‘iSpoof’ kimlik sahtekarlığı hizmetinin küresel olarak yayından kaldırılmasında 142 kişi tutuklandıPolis, siber suçluların telefon numaralarını güvenilir bir kuruluşa aitmiş gibi gizlemelerine olanak tanıyan çevrimiçi bir sahtekarlık hizmeti olan “iSpoof”u çökertmek için küresel bir operasyonun parçası olarak 142 kişiyi tutukladı.

Elaborate Operasyonu Haziran 2021’de başlatıldı ve Scotland Yard, Avrupa Birliği kolluk kuvvetleri, ABD Federal Soruşturma Bürosu ve Ukrayna ile Avustralya polisini dahil etti. İngiliz vatandaşlarından 43 milyon £ (52 milyon $) ve sahte banka telefon görüşmeleri yoluyla dünya çapında 100 milyon £ (121 milyon $) çaldığı iddia edilen dolandırıcıları hedef aldı.

Dolandırıcılığın arkasındakiler, potansiyel kurbanları arayabilir ve Halifax, Barclays Bank plc ve National Westminster Bank plc gibi bankaların personelinin kimliğine bürünebilir. Dolandırıcılar, potansiyel kurbanları para vermeleri veya banka hesaplarına erişim elde etmek için kullanılabilecek hassas bilgiler sağlamaları için kandırmaya çalışacaklardı.

Dolandırıcılar, doğrudan bankanın kendisinden aramış gibi görünmek için telefon numaralarını gizlemek için hizmeti kullanırken ISpoof devreye giriyor.

Sahtekarlık operasyonunun boyutu oldukça dikkat çekicidir. Yetkililer, Ağustos 2022’ye kadar olan 12 ayda, iSpoof kullanılarak dünya çapında yaklaşık 10 milyon sahte arama yapıldığına ve bu aramaların yaklaşık 3,5 milyonunun Birleşik Krallık’ta yapıldığına inanıyor. potansiyel olarak düşen insanlar sahtekarlık çağrılarına düşer.

Tutuklamaların çoğu, Doğu Londra’da iSpoof’un sahibi olduğu iddia edilen kişi de dahil olmak üzere 100’den fazla şüphelinin dolandırıcılıkla suçlanmasıyla Birleşik Krallık’ta yapıldı. Hollanda polisi ayrıca hizmeti yürütmek için kullanılan bir sunucuya da el koydu ve hizmeti sürdürdüğü iddia edilen iki kişiyi tutukladı.

Avrupa Birliği Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı yaptığı açıklamada, “Web sitesinin hizmetleri, hizmete kaydolan ve hizmet için ödeme yapanların isimsiz olarak sahte aramalar yapmasına, kayıtlı mesajlar göndermesine ve tek seferlik şifreleri engellemesine izin verdi” dedi. medya yayını. “Kullanıcılar, finansal kazanç ve mağdurlara önemli kayıplar için sonsuz sayıda varlığın (bankalar, perakende şirketleri ve devlet kurumları gibi) kimliğine bürünebildi.”

Ana iSpoof web sitesi artık çevrimdışı ve artık kapatılan hizmetin yerini bir mesaj (resimde) alıyor.

Resim: iSpoof.cc

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/11/24/142-arrested-global-takedown-ispoof-spoofing-service/

Yorum yapın