İşletmeler, üçüncü taraf desteğiyle yazılım maliyetlerini yarıya indirebilir • Kayıt


Araştırma ekibi Gartner’a göre işletmeler, üçüncü taraf destek sağlayıcılarının akıllıca kullanımıyla eskiyen kurumsal yazılımları koruma maliyetini yarı yarıya azaltabilir.

Analist, teknoloji alıcılarının IBM, Microsoft, Oracle ve SAP yazılım örnekleri için satıcı desteğine uygun bakım alternatifleri araması gerektiğini söyledi.

Gartner, COVID-19’dan kaynaklanan finansal aksama, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, enflasyonist karşı rüzgarlar ve küresel bir durgunluk ihtimalinin, bu “megavendorlar” tarafından sağlanan teknolojiler için üçüncü taraf yazılım desteğinin benimsenmesini hızlandırdığını söyledi.

2021’de Kuzey Amerika, EMEA ve APAC’de yapılan tüm teknoloji anlaşmalarının bir yıl önceki yüzde 27’den yüzde 45’ini oluşturduklarını tespit etti.

“Önemli mega satıcı yazılım portföylerine sahip kuruluşlarda, daha düşük fiyatlı üçüncü taraf yazılım desteği, tipik olarak bu yazılım satıcıları tarafından uygulanan yıllık bakım ve destek artışlarının önemli bir yüzdesini dengeleyebilir” Gartner araştırma notu dedi ki.

Üçüncü taraf desteği, mevcut kurumsal yazılım yatırımlarının ömrünü uzatmak isteyen kuruluşlara, yükseltmek için teknik veya ticari bir neden görmediklerinde bir yol sunar. Örneğin, Oracle 12.1 veritabanı, Temmuz ayında genel destekten çekildikullanıcıları 19c’ye yükseltme veya mevcut sistemlerini desteklemenin bir yolunu bulma ihtimaliyle baş başa bırakıyor.

“Üçüncü taraf desteği uygun bir alternatif olduğunda, önemli yazılım bakımı ve destek maliyeti azaltma fırsatı ‘hızlı bir kazanç’ olabilir. Devam eden yıldan yıla yazılım satıcısı bakım ve destek artışlarını ortadan kaldırarak bütçelerin sabit kalmasına yardımcı olabilir. Gartner, organizasyonların maliyet tasarrufu sağlayan hedeflere ve girişimlere ulaşmaları gerektiğini söyledi.

Pazardaki büyümeye rağmen Gartner, üçüncü taraf desteğinin daha fazla kullanılması için bol miktarda boşluk olduğunu buldu. Alımı hızlandıran, bulut geçişleriydi – esasen megavendor yazılım portföyünü, geçiş hazır olana kadar kalıcı yazılım lisansları üzerinde çalışır durumda tutmak.

Aynı mantık, alternatif satıcılara veya çözümlere geçiş için de geçerlidir. Destek sonu duyurularında, üçüncü taraf bir uzman aracılığıyla belirli uygulamaları desteklemek için eski yazılımlar kullanılabilir; bu, mevcut yazılım satıcısının standart bakımına kıyasla yalnızca maliyeti yüzde 50 azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yazılım satıcılarının tipik olarak talep edeceği yüksek düzeyde özelleştirilmiş profesyonel hizmet oranları.

Gartner, kuruluşların “üçüncü taraf pazarının sunduğu önemli işletme giderleri tasarruflarından ve katma değerli hizmetlerden yararlanabileceğini” ve bunun da yazılım bütçelerini, özellikle yazılım bakım kâr ve zararını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Aynı zamanda, üçüncü taraflar daha geniş bir sözleşme düzenlemeleri yelpazesi sunma eğiliminde olduğundan ve uzmanlık becerilerine daha iyi erişim sunabileceğinden esnekliği de artırır.

Alui, Rimini Street, Spinnaker Support, Support Revolution ve US Cloud, araştırma tarafından incelenen üçüncü taraf destek pazarının örneğini oluşturuyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/09/23/third_party_software_support/

Yorum yapın