iOS 16 / iPhone 14’te Kablosuz CarPlay’i Düzeltin, İşte Nasıl Yapılır?


iOS 16 ve iPhone 14’ün en son sürümlerinde düzgün çalışmadığını fark ederseniz, iOS 16 ve iPhone 14’te kablosuz CarPlay’i nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

CarPlay’in büyük bir hayranıyım ve Apple’ın 2014’te piyasaya sürmesinden bu yana onun kullanıcısıyım.

Bu yıl bir ara, iOS 15.6’da iPhone 13 Pro’yu kullanmaya devam ederken, kablosuz CarPlay’in benim için eskisi kadar sorunsuz çalışmadığını fark ettim. Kablolu CarPlay her zamanki gibi iyi çalıştı. Sorun ara sıra oluyordu bazen araca binip çalıştırdığımda hemen bağlanıp ana ünitede CarPlay gösteriyordu. Diğer zamanlarda basitçe bağlanamadı. Sorun genellikle iPhone’u yeniden başlattıktan ve iPhone’un WiFi bölümüne gidip CarPlay için ana ünite tarafından yayınlanan kablosuz ağa bağlanarak manuel olarak bağlanmaya çalıştıktan sonra çözüldü.

iOS 16’nın piyasaya sürülmesiyle sorunun daha da kötüleştiğini fark ettim ve iki ay önce iPhone 14 Pro’ya geçtiğimde, kablosuz CarPlay’in, iOS’un WiFi bölümünün bile CarPlay ağını göstermediği noktaya kadar çalışmayı reddettiğini gördüm. yayınlanıyor. O kadar şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu ağ, üzerinde denediğim bir Android cihaz da dahil olmak üzere Apple olmayan cihazlarda görülebiliyordu.

Telefonumu kablosuz CarPlay ile donatılmış birden fazla farklı araçla kullanmayı denedim ve hepsinde aynı sorunu yaşadım. Ağ Ayarlarını Sıfırlamayı, Tüm Ayarları Sıfırlamayı denedim, hatta hem iPhone hem de arabadaki her şeyi fabrikada silmeyi denedim ve her seferinde kablosuz CarPlay’in aynı sorunu yaşadığını gördüm. İPhone’u iCloud’da oturum açmış olarak kullansam da kullanmasam da sorun devam etti.

Ayrıca sorunu bir iPhone 13 Pro’da ve hatta bir iPhone 12 Pro Max’te denedim ve çoğalttım. Daha sonra iOS 14 çalıştıran daha da eski bir iPhone 11 buldum ve iPhone 14, 13 ve 12’nin çalışmadığı kablosuz CarPlay ile aynı arabalarda kusursuz bir şekilde çalıştığını görünce şaşırdım. Daha sonra iPhone 11’i iOS 16.1.1’e güncelledim ve hala kablosuz CarPlay ile kusursuz bir şekilde çalışıyordu.

Diğer çeşitli deneme ve testlerden sonra nihayet sorunumun çözümünü buldum. Tamam, belki tam olarak bir çözüm değil, geçici bir çözüm ama benim durumumda işi yapıyor. Görünüşe göre, kapatılıyor Ağ ve Kablosuz geçiş yapmak Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Konum Servisleri > Sistem Servisleri sorunu benim için düzeltir.

Bu ayarı iPhone 14 Pro’da (ve hatta iPhone 13 Pro, 12 Pro Max’te) kapatmak işe yaradı ve kablosuz CarPlay olması gerektiği gibi çalışmaya başladı. Ayrıca, son 6 aydır iPhone’umla 5 GHz’de çalışmayı reddeden ve bu ayarı kapattıktan sonra o da çalışmaya başlayan bir AirPort Extreme yönlendiricim vardı.

Peki bu ayar tam olarak ne işe yarıyor? Kapatmaya çalıştığınızda Apple tarafından açıklandığı gibi, “Ağ iletişimi ve kablosuz için konumun kapatılması Bluetooth, Wi-Fi ve Ultra Geniş Bant performansını etkileyebilir.”

Şimdi bunun iOS’ta bir hata mı yoksa bölgemdeki bir tür parazit mi olduğundan emin değilim ama bu ayarı kapatmak işime yaradı ve şu ana kadar diğer kablosuz, bluetooth veya UWB aygıtlarımdan hiçbirini etkilemedi. (Çok fazla AirTag kullanıyorum).

Bir iPhone 14’te veya iOS 16 çalıştıran başka bir iPhone’da kablosuz CarPlay’e bağlanmada da sorun yaşıyorsanız, bunu deneyin. Sizi bir sürü sorun giderme baş ağrısından kurtarabilir!

Şuraya da göz atmak isteyebilirsiniz:

  • İndirin: iOS 16.1.1 OTA Profil Dosyası, IPSW Bağlantıları Yayınlandı
  • Kötü iOS 16 Pil Ömrü Boşalması Nasıl Onarılır [Guide]
  • iPhone ve iPad’de Jailbreak iOS 16.1.1 Son Durum Güncellemesi
  • iOS 16 Uyumlu Ve Desteklenen iPhone, iPad, iPod touch Cihazlar
  • iOS 16 Gizli Özellikleri: Apple’ın Bize Bahsetmediği 100’den Fazla Değişiklik
  • İndir: iPadOS 16.1 Son OTA Profil Dosyası, IPSW Bağlantıları Yayınlandı
  • iOS 16 Final IPSW Bağlantılarını İndirin ve iPhone 13, Pro, 12, Pro, 11, Pro, XS Max, X, XR, 8, Plus’a Kurun [Tutorial]

bizi takip edebilirsiniz twitterveya instagramve hatta bizim gibi Facebook Sayfası Microsoft, Google, Apple ve Web’deki en son gelişmelerden haberdar olmak için.

Kaynak : https://www.redmondpie.com/fix-wireless-carplay-on-ios-16-iphone-14-heres-how/

Yorum yapın