İşe Yarayan 8 B2B İçerik Pazarlama Uygulaması


İçerik pazarlaması hem B2C hem de B2B işletmeler için önemli bir rol oynar. İçerik pazarlamasındaki artış, giderek daha fazla şirketin içerik pazarlamasına yatırım yaptığını kanıtlıyor. Statista’ya göre, B2B işletmelerinin %66’sı 2022’de içerik pazarlama bütçelerini artırmak istiyor.

Ancak, içerik oluşturmak ve tanıtmak için kullanmanız gereken B2C ve B2B şirketleri arasında bir fark vardır. B2B işletmeler için içerik pazarlaması, müşteri edinme stratejilerinin temelini oluşturur ve elinizde etkili bir stratejiniz olduğunda önemli bir büyüme motoru olacaktır.

Bu makale hakkında daha fazla bilgi edinecek B2B stratejileri pazarlamacılar, içerik pazarlamasıyla iş büyümesini sağlamak için kullanabilir.

B2B İçerik Pazarlaması Nedir?

B2B içerik pazarlaması, ürün veya hizmetinizi çevrimiçi olarak farklı işletmelere tanıtmak için içerik (video, ses, metin veya diğer biçimler) kullanma sanatıdır. B2B içerik pazarlamasına harika bir örnek, aracını potansiyel müşterilere tanıtmak için YouTube kanallarını kullanan SE Ranking gibi bir yazılım şirketi olabilir.

B2B içeriğiyle ilgili en önemli şey, diğer işletmeleri ürünleriniz veya hizmetleriniz ve onlara nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında bilgilendirmektir. Nihai hedef, olası satışlar oluşturmak ve satışları artırmaktır.

B2B ve B2C İçerik Pazarlama arasındaki fark nedir?

B2B içerik pazarlaması işletmeleri ifade eder. Satın alma hunisi daha karmaşıktır ve satışa yönelik bir beklentiyi beslemek aylar veya daha uzun sürebilir. Bu yüzden içerik oluşturma süreci biraz farklı olacaktır.

Bir B2B içerik stratejisi, marka bilinirliğini artırmaya yöneliktir ve diğer şirketlere sorunlarını nasıl çözebileceğinizi göstermek için eyleme geçirilebilir ipuçları sağlamanız gerekir. O zaman B2C içeriği eğlence için içerik oluşturmak üzere tasarlanır ve sizin hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmanız gerekir.

Kısacası, B2B alıcıları harekete geçmek için çoğunlukla mantığa ve verilere güvenirken, B2C müşterileri ihtiyaçları ve arzuları tarafından yönlendirilir. Potansiyel müşterileri ve müşterileri çekmek için mükemmel içerik üretme ve bunu satışlarınızı ve dönüşümlerinizi artırmak için kullanmanız gerektiğinden emin olan bir şey var.

Sağlam Bir B2B İçerik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur

B2B içerik pazarlamasının başarısı, sağlam bir stratejiye sahip olmanızda yatar ve körü körüne çalışmak için en büyük içerik pazarlama hatalarından birini yapmanızı engelleyecektir. Yönünüzü almak, yatırımı kanıtlamak ve etkili bir eylem planı geliştirmek çok önemlidir.

B2B içerik pazarlama stratejiniz için dikkate almanız gereken bazı değerli noktalar şunlardır:

1. Müşterilerinizi Tanıyın

İdeal müşterinizi belirlemek, doğru strateji için izlemeniz gereken ilk adımdır. Müşteri profilinizin ayrıntılı bir resmini oluşturduğunuzda, beklentilerini karşılamak için hangi içeriğin gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Verileri toplarken ayrıntılara dikkat edin. Motivasyonları, satın alma tercihleri, bir markada neye değer verdikleri, iletişim türleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinin. B2B pazarlama için şöyle tanımlayabilirsiniz: alıcı kişilikleri Hedef şirketler için.

2. Marka Konumlandırmanızı Tanımlayın

Bir şey satmadan önce, hedef kitlenizin markanız hakkında tam olarak ne düşünmesini istediğinizi tanımlamanız gerekir. Onlar için hangi sorunları çözebileceğinizi ve diğer rakipler arasından neden ürün veya hizmetinizi seçmeleri gerektiğini öğrenin.

Marka konumlandırma, benzersiz tekliflerinizin kesin bir formülasyonunu içerir ve müşterilerinize yönelik bir çağrı görevi görür.

