IROKO’nun kurucu ortağı Bastian Gotter, yeni girişimi Bamba – Teknolojik Haberler için 3,2 milyon dolarlık tohum topladı


2010 yılında Bastian Gotter Afrikalı isteğe bağlı video şirketi Jason Njoku, arkadaşı ve kurucu ortağı IROKOtv’ye 200.000 $’a kadar yatırım yaptı, Nijerya Lagos’ta kuruldu.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, Gotter, CFO olarak, Tiger Global dahil olmak üzere VC’lerden 30 milyon doların üzerinde para topladıktan sonra IROKO’yu Nijerya’nın eğlence ve teknoloji sahnelerinde bir ev ismine dönüştürmede etkili oldu.

Gotter, 2017’de medya şirketinden ayrıldı ve bu, ona devam etme şansı veren bir çıkıştı. melek yatırım tam zamanlı ve yeni projeler peşinde. Gotter, Paystack, Flutterwave ve betPawa’da çekleri kesti ve Njoku ile piyasaya sürdüğü bir yatırım aracı olan Spark’ın ortaklarından.

2018’de İngiltere ve Güney Afrika merkezli bir okul öncesi zinciri kurdu. İki yıl sonra, API’si 25’e kadar telekom operatörünün mobil para sistemini birbirine bağlayan ve 10 ülkeden tüccarların mobil para hesapları arasında ödeme alıp göndermesine izin veren Kenya merkezli fintech PawaPay’in kurucu ekibinin bir parçası oldu.

Gotter, PawaPay’de bir yatırımcı ve yönetim kurulu üyesidir, rolleri kimin dahil olduğuna bağlı olarak aktif ve pasif olabilir. Gotter için daha çok ikincisiydi ve bu nedenle bu Ocak ayında, özellikle küçük işletmelerle ilgili mobil para ödemeleri alanındaki diğer fırsatları keşfetmeye başladı. Bu onu başlamaya yönlendirdi BambaAfrikalı mikro tüccarlar için 3,2 milyon dolar toplayan mobil tabanlı bir kurumsal yazılım.

Kenya’da (artık mobil parayla ödeme yapmaya ve nadiren nakit ödemeye alışkın olduğu) bir süre geçirdikten sonra, işletmelerin büyük ölçüde manuel muhasebeye bel bağladığını ve nakit ve mobil para işlemlerini kaydedecek yazılımları olmadığını fark etti.

“Ayrıca stok bileşenlerini kaydettiler ve WhatsApp’ta bir tür müşteri ilişkileri yönetimine sahiplerdi. Tutarlı bir resim değildi ve sadece büyük bir karmaşaydı, ”dedi Teknolojik Haberler’a yaptığı bir çağrıda. “Ve sonunda Bamba’yı başlatmak için bir fırsat gördüler.

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler, Sahra altı Afrika’daki tüm işletmelerin %90’ını oluşturmaktadır. Ve Sabi Cash, Bumpa, Kippa ve OZÉ gibi Batı Afrika’da birkaç dakika için dijital defter tutma hizmetleri sağlayan yeni başlangıçlar var. Bamba, Kenya ve bu tüccarların geçen yıl 200 milyar doların üzerinde işlem yaptığı Doğu Afrika’daki çevredeki mobil para piyasaları için eşleşen bir çözüm.

Platform, bir kurumsal yönetim yazılımı ve mikro tüccarların işlerini yürütmeleri için araçlar sağlayan bir Android uygulamasından oluşur. Özellikleri arasında müşterileri yönetme, stok seviyelerini kaydetme ve ödeme alma ve yapma yer alır.

“Tüccarlar hangi nakit ve mobil para işlemlerini, nakit ve mobil para ödemelerini kayıt altına alabilirler. Ve bu ilk kayıt tutma sayesinde, işe bir giriş noktamız var,” diyen Gotter, Bamba’nın öncelikle satış noktasında USSD ve M-Pesa ödeme fatura numaralarıyla yapılan tüccarlar için nakit tahsilatını iyileştirmek istediğini de belirtti.

“Kaç tane ve hangi malın satıldığıyla bağlantılı envanter yönetimi bileşenlerine sahibiz. Ardından, ödemeler, sonunda işinizin ve etkinliklerinizin daha net bir resmini elde etmenizi sağlayan Square veya Yoco gibi bir satış noktası türü cihazlarla sonuçlanır.

Kredi eksikliği, küresel ölçekte tüccarların canını sıkan bir derttir; bu, küçük işletmeler için kredi açığının olduğu Sahra altı Afrika’da daha fazla geçerlidir. 300 milyar doların üzerinde duruyor. Bu, muhasebe dijitalleştirmesinin tüccarlar için büyük önemini kanıtladığı öne çıkan bir alandır. vePiyasaya çeşitli giriş noktalarıyla lansman yapmalarına rağmen, bu alandaki girişimler o tekil noktada birleşiyor. Bamba için çözümü, kesişen envanter, CRM ve ödemeler, tüccarlara gelecekteki nakit akışlarına karşı nakit avans sağlamasını sağlayacak.

“Bunlar, kredi notları uygun kredileri almak için yetersiz olduğu için daha önce borç verilmeyen işletmeler. Ancak nakit ve mobil para alacakları açısından müşterilerimizin oldukça doğru bir resmine sahip olduğumuz için daha önce yapılmamış bir şekilde onlara doğru kredi kararları verebiliyoruz” dedi.

Bamba şu anda gizli modda ve henüz piyasaya sürülmedi. Gotter, beş aylık girişimin platformunu 30 tüccarla test ettiğini söyledi. Geliri iki kaynaktan gelecek: tüccarlar tarafından ödenen küçük bir ödeme ücreti ve borç verme/nakit avans ürününden elde edilen faizler.

Bamba’yı kuran CEO, “12 pazarda daha büyük bir ölçekte piyasaya sürmek istediğimiz ilk ürünü bulmak için araştırma aşamasında ve hızlı yineleme döngüsünde çok derindeyiz” dedi. Martin Schramm Ocak ayında.

Bu çekirdek finansman, daha fazla kullanıcı edinme ve ürünün arkasındaki mühendislik ekibini ölçeklendirme sürecini hızlandırmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Berlin ve San Francisco merkezli 468 Capital turu yönetirken, Presight Ventures ve Jigsaw VC, FairMoney’den Laurin Hainy ve Pulse’dan Leonard Stiegeler gibi melek yatırımcılarla birlikte katıldı.

468 Capital’in ortaklarından Ludwig Ensthaler yaptığı açıklamada, firmasının Kenya merkezli girişimi neden desteklediğini vurguladı. Afrikalı küçük işletmelere odaklanan kurumsal yazılımdaki yatırım fırsatlarının büyük ölçüde kullanılmadığını ve Bamba’nın “harika bir ürün ve kategori tanımlayan bir şirket kurmak için sağlam bir kurucu ile iyi bir konuma sahip olduğunu” söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/iroko-co-founder-bastian-gotter-raises-3-2m-seed-for-new-venture-bamba/

Yorum yapın