Intel’in Meteor Gölü Fayansları Çoğunlukla TSMC Tarafından Yapılacak


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Intel’in 14. nesil Meteor Lake CPU’su yırtmaç Chip on System (SoC) son zamanlarda haberlerde çokça yer aldı. Selefi Raptor Lake henüz piyasaya sürülmemiş olsa da, tüm gözler Intel’in gelecek planlarında. Bunun nedeni, Meteor Lake’in şirketin birkaç yıl içindeki ilk düğüm küçülmesini işaretlemesi ve aynı zamanda şirketin ilk karo tabanlı tasarımı olmasıdır. Başka bir deyişle, buna binen çok şey var. Daha önce şirketin CPU döşemesiyle ilgili sorunlar veya TSMC döşemeleriyle ilgili olası sorunlar nedeniyle bunu geciktirdiği bildirilmişti.

Bu hafta HotChips 34 konferansında Intel, söylentili gecikmeler hakkında havayı temizledi (hiçbiri yok) ve şirket karo tabanlı tasarımı hakkında daha fazla bilgi verdi. Görünüşe göre, kullandığı dört karodan üçü TSMC tarafından yapılacak.

Biraz da olsa, Meteor Gölü her zaman dört kiremitli bir tasarımdı. Ancak, başlangıçta Intel’in G/Ç ve CPU’dan sorumlu olacağı düşünülüyordu. TSMC, GPU ve SoC döşemelerini hazırlayacaktı. Meteor Lake’in yaratıcılığı, Intel’in Foveros yığınlama teknolojisi aracılığıyla aynı çip üzerinde farklı düğümler üzerine inşa edilmiş karoların kullanılmasına izin vermesidir. Bu, Intel’in tabiri caizse “iş için en iyi düğümü” kullanmasını sağlar. Bir döşeme için düşük güçlü bir döşeme gerekiyorsa, ancak diğerleri için gerekli değilse, bunlar birleştirilebilir. Başlangıçta TSMC, SoC için N6 düğümünü ve GPU için yepyeni N3 sürecini kullanırdı. Intel, daha önce 7nm olarak bilinen Intel 4’te yapılan G/Ç ve CPU döşemeleriyle devreye girecekti.

Intel, konferansta Meteor Lake’in mobil versiyonu için bu diyagramı paylaştı. (Resim: Intel aracılığıyla PCWatch)

Intel, iddiaya göre GPU için TSMC’nin N5 sürecini kullanacağı için bu artık değişti. Bu daha önce bir söylenti olarak bildirilmişti ve Intel hala bunu doğrulamadı. Yine de, Tom’un Donanımı “endüstri kaynaklarının” TSMC N5 kullanımını onayladığını not eder. Bu muhtemelen Intel’in tGPU’daki (karo GPU) yürütme birimlerinin sayısını azaltmasına neden olacaktır. TSMC’nin N3 sürecindeki AB sayısını 192’den TSMC N5 aracılığıyla sadece 128 AB’ye düşürdüğü bildiriliyor. Ayrıca, şirketin Battlemage mimarisine dayanacağı bildiriliyor. Ancak Intel, GPU düğümü için planlarının değişmediğini söylüyor.

Diğer bir büyük dalgalanma ise şirketin şimdi I/O kutucuğunu TSMC’nin N6 düğümüne de dış kaynak olarak kullandığı bildiriliyor. Bu, TSMC’nin çip için gereken dört döşemeden üçünü oluşturduğu anlamına gelir. Bu, yalnızca CPU döşemesini Intel’e bırakır. Önceki söylentilerde Intel’in dış kaynak kullanımı bile vardı o Intel 4 süreciyle ilgili sorunları ele alın. Ancak, bu söylentiler o zamanlar gülünç görünüyordu ve şimdi yanlış olduğu doğrulanıyor gibi görünüyor. Bu kiremitin Meteor Gölü’nün iddia edilen gecikmesinin arkasındaki neden olduğu bildirildi. Yine de konferansta Intel, Meteor Lake’in 2023 için hala yolda olduğunu belirtti. Görünüşe göre son tarihine ulaşmak için karo sorumluluklarını biraz değiştirmek zorunda kaldı.

Bir başka yeni bilgi parçası, fayansların altında oturan aracıdır. Bu, Intel’in çeşitli kutucuklar arasında iletişime izin veren Foveros teknolojisidir. 22nm düşük güçlü bir düğüm üzerine inşa ediliyor ve Intel tarafından yapılacak. Aracı veya taban plakasının mantığı yoktur, ancak Intel, Foundry müşterilerine mantıklı bir 16nm sürümünü sunar. Intel bu teknolojiyi ilk olarak göl alanı.

Genel olarak Intel, Meteor Lake’in ilerlemesinden konferansta sunacak kadar emin görünüyor. Umarım, bu, ertelendiği hakkındaki tüm söylentilerin sadece şu olduğu anlamına gelir: söylentiler. Yapbozun önemli bir parçası, evde fayans yapmak yerine TSMC’ye daha fazla sorumluluk veriyor gibi görünüyor. Ancak CPU döşemesi hala Intel tarafından yapılıyor ve asıl önemli olan da bu.

Intel’in bir dönüm noktası mimarisinin sorumluluğunun büyük kısmını dökümhanedeki en büyük rakiplerinden birinin eline vermesi hala çarpıcı. Intel açıkçası, gelecekteki bir düğümden kaynaklanacak olan tüm bu harika işleri şirket içinde getirmek istiyor.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/339015-intels-meteor-lake-tiles-will-be-made-mostly-by-tsmc

Yorum yapın