3. Müşteri Değerinize Odaklanın

Müşterilerin ürününüz veya hizmetinizle kazanmasına yardımcı olmak çok önemlidir. Müşterilere hizmet vermeye odaklanmaya çalışın. Harika içerik fikirleri oluşturmak ve müşterileri memnun etmek için harika bir kaynak olabilir. Onlarla röportaj yapmak, bir içerik pazarlama hattı oluşturmanıza ve içeriği altı ay boyunca yeniden tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Farklı İçeriklerle Deney Yapın

B2B stratejiniz için içerik fikirleri bulmak için içerik araştırmanızı yapın. Rakiplerinize, en iyi içeriklerini bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarına ve hangi içerik biçimlerinin en iyi performansı gösterdiğine dikkat edin.

Sektörünüzde neyin trend olduğunu bulmak için BuzzSumo, Quora veya Google Trendler’i kullanabilirsiniz. Yayınlanan içeriğe farklı bakabilir ve yeni fikirler üretebilirsiniz. Kullanıcı amacını dikkate aldığınızdan emin olun.

5. Net İş Hedefleri Belirleyin

Bir B2B pazarlamacısı olarak, belirli bir amaca yönelik içerik oluşturmanız gerekir. Ürettiğiniz her içerik parçası için net iş hedefleri belirlemeniz gerekir. Hedefleriniz konusunda kesin değilseniz, planınız başarıya ulaşmayacaktır.

Mümkün olduğunda net bir iş hedefine odaklanmak esastır. B2B içerik kampanyanız için gerçekçi ve ölçülebilir hedefler belirlemek daha iyi olacaktır. Örneğin, 4 ayda oluşturmak istediğiniz olası satışların sayısı, kazanılacak kaliteli bağlantıların sayısı veya SERP’lerdeki web sitesi sıralamaları.

8 Etkili B2B İçerik Pazarlama Uygulaması

Bildiğiniz gibi, pazarlama ortamı hızlı tempolu. Dolayısıyla, B2B şirketleri için sağlam bir içerik stratejisi oluşturuyorsanız, en iyi sonuçları elde etmek için bu sekiz değerli içerik uygulamasını göz önünde bulundurabilirsiniz.

1. SEO Uygulamalarını Kullanın

SEO, organik trafiği artırmaya ve hedef arama terimleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almaya yardımcı olacak B2B içerik pazarlamasının ayrılmaz bir parçasıdır. Bildiğiniz gibi, SEO geri bağlantılarla ekip kurar ve B2B pazarlama stratejinizin daha iyi sonuçlar elde etmek için bağlantılar oluşturması gerekir.

İçerik fikirleri oluşturmak için şunları kullanabilirsiniz: B2B SEO araçları B2B içeriğinizi geliştirecek uygun anahtar kelime önerileri ve çeşitleri bulmak için. Ayrıca, hedef kitlenizin bilgi aramak için hangi arama sorgularını kullandığını anlayabilirsiniz.

İçeriğin daha derinine inmek için rakiplerinizin konunuzda ne tür içerikler oluşturduğunu görmek ve içeriğiniz için kullanabileceğiniz sorunlu noktaları bulmak için bir rakip analizi yapabilirsiniz.

Kullanıcılarınız hakkında daha derin düşünmenize ve içerik yazarken sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olması için SEO içerik şablonunuzu takip etmeniz daha iyi olacaktır. Son olarak, kopyanızın SEO dostu olduğundan ve en iyi uygulama önerilerinize uyduğundan emin olun. İntihal, dil bilgisi hataları ve okunabilirlik açısından kontrol edin.

2. E-posta Pazarlamasını Kullanın

E-posta pazarlaması, tüm kitlenizi kontrol etmenize ve e-posta içeriğine kişisel bir yaklaşım eklemenize yardımcı olacak B2B pazarlamacılar için en güçlü kanallardan biridir. E-postaları bir promosyon taktiği olarak kullanıyorsanız, göndermek istediğiniz kişilerden oluşan bir veri tabanına sahip olmak için e-posta listenizi oluşturmanız gerekir. Kullanmak e-posta pazarlama araçları Bu görevi basitleştirmek ve otomatikleştirmek için.

