İşletmeler için Kapsamlı Veri Sanallaştırma Kılavuzu


Kuruluşlar, artan sayıda kaynaktan büyük hacimli ve çeşitli veriler elde ederken, Dönüştürme Yükünü Ayıkla (ETL) sistemleri veya veri ambarı yazılımı gibi geleneksel veri entegrasyonunun yeteneklerinin ötesinde agresif bir şekilde araştırıyorlar. İşte işletmeler için veri sanallaştırmaya yönelik kapsamlı bir kılavuz.

İşletmeler, yeni verilerin daha hızlı sağlanmasından müşterilere self servis veri erişiminin sağlanmasına kadar birçok amaç için artan veri talebini karşılamak için veri sanallaştırma teknolojisi çözümleri kullanıyor. Veri tüketicileri, BT ve teknik ekipler için son derece yararlı olduğunu kanıtlıyor.

Veri Sanallaştırma Olgun Bir Teknolojidir

Veri sanallaştırma, şu anda bir şirketin veri entegrasyon stratejisinin bir parçası olarak kullanılan olgun bir teknolojidir. Göre PazarlarvePiyasalarveri sanallaştırma pazar büyüklüğünün 2017’de 1,58 milyar ABD Dolarına ulaşması bekleniyor. Ayrıca, tahmin döneminde (2017 – 2022) %21,1 Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) ile 2022 yılına kadar 4,12 Milyar ABD Dolarına ulaşması bekleniyor. ).

Veri Sanallaştırma Teknolojisi Mantıksal Bir Çıkarma Katmanı Oluşturur

Veri sanallaştırma teknolojisi, dağıtılmış veri yönetimi işlemlerinde mantıksal bir çıkarma katmanı oluşturur. Kullanıcıların herhangi bir formattaki ve heterojen kaynaktaki (veri ambarı veya veri gölü) verilere standart bir şekilde erişmesini sağlar.

Sonuç olarak, veri kullanıcılarının, verilerin nerede ve nasıl saklandığı, veri türü ve depolama yapısı ve orijinal veri depolama kaynağının arayüzü gibi verilerin teknik yönleriyle ilgilenmesi gerekmez. , vb.

Ayrıca bu veriler, uygulamalar, sorgu/raporlama araçları, mesaj odaklı ara yazılım veya diğer veri yönetimi altyapısı bileşenleri tarafından sanal görünümler aracılığıyla tüketilir.

Bir İşletmede Veri Sanallaştırma Nasıl Çalışır?

Veri sanallaştırma ile kurumlar ihtiyaç duydukları verilere kolayca erişebilir. Veri sanallaştırmanın uygulanmasında üç adımlı bir süreç yer alır:

Bağlamak: Veri sanallaştırma, veritabanları, veri ambarları, bulut uygulamaları, büyük veri havuzları ve hatta Excel dosyaları gibi çeşitli veri kaynaklarına bağlanır.

birleştir: Veri sanallaştırma, herhangi bir formattaki ilgili bilgileri veya tarihi birleştirir ve iş görünümlerine veya içgörülere dönüştürür.

Teslim etmek: Veri sanallaştırma, raporlar, gösterge tabloları, portallar, mobil uygulamalar ve Web uygulamaları aracılığıyla gerçek zamanlı verilere erişir ve kuruluşlara sunar

Veri iken sanallaştırma teknolojisi birleştirir tek bir kullanıcı arayüzünde çeşitli veri kaynakları, sanal veya anlamsal katman teknolojinin merkezinde yer alır. Veri veya iş kullanıcılarının verilerini farklı sanal şemalarda daha fazla ve herhangi bir formatta ve herhangi bir kaynaktan sanal görünümlerde düzenlemelerine olanak tanır.

Kullanıcılar, tek bir birleştirilmiş veri kaynağı üreten sanal katman aracılığıyla çeşitli sistemlerden tüm birleştirilmiş verilere erişebilir. Bu bilgiler güvenli ve emniyetlidir ve tüm endüstri gereksinimlerine uygundur.

Kullanıcılar bu sanallaştırılmış verileri analitik, raporlama ve otomasyon prosedürlerine hazırlamak için kolayca geliştirebilir.

Neden Verileri Sanallaştırmanız Gerekiyor?

