da, gidon üzerinde iki elinize de ihtiyacınız olduğu için dönüşlerinizi gerçekten işaretleyemezsiniz.

Pratik özelliklere yatırım yapın

Gotrax’ımı sürerken hissettiğim ilk şey, yoldaki tüm tümsekler ve çatlaklar oldu. E-scooter’ımın sahip olmadığı bir özellik bir süspansiyondu ve dizlerim kesinlikle biraz desteğe minnettar olurdu. Yolunuz düz bir kaldırım olsa bile, sokaktaki sürprizleri sorunsuz bir şekilde atlatmak için süspansiyona veya daha kalın lastiklere yatırım yapmanızı öneririm.

Katlanmış scooter taşımak

Adam Birney / Android Otoritesi

Fark ettiğim ikinci şey, en ufak yokuşlarda hızlanmanın azalmasıydı. 250W’lık motor herhangi bir tepeye tırmanmak için mücadele ederdi ve beni yokuş yukarı itmek için birkaç itme hareketi aldı. Tepeler ayrıca pili daha hızlı tüketerek maksimum menzili azaltır. Daha uzun mesafeler veya eğimli arazilerde seyahat etmek istiyorsanız 350W veya hatta 500W motor arayın.

Scooter güneşin altında eğlenceli olsa da, su geçirmez olmadığı için diğer Batı kıyısı mevsimlerinde kullanmayı düşünmüyorum. Yağmur yağmaya başlar başlamaz tekerleklerin altında hızla kayganlaştı. Ayrıca herhangi bir sıçramanın elektrikli bileşenlere zarar verebileceği endişesi de var. Islak bir yerde yaşıyorsanız, elementlere karşı koruma için en az beş, ancak tercihen altı (IP5X veya IP 6X) IP derecesine sahip bir model arayın.

Son olarak, taşınabilirlik faktörü var. Gotrax GXL V2 sadece 25 libre ağırlığındayken, katlanır klips (veya eksikliği) taşımayı zorlaştırdı. Plastik mandal sallama testini geçemedi ve beklenmedik bir şekilde uçarak açılacaktı. Scooter’ınızı toplu taşımada veya halka açık alanlarda taşımayı planlıyorsanız, tavsiyeme uyun ve scooter’ı katlanmış halde tutmak için yeterince güçlü kilidi olan bir taneye yatırım yapın; Gotrax G4.

Yasallık gri bir alandır

Gotrax G4 elektrikli scooter

Adam Birney / Android Otoritesi

Başlangıçta hız sınırlarından emin değildim ve görünüşe göre çoğu belediye de onları neye koyacağını bilmiyor. Şehrim, elektrikli scooterlar için üç yıllık bir pilot programın ortasında, yollarda 25 km/s’den daha hızlı hareket eden herkesi cezalandırmakla tehdit ediyor. Yine de bu, bazı sürücülerin üst seviye modellerle bunu ikiye katlamasını engellemiyor. Yine de, çoğu bütçe dostu seçenek, düzenlemelerin güvenli tarafında yer alan ~25 km/s ile sınırlı bir motora sahip olacaktır.

Bir satın alma işleminde tetiği çekmeden önce şehrinizin yasalarını araştırın.

Ayrıca e-scooter’ımı nereye sürmeme izin verildiği konusu da vardı. Örneğin, sadece bisikletler ve yayalarla sınırlı olduğunu keşfetmek için Stanley Park’ın deniz duvarı boyunca sürmeyi dört gözle bekliyordum.

Son olarak, belirli bölgelerde gece sürüşü için farklı düzenlemeler vardır. Hava karardıktan sonra dolaşmayı planlıyorsanız, iyi bir far ve reflektörlü bir scooter alın. Çoğu e-scooter’da bir far bulunurken, genellikle zamanla yıpranabilecek yansıtıcı çıkartmalar bulacaksınız. Ekstra güvenlik için, bazı kasklar artık görünürlüğü artırmak için LED ışıklar var.

Transitten daha hızlı ve daha eğlenceli

trafikte bisikletçinin yanında e-scooter sürmek

Adam Birney / Android Otoritesi

Eskiden her yere otobüsle giderdim ama artık mecbur kalmadıkça asla geri dönmeyeceğim. Köprünün üzerinden şehir merkezine geçerken esintiyi hissediyorum ve trafikte sıkışıp geçen arabaların sessiz memnuniyeti asla eskimeyecek.

Scooter’ımı sürerken seyahat edebileceğim mesafeleri ve koşabileceğim işleri sürekli olarak test ettiğimi fark ettim.

Elektrikli bir scooter, taşıyacak çok şeyiniz olana kadar hızlı gidip gelmek için mükemmeldir. Sırt çantasıyla binmek sorun değil, ancak daha fazla bagaj alanına ihtiyacınız varsa, bir sırt çantası almayı düşünebilirsiniz. çanta eki ön gidonları asmak için. Bu hala yeterli depolama alanı değilse, her zaman bir elektrikli bisiklet alma seçeneği vardır. Daha pahalı olsa da, bisikletinizin ön ve arka tarafında daha ağır yükleri taşıyabilirsiniz.

Rehberimiz: Elektrikli bisikletler hakkında bilmeniz gerekenler ve en iyi seçimlerimiz

daha fazlasını istememe neden oldu

Gotrax, elektrikli scooter dünyasına eğlenceli ve güvenli bir giriş olsa da, bende daha fazla istek uyandırdı. Birkaç modeli daha test ettikten sonra, bazı üst düzey özellikler için biraz fazla ödemeye değer olduğunu söyleyebilirim. Yani, daha yumuşak sürüş, güvenli bir katlanır klips ve daha iyi su geçirmezlik için süspansiyon veya daha kalın lastikler arayın. Daha az plastik bileşen, scooter’ınız daha uzun süre dayanır.

Elektrikli scooter aldınız mı?

240 oy

güneş ışığında e-scooter üzerinde durmak

Adam Birney / Android Otoritesi

Bir haftalık sürüşten sonra, daha fazla hız ve güçle başa çıkabileceğimden emin oldum. Sinir bozucu şeylerden biri, bisiklet şeridinde daha yavaş bisikletçileri veya scooterları geçememekti. Hız alamamak da bir anda trafikten çıkmak için kendimi güvensiz hissetmeme neden oldu. gibi bazı modeller Segway Ninebot Max, birden fazla hız moduna sahip olmak, ilk kez binenlerin biraz pratik yaptıktan sonra bahsi yükseltmesine izin verir. Daha yüksek bir menzil, şarj etme konusunda endişelenmeden daha uzun süre sürüşe devam etmenizi sağlar.

5%kapalı

Segway Ninebot Max Elektrikli Kick Scooter

Mükemmel menzil
Pürüzsüz sürüş
Duyarlı hız kontrolü

22%kapalı

Gotrax G4 Elektrikli Scooter

hırsızlığa dayanıklı
Sağlam yapı
gerçek reflektörler

Gotrax GXL V2 Elektrikli Scooter

Öğrenmek için sezgisel
Güvenli hızlar
Hızlı şarj süresi

Amazon’da 348,00 $

EV’ler sadece teknoloji geliştikçe daha popüler hale geliyor. Bir tane almayı düşünüyorsanız, elektrikli mikro mobilitenin yükselen dünyasına ayak parmaklarınızı sokmak için yazdan daha iyi bir zaman olamaz. Ve depolama alanı bir endişe kaynağı değilse, o zaman iyi bir e-scooter gitmenin yoludur.Kaynak : https://www.androidauthority.com/what-i-learned-electric-scooter-3180345/

Yorum yapın