İşte dikkate alınması gereken bazı ipuçları:

  • Web sitenizin tüm sayfalarında bir bülten kayıt formu gösterin.
  • Kitlenin dikkatini çekmek için içeriğinize bir bülten kayıt kutusu ekleyin.
  • Kontrol listeleri, e-kitaplar ve araçlar gibi içerik varlıkları aracılığıyla e-posta adreslerini toplayın.

3. Çok Katmanlı İçerik Oluşturun

B2B içerik pazarlamanızı ilgi çekici hale getirmek istiyorsanız, çok katmanlı içerik oluşturmaya odaklanın. Metin, resim ve video gibi farklı yönleri dahil etmelisiniz ve bu, B2B şirketlerinin deneyimlediği yalnızca bir kategori cebidir.

Görüntüler söz konusu olduğunda, ekran görüntülerinden ve infografiklerden diyagramlara ve illüstrasyonlara kadar her şeyi oluşturabilirsiniz. Ayrıca ilgili verileri ve istatistikleri kullanabilir, bunları size özel bir infografik haline getirebilir ve metin tabanlı içeriğinize ekleyebilirsiniz. Büyük metin bloklarının monotonluğunu kırmak esastır.

Kullanabileceğiniz başka bir kategori, işletmeniz için ilgi çekici videolar oluşturarak B2B içeriğinizi daha ikna edici ve ilgi çekici hale getirmektir. Ayrıca sektör uzmanlarıyla bilgilendirici web seminerleri düzenleyebilirsiniz ve asıl mesele içeriğiniz için güçlü bir görsel medya unsuru oluşturmaktır.

4. Doğru Kanalı Seçin

Farklı kanallarla deneme yapmak önemlidir. Doğru kanalı seçerken verilere odaklanın ama kalabalığı körü körüne takip etmeyin. Başlangıç ​​olarak, bir veya iki pazarlama kanalı seçebilir, bunlara alışabilir ve yenilerine geçebilirsiniz.

B2B içerik pazarlama stratejiniz için göz önünde bulundurmanız gereken en iyi kanallar şunlardır:

Kanallarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, B2B içerik pazarlamasını rakiplerinizin olmadığı şekilde geliştirmelisiniz. Örneğin, içeriğinizi hedef kitlenize (görüşler, öngörüler, resimler, video, teknik inceleme vb.) sunmak için LinkedIn’i birincil B2B sosyal platformu olarak kullanabilirsiniz.

Facebook, Twitter ve Instagram, B2B içeriğinizi tanıtmak ve kalabalığın arasından sıyrılmak için kullanabileceğiniz sağlam bir kitleye sahip diğer harika platformlardır. LinkedIn’den biraz farklıdırlar, ancak kitle erişiminizi genişletmek için harika olabilirler.

5. Çapraz Tozlaşmayı Kullanın

İçerik oluştururken, piyasada içeriğinizi tanıtmanıza yardımcı olacak birçok değerli araç bulunmaktadır. Çapraz tozlaşma, işletmenizin içeriğinizi hedef kitlenizin önünde sergilemesi ve çevrimiçi varlığınızı geliştirmesi için iyi bir yoldur.

Değeri bilinmeyen bir kaynaktan bahsetmek istiyorum – misafir ilanı. Markanızı tanıtmanın ve sektörünüzdeki otoriteyi artırmanın en etkili yollarından biridir. Web sitenize trafik çekebilir, içeriğinizi ortaya çıkarabilir ve alakalı, yüksek kaliteli web sitelerinde işletmeniz etrafında içerik oluşturabilirsiniz. B2B işiniz için bir kazan-kazan anlaşmasıdır.

Göz önünde bulundurmanız gereken başka bir misafir gönderisi şekli, uzman toplama gönderileridir. Gönderinizde farklı sektör liderlerini görüşlerini ifade etmeye ve ürün teklifleriniz veya hizmetleriniz hakkında konuşmaya davet edebilirsiniz. gösterdikten sonra yüksek kaliteli içeriksektör uzmanları da dahil olmak üzere, hedef kitleniz neyin değerli olduğunu açıkça anlayacak ve işinize güvenecektir.

6. Mevcut İçeriğinizi Denetleyin

Dikkatli olmanız ve mevcut içeriğinizi analiz etmeniz gerekir. Arama sonuçlarında nasıl sıralandığını, hedef kitlenizde ne kadar iyi yankı uyandırdığını, hangi tür içeriğin iyi çalıştığını ve içeriği yenilemeniz gerekip gerekmediğini belirlemek çok önemlidir.