Bu faktörler, veri sanallaştırmanın artan önemini yönlendirir: –

Veri Taleplerini Karşılar: İşletmeler analiz yapmaya ve self servis analitik araçlarını kullanmaya devam ettikçe, iş ve veri analistlerinin, bilim adamlarının ve gemideki mühendislerin veri talepleri yönetilemez hale gelebilir. Bulgular, işletmelerin daha iyi kararlar vermelerine ve müşterilerini memnun etmelerine yardımcı oluyor. Sonuç olarak, veri sanallaştırma, tüm verilerinizi gerçek zamanlı olarak tek bir merkezi konumdan görüntülemenize olanak tanır. Bu, analitiklerin normalden daha hızlı tamamlanmasını sağlar.

Veri karmaşıklığını ve Hacmi yönetir: Hızlı genişleme arayışı, işletmelerdeki bağlantısız fiziksel veritabanlarının ve karmaşık verilerin sayısını artırdı. Bunları analitik için birleştirmenin en hızlı yolu, veri sanallaştırmayı kullanmaktır.

Veri oluşturma hızı açıkça artıyor, bu da fiziksel bir veri ambarını güncel tutmayı daha da zorlaştırıyor. Ek olarak, veri sanallaştırma, çeşitli konumlardan veri aktarmanın daha gelişmiş bir yöntemidir.

Veri Çevikliği Sağlar: İş kullanıcılarına self servis seçeneği sunmak bir öncelik olabilirken, kuruluşlar sürekli olarak güçlü güvenlik ve iş çevikliği arasında doğru dengeyi kurmaya çalışır. Veri sanallaştırma, tüm kurumsal verileri farklı kullanıcılar için erişilebilir kılar ve vakaları tek bir sanal katman üzerinden kullanır. Ek olarak, veri sanallaştırma teknolojisinde yerleşik olarak prototip oluşturma yetenekleri bulunur ve kullanıcıların stratejiyi daha büyük bir ölçekte dağıtmadan önce gerçek zamanlı olarak test etmelerine olanak tanır.

Güvenli Yönetim Sağlar: Verilerin hacmi, çeşitliliği ve karmaşıklığı arttıkça, uyumluluk, veri varlığının korunması ve risk azaltma, her veri yönetimi stratejisinin daha kritik yönleri haline gelir.

Veri sanallaştırma, kimin hangi verilere erişimi olması gerektiğine ilişkin erişim kuralları oluşturarak verileri kullanım için güvenli hale getirir. Ayrıca şirketteki her türlü bilgiye merkezi bir erişim noktası sağlayarak güvenlik yönetimi, veri yönetimi ve performans izleme sağlar.

Popüler Veri Sanallaştırma Araçları

Kuruluşlar, daha fazla analiz ve karar verme için konsolide etmek için çok sayıda hedef veya kaynaktan veri ambarlarına, verilere veya veri göllerine veri toplamaktadır.

Tartışıldığı gibi, artan veri hacmi ve çeşitliliği ile veri entegrasyon süreci zaman alıcı, maliyetli ve hatalara açık görünmektedir. Bu nedenle, birçok işletme, veri yaşam döngüsü hakkında endişelenmeden verileri görüntülemelerine, erişmelerine ve analiz etmelerine izin verdiği için veri sanallaştırma yazılımı kullanır. Göz önünde bulundurulması gereken bazı popüler araçlar şunlardır:

TIBCO

TIBCO Software, veri ve analitik yazılımı ile tanınmaktadır, ancak aynı zamanda artan sayıda entegrasyon seçeneği de sunmaktadır. Örneğin, TIBCO veri sanallaştırması, çeşitli veri kaynaklarına erişmenizi sağlar. Ayrıca araç, düzenlenmiş bir veri katmanı, merkezi meta veri yönetimi ve isteğe bağlı veri teslimine yardımcı olan Gelişmiş Sorgu Motorları gibi güçlü sorgu seçenekleri içerir.

Stüdyo tasarım aracı, hizmet kullanıcı arabirimi ve iş verileri dizini, kullanıcıların bir self servis dizininden sanallaştırılmış iş verilerini aramasını ve seçmesini ve ardından tercih ettikleri analitik araçlarını kullanarak bulguları analiz etmesini sağlayan temel özelliklerden bazılarıdır. Web Hizmetleri Açıklama Dili yardımıyla, soyutlanmış veriler TIBCO’da bir veri hizmeti olarak kullanılabilir hale getirilebilir. Yerleşik yönetişim ve güvenlik, onaylanan verilerin de kullanıcılara iletilmesini sağlar.

K2Görünüm

K2View, pazardaki satıcılar arasında önemli bir rakamdır. Çeşitli temel veri kaynaklarından, formatlardan ve yapılardan verilere erişim zorluğunu ortadan kaldırarak çevik veri entegrasyonu için Dinamik Veri Sanallaştırma teknolojisi sunar.

