Intel’in net pozitif su kullanımı hikayenin yalnızca bir kısmını anlatıyor • Kayıt


Intel, ABD, Hindistan ve Kosta Rika’daki üretim tesislerinde “net pozitif su” elde ettiğini duyurarak sürdürülebilirlik hedeflerinde büyük bir zafer elde ettiğini iddia ediyor.

Net pozitif su, Intel’in tanımladığı gibi, şirketin yerel topluluklara aldığından daha fazla tatlı su iade ettiği anlamına gelir.

Intel Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu ve Küresel Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Tom Brady, mega-corp diyor planlar 2030 yılına kadar tüm operasyonlarında su konusunda net pozitif olmak. Brady, “çevresel kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yerel yönetimlerle olan güçlü ortaklıklar ve … su yönetimi yatırımlarımız”, Intel’i yukarıda bahsedilen ülkelerde çizgiyi aşmaya iten şeydi.

Toplamda, Intel 2021’de dünya çapında yaklaşık 16 milyar galon su kullandı, bunun 13 milyar galonu ıslah yoluyla yerel topluluklara ve su kaynaklarına iade edildi, bu koruma çalışmaları geçen yıl 9,3 milyar galon ya da yüzde 114’ü geri döndü. son iki yıl.

Her gün kullandığınız işlemcileri yapmak için inanılmaz miktarda su gerekiyor.

Su nerede ve nasıl tasarruf ediliyor?

Intel, Amerika’da ve diğer yerlerde suyu daha fazla suya dönüştürme sihirli numarasının nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıklamıyor, ancak su kullanımını bölgelere göre ayıran 2021 Kurumsal Sorumluluk Raporuna atıfta bulunuyor. [PDF, page 96]. Tabloya göre, Intel’in ABD’deki operasyonları kullanılan suyun yüzde 106’sını, Kosta Rika’da yüzde 103’ünü ve Hindistan’ın Bangalore kentinde geçen yıl kullandığı suyun yüzde 394’ünü geri kazandırdı.

Görünüşe göre Intel o kadar çok su toplama ve arıtma işi yapıyor ki, doğrudan veya dolaylı olarak ve öyle ya da böyle, bazı yerlerde aldığından daha fazla suyu kaynağa geri sokuyor.

Intel, kendi arıtma yöntemlerinin yanı sıra Arizona’da çiftçilerin mahsullerini daha az su harcayan büyüme için takas etmelerine yardımcı olacak projeleri finanse etti ve Hindistan’da Dyavasandra ve Nanjapura Göllerini restore etmeye yardımcı olmak için su restorasyon projelerini finanse etti.

Ek olarak, Intel, ilki Oregon’da bulunan Atık Su ve Arıtma Geri Kazanım (WATR) tesislerinden ikincisini Arizona’da inşa etti. Çoğu endüstri su arıtmasının, yükü taşımak zorunda kalan belediye arıtma tesislerine su aktarmadan önce yalnızca ön arıtma adımlarını gerçekleştirdiğini açıklıyorlar.

Brady, “Aslında bu suyu Intel’de doğrudan yeniden kullanabileceğimiz standartlara göre arıtabileceğimiz bir su geri kazanım sistemine yatırım yaptık.” söz konusu, sistemin Intel’in günde milyonlarca galon suyu yeniden kullanmasına izin verdiğini de sözlerine ekledi. Intel, Arizona WATR tesisinin 2021’de yaklaşık 1,1 milyar galon suyu arıtıp yeniden kullandığını söyledi.

2021 Restore Water Goal yıllık raporunda Intel, bir sayı taşkın sulamanın damlama sistemleri ile değiştirilmesi ve çeşitli sulak alan, göl ve nehir restorasyon projeleri dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği alanlarda ek projeler.

Hepsi bu değil

Intel su kullanımını azaltıyor olabilir, ancak bu şu anlama gelmez her yer yeşilleniyor. Intel’in CRR raporunda yer alan yerlerden biri olan Arizona, Ocotillo’da şirket, 15.000 ton atık su sadece 2021’in ilk üç ayında; Yüzde 60’ı tehlikeli olarak kabul edildi.

Intel ayrıca operasyonlarının yüzde 99’unda su kullanımı konusunda net pozitif olduğunu, ancak bu ortalamanın Hindistan’ın yüzde 394 ıslahı tarafından büyük ölçüde çarpık olduğunu söyledi. Vietnam’daki operasyonları gibi diğer Intel tesisleri kullanılan suyun yalnızca yüzde 41’ini geri verdi; İsrail ve Malezya sularının sırasıyla yüzde 63 ve 61’ini iade etti.

Bir Intel sözcüsü eyalet bazında net pozitif su istatistikleri sağlayamadı veya coğrafi farklılıkları açıklayamadı.

Ek olarak, Intel’in su kullanım tablosundaki konumların birçoğu, Intel’in söylediği her iki Arizona konumu da dahil olmak üzere, yüksek veya aşırı yüksek düzeyde su stresi yaşıyor olarak işaretlenmiştir. inşa etmeyi planlıyor iki çipli fabrika. bu yeşil ve Tuz İkincisi Intel’in Arizona operasyonları için su sağlayan nehirler, her ikisi de Kolorado; her üç nehir de son yıllarda rekor düzeyde düşük su seviyeleri kaydetti.

Arizona ile birçok batılı eyaletten sadece biri benzeri görülmemiş kuraklıkIntel için soru şu: Kullandığı suyun çoğunu geri getirebilse bile, şirket neden suya erişimin kalıcı bir sorun olacağı alanlarda genişlemeyi seçiyor?

Bir Intel sözcüsü, “Intel, üretim yerlerini seçerken yetenek kullanılabilirliği, yerel iş ortamı, tedarik zinciri kullanılabilirliği ve topluluk/çevre üzerindeki etki dahil olmak üzere birçok faktörü göz önünde bulunduruyor” dedi. Kayıt.

Sözcüye göre, bir Intel kampüsünün bulunduğu AZ, Chandler “su geleceğini iyi planladı” ve uzun bir ıslah ve koruma çalışmaları geçmişine sahip. Arizona da bazı deneyimler yaşıyor en büyük nüfus artışı ABD’de ve etrafta dolaşacak çok fazla su var.

Intel bize, “Çevre üzerindeki etkimizi azaltmak ve insan haklarına saygı duymak için topluluklarımıza, çalışanlarımıza ve müşterilerimize karşı bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz” dedi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/13/intels_net_positive_water_use/

Yorum yapın