iPhone’un dokunsal geri bildirimi pili daha hızlı tüketir; özelliği şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz – Technology News, Firstpost


iOS 16’nın yazılım güncellemesi ile Apple, iMessage yükseltmeleri ve Kilit Ekranı için yepyeni kişiselleştirme seçenekleri de dahil olmak üzere birkaç önemli yeni özelliği tanıttı. Bunun dışında marka, yazarken dokunsal geri bildirimi etkinleştirmenizi sağlayan heyecan verici bir özellik ekledi.

Sonuç olarak, iPhone’un sanal klavyesinde bir tuşa her bastığınızda parmaklarınızın altında küçük bir titreşim hissedilecektir.

Bununla birlikte, Apple’ın yeni bir destek belgesine göre, dokunsal geri bildirimi açmak iPhone’unuzun pil ömrünü azaltabilir. Ne yazık ki Apple, ayarın pil ömrünüzü ne kadar etkileyebileceğini söylemiyor. Destek web sitesindeki tek uyarı, klavye dokunuşlarını etkinleştirmenin iPhone’unuzun pil ömrünü azaltabileceğidir.

Dokunsal klavye özelliği, iPhone’un Düşük Güç modu tarafından kapatılmaz. Cupertino merkezli teknoloji devi herhangi bir iPhone modelinden bahsetmediğinden, bunun tüm iPhone modellerini kapsadığı sonucuna varmak güvenli. İPhone’larda bulunan Taptic Engine, onu çalıştırmak için kullanılır.

Pilinizin bitmesini önlemek için iPhone’larınızdaki dokunsal geri bildirim modunu kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

iPhone’larda Dokunsal Geri Bildirim özelliğini etkinleştirme veya devre dışı bırakma adımları:

  • iOS 16 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran iPhone’unuzdaki ‘Ayar’ uygulamasına gidin.
  • ‘Sesler ve Dokunuşlar’ seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın.
  • Bölümün altında, ‘Klavye Geri Bildirimi’ yazan seçeneği arayın.
  • ‘Haptic’ özelliğini açın veya kapatın.

Lütfen Dikkat: Aynı sayfada Klavye sesi için açma veya kapatma seçeneklerini de bulabilirsiniz.

Ancak iPhone kullanıcıları dokunsal geri bildirim özelliğinden pek memnun değiller. Dokunsal titreşimin düşük yoğunluğu ile ilgili birçok şikayet görülmüştür. Android kullanıcıları da bu özel özelliğe aşinadır. Bazı Android cihazlar daha önce dokunsal tepkiyi tanıtmıştı. Google Pixel ve One Plus gibi akıllı telefonlar, her dokunuşta dokunsal geri bildirim sağlamalarıyla ünlüdür.

Apple kısa süre önce iPhone 14 serisini piyasaya sürdü. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, daha iyi kameralar, daha uzun pil ömrü ve diğer iyileştirmeleri içerir. Buna karşılık, iPhone Pro sürümleri, Dynamic Island, 48 megapiksel ProRAW fotoğraf desteği, her zaman açık ekran seçeneği ve daha hızlı bir A16 Bionic çipi olan tek cihazdır. iPhone 14 serisinin tamamına yeni bir araba kazası algılama teknolojisi dahildir.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/how-to/iphones-haptic-feedback-drains-battery-faster-heres-how-you-can-disable-feature-11311961.html

Yorum yapın