Yetenekleri, herhangi bir kaynaktan veri almaktan, anlamsal bir katman aracılığıyla birleştirmekten, muhtemelen (fiziksel veya bellekte) depolamaktan, işlemekten ve sonunda veri analistleri ve tüketen uygulamalar için kullanılabilir hale getirmekten oluşur.

Gerçek verilere erişim sağlamak için bu araç, veri ürün şeması adı verilen mantıksal bir soyutlama katmanı kullanır. Bu şema, tüm tabloları ve alanları bir araya getirerek belirli bir ticari varlık için bilgileri birleştirir.

Verileri kolaylıkla sanallaştırmanıza veya saklamanıza olanak tanır. Örneğin, işletmeler son derece dinamik olmayan verileri sanallaştırmak yerine saklamayı seçebilirler. Ayrıca, SQL veya web hizmeti API’leri gibi herhangi bir teknik aracılığıyla sorunsuz veri erişimine veya veri akışı veya mesajlaşma protokolleri aracılığıyla veri tüketicilerine veri dağıtımına (“pushing”) olanak tanır.

Denodo

Denodo, kullanımı kolay bir arayüz ile kurumsal düzeyde veri sanallaştırma yetenekleri sunar. Ayrıca, veri arama ve bulmayı kolaylaştıran bir veri kataloğu özelliği içerir. Bu araç şirket içinde, bulutta veya hibrit bir ortamda kullanılabilir.

Temel yetenekler, sorgu performansını artıran ve yanıt sürelerini azaltan sorgu optimizasyon özelliğini içerir. Ayrıca, veri koruma ve uyumluluk konusunda endişe duyan kuruluşlar için entegre veri yönetişimi çözümleri sunar.

Bu araç, anlamsal arama ve veri yönetimi için aktif bir veri kataloğu, yapay zeka destekli akıllı sorgu hızlandırma, çoklu bulut ve hibrit dağıtımlar için otomatik bulut altyapısı yönetimi ve self servis ancak iyi yönetilen ve güvenli analitik için yerleşik veri hazırlama yetenekleri içerir.

Denodo ayrıca birleşik kurumsal veri erişimi, iş zekası, veri analitiği ve tekli görünüm uygulamaları sağlar.

Çözüm

Kurumsal operasyonların artan karmaşıklığı ile işletmeler çeşitli veri yönetimi çözümlerini kullanmaya devam ediyor. Sonuç olarak, veri mimarisi giderek daha karmaşık hale geliyor.

Bir şirketin şirket içi, bulut veya hibrit altyapı genelinde verileri yönetmesini sağlayan bir ara yazılım olarak, veri sanallaştırmanın kurulması nispeten daha kolaydır. Farklı veri kaynaklarının veri replikasyonu gerektirmeden gerçek zamanlı senkronizasyonunu sağlayarak altyapı maliyetlerini düşürür.

Veri mühendisliği ekibiniz, veri sanallaştırma yazılımının kapsamlı analitik, tasarım ve geliştirme özelliklerini kullanarak net ve özlü veri görünümleri oluşturabilecektir. Veri sanallaştırma yazılımı, veri mühendisliği ekibinizin zengin analitik, tasarım ve geliştirme özelliklerini kullanarak temiz ve özlü veri görünümleri tasarlamasını sağlayacaktır.

Ayrıca, en iyi veri sanallaştırma aracını ve çözümünü seçmek, teknolojik yeteneklerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesini gerektirir.

Yash Mehta

Yash Mehta

Yash, gelişmekte olan teknoloji pazarlarında girişimci ve erken aşamada bir yatırımcıdır. 2015’ten beri Semantic AI, IoT, Blockchain ve Data Fabric gibi en son teknolojiler hakkındaki görüşlerini aktif olarak paylaşıyor. Yash’ın çalışmaları dünya çapında çeşitli yetkili yayınlarda ve araştırma platformlarında yer alıyor. Yash Mehta’nın çalışması, Fortune 500 tarafından “bağlantılı teknoloji endüstrisindeki en etkili çalışmalardan biri” ödülüne layık görüldü. Şu anda Yash, Expersight adlı bir pazar istihbaratı, araştırma ve danışmanlık yazılım platformunu yönetiyor. Esthan ve Intellectus SaaS platformunun kurucu ortağıdır.Kaynak : https://readwrite.com/guide-to-data-virtualization-for-enterprises/

Yorum yapın