iOS güncelleme pil tüketimi ve yavaş Spotlight aramaları nasıl düzeltilir?AppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Pil şarjı veya iOS güncellemelerinde veya yeni iPhone’larda yavaşlama ile ilgili sorunlar her yıl bildirilmektedir. İşte bu konuda yapabilecekleriniz.

Yeni bir iOS sürümü yayınlandığında veya yeni bir iPhone çıktığında her zaman sorunlar olabilir ve bu yüzden güncellemeyi beklemelisiniz. Ancak bir kullanıcı iOS’u her güncellediğinde veya iPhone’unu yükselttiğinde, henüz tam olarak gerektiği gibi çalışmadığı kaçınılmaz bir dönem olacaktır.

Tipik olarak, bazı işlevler eksik veya yanlış gidiyor değildir, ancak rutin olarak pil ömrünün beklenenden daha kısa olması olacaktır. Ve neredeyse değişmez bir şekilde, Spotlight aramaları normalden daha uzun sürecektir.

Normal sorunlar

Bu iki tipik problem birbiriyle ilişkilidir. Apple’ın Spotlight’ı, örneğin bir uygulama aradığınızda, yalnızca her şeyin nerede olduğunu zaten bildiği için hızlı sonuçlar döndürebilir.

Spotlight bir kullanıcının iPhone’unu indeksler, bir veritabanı yapar, yani her arama yaptıklarında, istedikleri bilgiyi döndürmek için listelerini kontrol etmesi yeterlidir.

Bu, iPhone ve iOS’un tüm ömrü için harika ve özel bir avantajdır, ancak başlangıçta küçük bir sorundur. Bu ilk dizini oluşturmak zaman alır. Bu yapılırken, bir kullanıcının yaptığı tüm aramalar Spotlight’ın veri tabanından yanıtlanabilir veya yine de sıfırdan arama yapmak zorunda kalabilir.

Ve bu kapsamlı dizin oluşturulurken iPhone üzerinde çalışıyor ve bu nedenle pil daha hızlı tükeniyor.

Yeni bir iPhone’un bir Spotlight dizini oluşturması gerekeceği kesin, ancak büyük bir iOS güncellemesi olduğunda da olabilir.

Normal sorunlar hakkında ne yapmalı

Yeni bir iPhone satın aldıktan veya yeni bir iOS’a güncelledikten sonra bu tür sorunların en basit ve genellikle en iyi çözümü beklemektir. Spotlight indeksini bitirecek ve pil ömrü normale dönecek, arama hızı da değişecek.

Ancak, güncelleme veya yükseltmeden sonraki ilk birkaç gün içinde sorunlar kendiliğinden çözülmezse, bir alternatif vardır.

Kullanıcılar iPhone’a eksiksiz ve temiz bir kurulum yapabilir. Fabrika koşullarına sıfırlamak ve iOS’u yeniden yüklemek, Spotlight dizininin silindiği ve sorunun devam edeceği anlamına gelir.

Ancak bir şeyler ters giderse, kullanıcıların birkaç gün beklemesi gerekse bile bu, durumu düzeltecektir.

Olağandışı sorunlar

Apple’ın iPhone ve iOS ile yaptığı tüm testlerden sonra bile, milyonlarca insan yeni bir iPhone satın aldığında başka sorunlarla karşılaşacak. Örneğin iPhone 14 Pro için kamera sarsıntısı ile ilgili bir sorun var.

Apple, bu özel sorunun kısa süre içinde piyasaya sürülecek olan iOS 16 güncellemesinde çözüleceğini duyurdu.

Ve tipik olarak olan budur. Yeni donanıma sahip modele özgü olanlar da dahil olmak üzere donanım sorunları, .1 yazılım güncellemesiyle çözülür – ve genellikle iPhone’un piyasaya çıktığı ilk gün gördüğümüz gibi bir .01 güncellemesiyle çözülmez.

Apple’ın testinden geçen herhangi bir donanım sorununun olması ideal değildir. Bir iPhone’da tam hızda veya optimum pil kullanımıyla çalışmayan özelliklerin olması da ideal değildir.

Ama her zaman bir şeyleri geçiyorlar. Spotlight araması ve pil kullanımı söz konusu olduğunda, daha sonra daha iyi bir iPhone deneyimi sağlayacak olan şey nihayetinde.Kaynak : https://appleinsider.com/inside/ios-16/tips/how-to-fix-ios-update-battery-drain-slow-spotlight-searches?utm_medium=rss

Yorum yapın