İspanya’nın dağıtım platformu Glovo, iş yasalarını ihlal ettiği için tekrar para cezasına çarptırıldı • Teknolojik Haberler


Madrid’deki 7.800’den fazla teslimat kuryesini yanlış bir şekilde kendi kendine- çalışan, yerel gazeteye göre El Diario.

Gazete, Çalışma Bakanlığı’nın Glovo soruşturmasına aşina olan kaynaklara atıfta bulunarak, cezanın iş yasalarını çiğnemekten 32,9 milyon avro para cezasına bölündüğünü bildirdi; Yanlışlıkla serbest meslek sahibi olduklarını iddia ettiği biniciler için ödenmemiş sosyal güvenlik primlerinde 19 milyon avro; ve müfettişler Glovo’nun çalışma izni olmayan çok sayıda yabancıyı çalıştırdığını tespit ettikleri için vize ihlalleri için 5,2 milyon avro.

Ceza, 2015 yılında kurulan Barselona merkezli teslimat platformu için bir dizideki sonuncusu. Gazete, devam eden çeteleyi 200 milyon avroyu aşıyor.

En son Glovo, geçen Eylül ayında 79 milyon dolar para cezasına çarptırıldı – ayrıca teslimat işçilerini serbest meslek sahibi olarak yanlış sınıflandırdığı için (sözde yanlış otonomlar) — bu durumda iki şehirde faaliyet gösteren toplam 10.000’den fazla binici için: Kendi şehri ve Valensiya.

Ayrıca daha önce Tarragona, Girona, Lleida ve Sevilla da dahil olmak üzere diğer bölgelerdeki işçi ihlalleri için daha küçük para cezaları kesmişti.

Glovo son yaptırımı onayladı. Ancak teslimat platformu, iş kanunu ihlallerine ilişkin tüm cezalara itiraz etmeye devam ediyor – ve sözcüsü Teknolojik Haberler’a en son itirazda bulunacağını söyledi “ceza teklifi ”, ifade ettiği gibi.

Esnek ekonomi dağıtım platformları için genel bir kural olduğu gibi, Glovo, dijitalin yükselişinden çok önce hazırlanan yasaların önüne geçmek isteyen, çalışan olarak sınıflandırmadığı binlerce kuryenin alın teriyle şehir içi hızlı teslimat hizmetinin kullanımını ölçeklendirdi. platformlar ve mobil teknolojinin sağladığı dağınık iş gücünün sıkı algoritmik yönetimi.

Ancak, işçilerin ve sendikaların yasal itirazları çoğaldıkça, eleştirmenlerin benzettiği bir modele bir dizi darbe indirdi. bir atölye — Avrupa’daki milletvekilleri, işçileri sömürüden ve geri püskürtülmekten korumayı amaçlayan iş kanunlarının atlatılmasını ‘platformatize etmeye’ yönelik teknoloji destekli çabaların farkına varıyorlar.

Örneğin 2020’de İspanya yüksek mahkemesi, binicileri serbest meslek sahibi olarak sınıflandırmasına karşı karar vererek büyük bir darbe indirdi. Ve bunu 2021’de izlediülkenin milletvekilleri tarafından, teslimat platformlarını kurye çalıştırmaya zorlamayı amaçlayan bir iş kanunu reformunu kabul ederek – sözde ‘Binici Yasası’.

İspanya koalisyon hükümeti de yakın zamanda önerilen başka reformlar – bu, yasaları hiçe sayan ve kendi kendine hizmet eden istihdam yanlış sınıflandırmaları yoluyla işçileri sömürmeye devam eden asi esnek ekonomi platformlarının patronlarını altı yıla kadar hapisle karşı karşıya görebilir.

Glovo’nun şu ana kadar karşı karşıya kaldığı tüm yaptırımlar yanlış otonomlar Sorun, Biniciler Yasası’nın yürürlüğe girmesinden önce faaliyet gösterdiğini iddia ettiği istihdam modeliyle ilgilidir.

Rider reformunun yürürlüğe girdiği Ağustos 2021’den bu yana verdiği yanıt, teslimat kuryelerinin serbest meslek sahibi olduğunu iddia etme uygulamasını sona erdirmek olmadı. Bunun yerine, modelini uyarladığını söylüyor – müşterilerin eşyalarını teslim etmenin zor greftini yapan çok sayıda ‘serbest meslek sahibi’ sürücüyle çalışmaya devam etmesine rağmen uyumlu olduğunu iddia ediyor. (Ayrıca taşerona verilen ve üçüncü şahıslar tarafından istihdam edilen bazı binicileri kullanıyor gibi görünüyor).

Modelin bu yeniden başlatılması, İspanya’nın Biniciler Yasasının amaçlandığı gibi çalışmadığına dair eleştirilere yol açtı – platformların yasal zorlukları sıfır noktasına geri döndürmek ve işçileri aynı durumda bırakmak için bir taktik olarak operasyonel ince ayarları kullanmasını önlemek için daha fazla netlik çağrılarına yol açtı. hak belirsizliği.

Glovo’nun yenilenmiş çalışma kurallarına uyum iddiaları henüz somut olarak test edilmemiştir. Ancak tarafından bildirilen yorumlarda El Diario İspanya çalışma bakanı Yolanda Díaz sektör hakkında sert konuşuyor — geçen sonbaharda, Savcılıktan teslimat işçisi çalıştırma şartından kaçmaya çalışan “asi” çokuluslu şirketleri soruşturmasını isteyeceği konusunda uyardı.

Gazete ayrıca hükümetin Glovo’yu yeni ceza yasası kapsamında nasıl yargılayabileceğini araştırdığını da bildirdi.

Uzaklaşan AB milletvekilleri, Avrupa Komisyonu’nun AB genelinde esnek çalışanlar için çürütülebilir bir istihdam varsayımı getirme yönündeki 2021 önerisinin ardından son yıllarda dikkatlerini sektöre çeviriyorlar. Ancak yasama planı bloğun milletvekillerini bölmeye devam ediyor ve bu anlaşmazlıkların ne zaman çözülebileceği (hatta çözülüp çözülmeyeceği) belirsizliğini koruyor (mevcut Komisyon için nispeten sınırlı bir süre kaldığı da göz önüne alındığında) – teklifin (her ne şekilde değiştirilebilirse) pan-AB’ye dönüştürülmesi için gerekli bir adım yasa.

Bununla birlikte, bazı Üye Devletlerin esnek işçi hakları meselelerinde giderek daha aktif hale gelmesiyle, AB milletvekilleri üzerinde uyumlaştırılmış kurallar üzerinde anlaşmaya varmanın ve işçi hakları konusunda tek pazarın daha fazla parçalanmasını önlemenin bir yolunu bulması yönündeki baskının büyük olasılıkla ortadan kalkmayacağı açıktır.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/glovo-madrid-labor-law-fine/

Yorum yapın