iOS 16 ve Android 13’teki Güncellemeler Telefonunuzu Nasıl Değiştirecek?


CUPERTINO, Kaliforniya — Her yıl bu zamanlarda, akıllı telefonlarımız her zaman değişime hazır olmamızı hatırlatıyor.

Bunun nedeni, Apple ve Google’ın iPhone’larımıza ve Android telefonlarımıza güç sağlayan işletim sistemlerine yönelik güncellemeleri duyurmasıdır. Yakında, cihazları çalıştıran yazılım, tasarım ayarlamalarına ve yeni özelliklere, yani öğrenilecek yeni şeylere sahip olacak.

Pazartesi günü Apple, iPhone işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 16’yı tanıttı. Yeniden tasarlanmış bir kilit ekranı ve metin mesajlarını düzenleme yeteneği gibi yeni özellikler içerecek. Geçen ay, Google tanıttı Android 13Kredi kartlarını ve aşı kayıtları gibi önemli belgeleri saklamak için geliştirilmiş bir cüzdan uygulamasına sahip. Her iki şirket de uygulamalarını kısa mesaj göndermek için geliştirdiklerini söyledi.

Yeni iPhone ve Android işletim sistemleri bu sonbaharda ücretsiz güncellemeler olarak telefonlarımıza gelecek.

Apple ve Google genellikle bu yazılım güncellemelerine yüksek dil ve vaatlerle eşlik ediyor. Apple’ın CEO’su Timothy D. Cook, yeni yazılımı duyuran etkinlik için önceden kaydedilmiş bir videoda “Bugün platformlarımızı her zamankinden daha ileriye taşıyacağız” dedi.

Ancak gerçekte, değişikliklerin çoğu – özellikle bir metni geriye dönük olarak düzenleme yeteneği – sanki çok uzun zaman önce olmuş gibi hissettiren artımlı iyileştirmelerdir. İşte aranacak en dikkate değer güncellemeler.

Apple, iPhone kullanırken herkesin gördüğü ilk şeyde bir değişiklik yaptığını söyledi: kilit ekranı.

Geçmişte, insanlar kilit ekranlarındaki yalnızca duvar kağıdını değiştirebilirdi. Ancak iOS 16 ile iPhone kullanıcıları saat için farklı yazı tipleri ve renkler arasından seçim yaparak kilit ekranını özelleştirebilir. İnsanlar ayrıca, telefonun takvimi ve fitness verileri izleyicisi gibi uygulamaların kısayolları olan “widget’ları” kilit ekranına sabitleyebilecekler.

Bu özelleştirmeler, telefonlarımızı yaşam tarzlarımıza göre uyarlamamıza yardımcı olabilir. Yeni yazılımın bir iPhone kullanıcısının farklı senaryolar için bir dizi özel kilit ekranı oluşturmasına izin vereceğini düşünün.

Örneğin, çalışmaya ayrılmış bir kilit ekranı, ofis binanızın duvar kağıdını gösterebilir ve bir sonraki toplantı randevunuzla birlikte bir takvim widget’ı içerebilir. Kişisel zaman için bir kilit ekranı, köpeğinizin bir duvar kağıdını ve bir egzersiz widget’ını gösterebilir. Buradaki fikir, insanların gün boyunca ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için kilit ekranları arasında geçiş yapabilecek olmasıdır.

Birçok insan nakite dokunmaktan kaçınmak için temassız dijital ödemelere yönelirken, pandemi mobil satın alımların kullanımını hızlandırdı. Apple, insanların kredi kartı satın almalarına ve biniş kartları ve sağlık verileri gibi önemli belgeleri taşımasına olanak tanıyan iPhone’lar için Cüzdan yazılımıyla beş yıldan fazla bir süredir elektronik ödemeler için güçlü bir teklif sunuyor.

Mobil ödeme teknolojisini pazarlamak için mücadele eden Google, geçen ay Android 13 ile ödemelere daha fazla dalmak için bu fırsatı değerlendirdi. Google Pay sistemi yıllarca ciddi şekilde kullanıldı. gecikmiş Apple’ın ödeme sistemi çünkü çok az Android kullanıcısı teknolojinin nasıl kullanılacağını anladı.

