IoT Cihazlarını İzlemek için En İyi Araçlar


Nesnelerin İnterneti (IoT), büyük şirketlerden yeni IoT cihazlarının ve küçük girişimlerin ortaya çıkmasıyla hızla büyüyor. İster bir işletme sahibi olun, ister sadece ilgilenen bir müşteri olun, piyasaya sürülen tüm farklı cihazları takip etmek imkansızdır. IoT cihazlarını izlemek düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Araç kemerinizdeki doğru araçlarla projelerinizin doğru bir şekilde izlenmesini sağlayabilirsiniz.

IoT İzleme Nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT), veri toplayan ve değiş tokuş eden birbirine bağlı bir cihaz sistemidir. IoT takibi verileri analiz eder, öngörüler sağlar, işletmeyi etkileyen tüm endişeler konusunda sizi uyarır ve bağlı cihazlarınızdan herhangi biri için proaktif çözümler sunar. IoT varlıklarınızı izlemek, görev açısından kritik uygulama ve hizmetlerin işleyişini etkileyen her türlü sorundan haberdar olmanızı sağlar.

IoT Cihazı izleme sorunları

IoT cihazları, işinizi daha verimli ve karlı hale getirmenin harika bir yolu olabilir. Ancak, düzgün izlenmezlerse sorunlara da neden olabilirler. En iyi IoT cihazlarını kullanırken ortaya çıkan en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

Ağ Trafiği Sorunları

ile senkronize olan bir IoT cihazınız varsa, bulut tabanlı veri depolama sistemi, diğer sistemlerin performansını etkilemediğinden emin olmak için ağ trafiğini izlemek önemlidir. Ağ trafiğindeki ani bir artış, IoT cihazlarınızdan birinde veya onunla bulut tabanlı veri depolama sistemi arasındaki bağlantıda bir sorun olduğunu gösterebilir.

Güvenlik ihlalleri

IoT cihazlarınız müşterileriniz veya çalışanlarınız hakkında hassas bilgiler içerebilir, bu nedenle güvenlik birinci öncelik olmalıdır. Her bir IoT cihazının ne tür bir erişime sahip olduğunu bildiğinizden emin olun, böylece kimin hangi bilgilere eriştiğini ve bunu ne zaman yaptığını takip edebilirsiniz.

Yavaş Tepki Süresi

IoT cihazlarınızı izleme ve yönetmeyle ilgili bir sorun olduğunda, kimsenin hemen haberi olmadığı için çözülmesinde gecikme olması muhtemeldir. Bu, üretkenliği etkileyebilir ve kullanıcılar belirli sistemlerde veya uygulamalarda neyin yanlış gittiğini anlamaya çalıştıkça daha fazla soruna neden olabilir.

IoT İzlemenin Faydaları

Bağlı cihazlar, işletmeler için büyük bir avantajdır, ancak aynı zamanda bir risk de olabilir. IoT izleme yazılımını kullanarak bağlı cihazlarınız hakkında bilgi edinebilir ve olması gerektiği gibi çalıştıklarından emin olabilirsiniz. IoT izlemenin avantajlarından bazıları şunlardır:

Güvenlik

IoT cihazları herkesin bildiği gibi güvensiz ve siber saldırılara karşı hassastır. Uzaktan IoT izleme yazılımı, ağlarınızdaki şüpheli etkinlikleri algılayarak ve gerekli uyarıları sağlayarak saldırıları önlemeye yardımcı olabilir.

Tasarruf

Bağlı cihazlar sadece paraya mal olmaz; bakım, yükseltme ve diğer masraflar gerektirirler. Bağlı cihazlarınızdaki sekmeleri tutmak için IoT izleme yazılımını kullanarak, her cihazın servise veya değiştirmeye ihtiyaç duymadan önce beklendiği gibi çalışmasını sağlayarak maliyetleri azaltabilirsiniz.

İş devamlılığı

Bir IoT sisteminiz olduğunda, şirketlerin gerektiğinde hızla ölçek büyütmeleri daha kolaydır. Doğru planlama ve hazırlık ile şirketiniz, iş ivmesini veya gelir akışlarını kaybetmeden her durumu halledebilir.

Müşteri memnuniyeti

IoT, müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl kullandığı ve nerede sorun yaşadıkları hakkında size gerçek zamanlı veriler sağlar, böylece çözümler veya ayarlamalarla hızlı bir şekilde yanıt verebilirsiniz. Bu artışa yol açabilir müşteri sadakatidaha yüksek satış ve daha az şikayet, çünkü endişelerini hızla giderebilirsiniz.

Azaltılmış Bakım Maliyetleri

IoT izleme, şirketlerin ne zaman olacağını tahmin etmelerini sağlayarak bakım maliyetlerini de azaltır. ekipmanın arızalanması veya arızalanması muhtemeldir gerçekleşmeden önce. Bu, bakım faaliyetlerini doğru zamanda planlamalarını sağlayarak, çalışanlar veya müşteriler için aksama süresine neden olabilecek beklenmedik onarım ihtiyacını azaltır. Bu aynı zamanda şirketlerin ekipman performansı üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağı ve yeterli yedek parçaya sahip olmalarını sağlayarak pahalı ekipman değişimlerinden kaçınabilecekleri anlamına gelir.

