iOS 16, iPhone’unuzu nasıl daha kişisel hale getirir?AppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Apple’ın iPhone için yaklaşan iOS 16 sürümü, normdan ayrılmaya devam ediyor. Onu Apple’ın şimdiye kadarki en kişisel ürünü yapan özelleştirilebilir dokunuşlarla dolu.

Tarihsel olarak, iOS ve Android arasında, birincisinin özelleştirme seçeneklerinin olmaması nedeniyle alay konusu olduğu, ikincisi neredeyse tamamen açık olduğu bu ayrım vardı. Bu genel kural ortadan kalkmadı, ancak Apple artık her zamankinden daha fazla özelleştirmeye izin veriyor.

Apple, iOS 16 ile anlamlı özelleştirmelere izin vermeye odaklandı ve iPhone’unuzun hayatınızın merkezindeyken ne kadar kişisel olduğunu vurguladı.

Kilit ekranı

Kullanıcılar ilk kez iOS 16 ile Kilit Ekranlarını tamamen özelleştirebilecekler. Apple, en önemli bilgileri aktarabilen beş adede kadar widget için destek ekledi.

Birkaç örnek olarak, mevcut Apple Watch fitness halkalarınız veya bulunduğunuz yerin hava durumu gösterilebilir. Hatırlatıcılar veya takvim randevuları da seçeneklerdir.

iOS 16'da iklim widget'ı

iOS 16’da iklim widget’ı

HomeKit’in büyük hayranlarıyız ve bu yeni Kilit Ekranı deneyimi, kilit durumunuzu, ev sıcaklığınızı ve daha fazlasını görmenizi sağlar.

Widget’lar bir yana, artık telefonunuzu her açtığınızda Kilit Ekranının yeni bir öne çıkan fotoğraf göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu sadece statik bir görüntüden daha ileri gider.

uyku takibi

Uyku verileri oldukça kişiseldir ve Apple’ın bunu birkaç yıl önce Apple Watch’a eklemesini takdir ettik. Bu güncelleme ikiye katlanır.

iOS 16'da uyku izleme aşamaları

iOS 16’da uyku izleme aşamaları

Apple Watch ile uykunuzu takip ettiğinizde, tam olarak ne zaman yatakta olduğunuzu, ne kadar sürede uykuya daldığınızı, uykunun çeşitli aşamalarını ve toplam uyku süresini görebilirsiniz.

Apple’ın daha önce sunduğundan çok daha ayrıntılı.

İlaç tedavisi

Apple, ilaç takibi için benzer bir yol izledi. Bir süredir Sağlık uygulamasında bir özellik olmuştur, ancak iOS 16 bu özelliği kendi başına oluşturur.

Sağlık uygulamasında ilaçları günlüğe kaydetme

Sağlık uygulamasında ilaçları günlüğe kaydetme

Tüm ilaçlarınız ve vitaminleriniz, bir dozu unutmamanız için düzenli uyarılar da dahil olmak üzere Sağlık uygulaması aracılığıyla izlenebilir. İlaçlarınızı her takip ettiğinizde, uygulamaya giriş yapılır ve bir takvimde görüntülenir.

Apple, ilaçlarınızı olası zararlı etkileşimlere karşı izlemek için üçüncü taraf verilerini kullanır. Bu etkileşimler, birden fazla ilaç arasında veya alkol, esrar veya tütün gibi eğlence amaçlı kötü alışkanlıklardan olabilir.

Diğer değişiklikler

Odak modları, iOS 15 ve uygulama erişimini ve bildirimleri kontrol etme yeteneği ile karşılandı. iOS 16 güncellemesi artık Odak kontrollerinin daha kişisel olmasını sağlıyor.

Odak Filtrelerini kullanarak, uygulamalardaki belirli içeriğe erişimi kontrol edebilirsiniz. Favori kullanımımız, gerektiğinde sekme gruplarını gizleyip gösterebileceğiniz Safari’dir.

Bu düzeyde kişisel dokunuşlar, işletim sistemi boyunca devam eder. Haberler pencere aracında yerel haberleri görme yeteneği gibi bazı özellikler küçüktür, diğerleri ise parolaları geçiş anahtarlarıyla değiştirme hedefi gibi daha büyüktür.

iPhone’unuz, tüm Apple aygıtlarınız arasında eşzamanlanan Geçiş Anahtarları ile parolanız gibi davranabilir. Bu, parolasız bir gelecek için çok önemli ve iPhone’un hayatınızın merkezinde kalmasının başka bir yolu.

Apple, iPhone’u genel bir tüketim ve iletişim cihazından hayati bir gereklilik haline getirdiği için yavaş bir geçiş oldu. iOS 16’daki tüm bu değişiklikler, iPhone’unuzun kişisel doğasını yükseltiyor.

Çok yakında

Şu anda, iOS 16 şu anda geliştirici beta aşamasındadır. Bu sonbaharda tam sürüm yayınlanmadan önce, genel betanın Temmuz ayında yayınlanması planlanıyor. Bizi izlemeye devam edin AppleInsider Apple’ın yaklaşan yazılım güncellemeleri için daha fazla özelliği gözden geçirirken.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/06/18/how-ios-16-makes-your-iphone-more-personal?utm_medium=rss

Yorum yapın