Geçen ay Google, dijital ödemeler uygulamasını yeniden adlandırdı Google cüzdanı. Şirket, Android kilit ekranına cüzdan kısayolu ekleyerek teknolojiyi basitleştirdi. Ayrıca yazılımı kredi kartlarının ötesine, biniş kartları, sinema biletleri ve Covid-19 aşı kanıtı gibi belgeleri içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor.

Telefonla kısa mesaj gönderen herkes, yeşil balon ile mavi balon arasındaki dijital bölünmeye aşinadır.

Bir Android telefondan bir metin mesajı gönderildiğinde, alıcının ekranında resim ve videoların genellikle pikselli ve bozuk olduğu yeşil bir balon olarak görünür. Bunun nedeni, telefon operatörünün ağı aracılığıyla görüntünün kalitesini otomatik olarak düşüren yeşil bir balon mesajının gönderilmesidir.

Buna karşılık, iPhone kullanıcıları arasında gönderilen mavi balon mesajları, fotoğraflar ve videolar için yüksek kaliteli bir görünüm sağlayan Apple’ın tescilli mesajlaşma hizmeti olan iMessage’dan geçer.

Android 13 ile Google, kendine ait bir mavi balon deneyimi yaratmaya çalışıyor. Şirket, mesajlaşma uygulamasına şu adı verilen bir teknoloji ekliyor: Zengin İletişim Hizmetleri, yüksek çözünürlüklü görüntüler ve büyük dosyalar gönderebilen. Ayrıca, çoğu modern mesajlaşma uygulaması gibi, insanların grup sohbetleri oluşturmasına da izin verecek.

Bu arada Apple, iPhone kullanıcılarının mesajları gönderildikten sonra düzenleyebilmeleri veya geri çağırabilmeleri için iMessage’da değişiklikler yapıyor. Bizi tuhaf otomatik düzeltme yazım hatalarından veya yanlışlıkla cep metinlerinden kurtaracak geriye dönük mesaj düzenleme, insanların yıllardır istediği bir özellikti.

Bu günlerde, bir Big Tech şirketi gizliliğimizi umursadığını ilan etmedikçe hiçbir yazılım güncellemesi tamamlanmış sayılmaz. Bunun nedeni, teknoloji şirketlerinin, özellikle Avrupa düzenleyicileri ve diğerlerinin bu konuda üzerlerine baskı yapması nedeniyle, kullanıcıların kişisel verileri paylaşırken kendilerini güvende hissetmelerini istemesidir.

Doğal olarak Apple ve Google, sonraki işletim sistemlerinde kullanıcı verilerine daha fazla koruma sunduklarını söylediler.

Uzun süredir iPhone kullanıcılarının aile üyelerine ve romantik partnerlerine konum verilerine kalıcı erişim vermelerine izin veren Apple, yakın bir ilişkinin ters gitmesi durumunda bu tür veri paylaşımı için daha derin kontroller sağlayacağını söyledi. Yeni yazılım özelliği olan Güvenlik Kontrolü, kişilerin bilgilerini kötüye kullananlardan koruyabilmeleri için bu tür verilere erişimi hızla gözden geçirmesine ve iptal etmesine olanak tanır.

Google, kullanıcılara üçüncü taraf uygulamalarla hangi verilerin paylaşıldığı konusunda daha fazla kontrol sağlayacağını söyledi. Android’in bir sonraki sürümünde, insanlar ayrıca uygulamalara tüm kamera ruloları yerine yalnızca belirli fotoğraflara erişim izni verebilecek – kendilerini fotoğraf düzenleme yazılımı olarak gizleyen kötü amaçlı uygulamalara karşı bir koruma önlemi.

Bu ince ayarların çoğu gecikmiş hissediyorsa, bunun nedeni öyle olmalarıdır. Akıllı telefon donanım yükseltmeleri gitgide artımlı hale geldikçe, yazılım da daha iyi olmaya doğru ilerliyor – ancak dikkat çekici bir şekilde.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/07/technology/personaltech/ios-android-software-update.html

Yorum yapın