IoT Cihazlarını İzlemek için En İyi Araçlar

IoT cihazlarını izlemek için ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını anlamanız gerekir. IoT cihazlarınızı takip edebilmeniz ve sistemlerinizi takip edebilmeniz için bugün mevcut olan en iyi iot izleme araçlarından bazılarının bir listesini derledik.

atılgan

Splunk, günlükleri izlemek ve çeşitli kaynaklardan gelen verileri analiz etmek için tartışmasız en popüler araçtır. Bu IoT izleme sistemi, dünyanın önde gelen ağ monitörleri üreticisi tarafından üretilmiştir. Cihaz sorunlarının altında yatan nedenleri belirlemeyi basitleştiren grafik veri analizleriyle mükemmel bir kullanıcı arayüzü sağlar.

Artıları

Eksileri

Kullanımı kolay

Veri hacmi arttığında fiyatlandırma biraz artar

Hedeflenen aramalar gerçekleştirir

Gösterge paneli tablodan daha pürüzlü

Veriye dayalı düşünceyi organizasyon kültürüne dahil eder

Operasyonel akışların gerçek zamanlı izlenmesi

veri köpeği

Datadog, IoT cihazlarınızı izlemek için harika bir çözümdür. IoT cihazlarından veri toplamanıza ve bir arayüzde görselleştirmenize olanak tanır. Panoları, ortamınızda neler olup bittiğini hızlı bir şekilde görmenizi sağlar ve kurulumu kolaydır, böylece teknik bilgisi olmayan kullanıcılar bile bunlardan yararlanabilir. Uygulama, platform, dil veya konumdan bağımsız olarak sorunsuz bir iş akışını kolaylaştırmak için üçüncü taraf uygulamalara sahiptir.

Artıları

Eksileri

İyi yazılmış API belgeleri

Navigasyon bazen zor olabilir

Birkaç üçüncü taraf hizmet ve sistemle bütünleşir

Panolar için mükemmel görsel tasarım

takım görüntüleyici

TeamViewer mükemmel ve basit bir masaüstü paylaşım uygulamasıdır. Yazılım, sınırsız sayıda uzak bilgisayara bağlanmak için kullanılabilir ve hiçbir ek ücret ödemeden çok çeşitli faydalı işlevler sağlar. Tek bir tıklama, sizi makineleriniz ve kişileriniz de dahil olmak üzere tüm TeamViewer hesabınıza bağlar.

Artıları

Eksileri

Kullanımı kolay bir uygulama

Proxy sunucularıyla uyumsuz

Uzak ekran görüntüleri yakalama yeteneği

Ticari ortamlarda ücretsiz olarak kullanılamaz

Verileri bir makineden diğerine sürükleyip bırakabilme

Taşınabilir bir sürüm mevcuttur, bu nedenle yüklemeye gerek yoktur

AWS

AWS, bağlantılı web hizmetleri tabanlı ticari çözümler oluşturmak için bulut tabanlı bir sistemdir. Ayrıca, kuruluşların bulut tabanlı çözümlerini oluşturmak için kullanabilecekleri önceden oluşturulmuş birkaç hizmet sunar. AWS, işletmelere oyun oluşturma, bilgi işleme, depolama ve geliştirme gibi çeşitli görevlerde yardımcı olur.

Artıları

Eksileri

Mobil cihazlarda erişilebilir

Maliyetler, arazi maliyetleri, fiber maliyetleri, güç ve vergiler nedeniyle bölgeden bölgeye değişiklik gösterir.

kullanımı basit

Gelişmiş bir bilgi işlem hizmeti sağlar

SkyKıvılcım

SkySpark, bina verilerini sistem düzeyinde analiz eden ve bina analitiği üreten bir sistem platformudur. SkySpark, sorunları ve anormallikleri keşfetmek için akıllı cihaz monitöründen ve makine sistemlerinden gelen verileri analiz ederek gelişmiş operasyonel performans sağlar. Platform yardımcı olur uzak cihaz yönetimi ilgili bilgileri keşfetmek için günümüzün akıllı cihazları tarafından üretilen büyük miktarda veriyi eleyerek yardımcı olur.

Artıları

Eksileri

Sorunlu durumları doğru bir şekilde belirleyin

Yüksek bilgi yüklemesi riski vardır

Devreye alma sürecini kolaylaştırır

Veri analizinin sürekli olmasını sağlar

Çözüm

İlk başta biraz bunaltıcı görünebilir, ancak doğru araçlar ve sabırla IoT cihazlarını bankayı bozmadan izleyebilirsiniz. Cihaz izleme için en iyi araçlar listemiz, hizmetleri ve bileşenleriyle birlikte tüm cihazlarınızı kolayca izlemenize yardımcı olacaktır.

Cihazlar ve verileri, ağınızda neler olup bittiğini hızlı bir şekilde değerlendirebilmeniz için tek bir uygun konumda olacaktır. Ve bu izleme ve analiz araçlarını ne kadar kapsamlı kullanmayı planladığınıza bağlı olarak, özellikle potansiyel tehditlere karşı güvenlik duruşunuzu güçlendirmek için maliyet buna değer olabilir.Kaynak : https://www.droidviews.com/best-tools-for-monitoring-iot-devices/

Yorum yapın