Yalnızca güçlü ve zayıf yönlerinizi görmekle kalmayacak, stratejinizin iyi sonuçlar verip vermediğini de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca gerektiğinde daha başarılı kanallara odaklanmanıza yardımcı olacaktır. İçerik pazarlama çabalarınızı izlemek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz.

İçerik performansınızı takip etmek, gelecekte aynı hatalardan kaçınmanıza ve verilerinize ve kitlenizin ihtiyaçlarına göre güçlü bir pazarlama stratejisi oluşturmanıza olanak tanır. İşletmeniz için neyin iyi çalıştığını belirledikten ve bunlara odaklandığınızda, yatırımınızdan daha yüksek sonuçlar elde edeceksiniz.

7. Kişiselleştirilmiş Deneyim Sunun

Bildiğiniz gibi, hedef kitleniz her zaman bir hedef sunmak için her türlü çabayı takdir eder. kişiselleştirilmiş deneyim. B2B pazarlamada, müşterinizi özel ve memnun hissettirmek için kişiselleştirilmiş içeriğe odaklanmak iki kat önemlidir.

B2B içerik pazarlamanızı artırmak için ilgili kitle verilerini kullanabilirsiniz. Müşterilerin kişisel verilerini toplayabilir ve içeriği satış hunisinin aşamalarına, segmentlere (demografik, sektör, satın alma davranışı vb.) ve kişilere göre kategorilere ayırabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş içerik sunmak, insanların ürünlerinizin veya hizmetlerinizin müşterilerin sorunlarını nasıl çözebileceğini tanımlamalarına ve sıkıntı noktalarını vurgulamasına yardımcı olacaktır. Kalabalığın arasından sıyrılmanıza ve kitlenizle iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olacak zorlu bir görevdir.

8. Ücretli Reklamlarınızdan Daha Fazlasını Alın

B2B içerik pazarlamasını düşündüğümüzde, genellikle organik bir pazarlama kanalı olarak düşünürüz. Ancak içeriğinizi yeni kitlelere ulaştırmak için etkili başka bir kanal daha var. Ücretli reklamcılık, yeni müşteriler çekmenize, marka bilinirliğini artırmanıza ve işinizi büyütmenize olanak tanır.

LinkedIn, B2B pazarlamacılarının içeriklerini tanıtmaları için mükemmel bir araç olabilir ve iyi sonuçlar almak ücretli promosyondan yararlanmak için. Göz ardı etmemeniz gereken bir diğer reklam platformu ise Facebook Reklamları. Belirli gruplar için reklamlar oluşturabilir ve B2B içeriğiyle ilgilenen bu topluluklarla etkileşim kurabilirsiniz.

Twitter Reklamları, Instagram ve YouTube gibi diğer ücretli tanıtım kanallarını düşünün. Hedefleme seçenekleriyle, içeriğinizi hedef müşterilerinize ulaştırmak için Reddit veya Quora’da bile kâr edebilirsiniz.

Çözüm

B2B içerik pazarlaması birçok iş kampanyası için büyük başarı elde etmek için birçok fayda içerir. Sağlam bir B2B içerik pazarlama stratejisi oluşturmak için değerli ipuçları listeniz var ve soru, bunları mevcut kampanyanıza ne kadar iyi yerleştirebileceğinizdir.

B2B içerik pazarlamanızın tüm noktalarını birleştirmek ve gerçekten çekici bir şey yaratmak için mükemmel bir şansınız var. Farklı içerik türleri kullanan hedeflenen müşteriler için bunu nasıl doğru şekilde yapabileceğinizi anlamak için biraz zaman ve çaba ayırın.

İç İmaj Kredisi: Yazar Tarafından Sağlanmıştır; Teşekkürler!

Öne Çıkan Resim Kredisi: Charlotte May tarafından; Peksel; Teşekkürler!

Irina Weber

Irina Weber

Katkıları düzenli olarak çevrimiçi pazarlama, sosyal medya, dönüşüm optimizasyonu ve iş geliştirme ile ilgili yayınlarda yer alan aktif blog yazarı, içerik pazarlama meraklısı ve marka yöneticisi.Kaynak : https://readwrite.com/b2b-content-marketing-practices-that-work/

Yorum yapın