Intel, yeni yongaları daha hızlı ve daha az maliyetli hale getirmek için ilerliyor • Kayıt


Şimdiye kadar, muhtemelen hikayeyi biliyorsunuzdur: Intel, son birkaç yılda büyük üretim hataları yaparak AMD gibi rakiplerine büyük bir avantaj sağladı ve şimdi x86 devi, çip üretimini geri kazanmak için beş yıllık iddialı bir planın ortasında. mojo.

Bu hafta Intel’in yakın gelecekte üretim açısından daha hızlı, daha az maliyetli ve daha güvenilir yongaları nasıl yapacağını ayrıntılarıyla açıklaması bekleniyor. 2022 IEEE VLSI Teknolojisi ve Devreleri SempozyumuPazartesi günü başlıyor. Kayıt ve diğer medya kuruluşlarına geçen hafta bir brifingde gizlice bir bakış verildi.

Ayrıntılar, üretim düğümü Intel 4’ü çevreliyor önceden bilinen çip üreticisinin 7nm süreci olarak. Intel, gelecek yıl pazara giren ürünler için düğümü kullanmayı planlıyor. Meteor Gölü CPU’ları PC’ler ve Granite Rapids sunucu yongaları için.

Intel daha önce, Intel 4’ün, daha önce şirketin güç sağlayan 10nm Gelişmiş SuperFin’i olarak bilinen düğümü olan Intel 7’ye kıyasla watt başına performansta yüzde 20’lik bir iyileşme sağlayacağına söz vermişti. Alder Lake istemci CPU’ları ve son zamanlarda ertelendi Sapphire Rapids sunucu çipleri.

Brifingde, Intel 4 geliştirmeden sorumlu yönetici Ben Sell, düğümün iyi ilerlediğini ve ekibinin aynı güçte Intel 4’ün Intel 7’ye kıyasla yaklaşık yüzde 21,5’lik bir performans artışı elde edebildiğini söyledi. Tersine, Intel 4, yüzde 40 daha az güç kullanarak Intel 7 ile aynı frekans seviyesini sağlayabilir.

Bu, Meteor Lake gibi geleceğin yongalarının yalnızca yeni yongalarla her zaman umduğumuz daha iyi performansa değil, aynı zamanda daha iyi verimliliğe de sahip olacağı anlamına geliyor. Geliştirilmiş verimlilik, bir PC veya sunucunun ihtiyaç duyduğu gücü azaltmada veya bir dizüstü bilgisayar pilinin ne kadar süre dayanacağını iyileştirmede büyük bir fark yaratabilir.

Teknoloji geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı olan Sell, “Intel 4’teki ilerleme çok olumlu. Tam da olmak istediğimiz yer,” dedi.

Sell ​​ekibinin Intel 4’ün frekansını artırmak için yaptığı bir gelişme, Intel’in 2014’te piyasaya sürülen 14nm sürecinden bu yana yongalar için kullandığı bir yapı taşı olan metal-yalıtkan-metal kapasitörün kapasitansının 2 kat artmasıdır. Broadwell CPU’su.

Sell’e göre artan kapasitans, daha az büyük voltaj dalgalanması ile sonuçlanır ve bu da CPU’ya giden mevcut voltajı arttırır ve daha yüksek bir frekansta çalışmasına izin verir.

“Ürünlerde gördüğümüz şey, genel olarak bu, ürünü çalıştırabileceğiniz daha yüksek bir frekansa dönüşüyor” dedi.

Temellere dönüş

Yeni bir üretim düğümü için performansın iyileştirilmesi çok önemli olmakla birlikte, maliyetleri düşürmek ve talaş üretim sürecini daha güvenilir hale getirmek de önemlidir. Bu noktalarda Sell, Intel 4’ün silikon üzerine bir çip tasarımı aşındırmak için aşırı ultraviyole ışık kullanan gelişmiş bir süreç olan EUV litografisini kullanması sayesinde ekibinin iyi ilerleme kaydettiğini söyledi.

Sell’e göre, Intel’in önceki düğümler için kullandığı daldırma süreciyle karşılaştırıldığında EUV, Intel’in litografi sürecini basitleştirmesine izin verdi. Pratikte bu, Intel’in çip tasarımlarını silikon gofretlere kazımak için gereken katman sayısını beşten bire indirebileceği anlamına geliyor.

“Artık her şey size tam olarak aynı yapıyı vermek için tek bir katmanla basılabilir” dedi.

Sell ​​bize, EUV’nin kullanılması aynı zamanda üretim veriminin artmasına neden oluyor, bu da yeni çipler üretime girdiğinde kusurlu gofret sayısının azalacağı anlamına geliyor.

EUV’nin diğer bir faydası da, EUV kullanımı pahalı olsa da Intel 4 kullanan ürünler için Intel’in çip üretim maliyetlerini düşürmesidir. Sell’e göre bunun nedeni, EUV’nin talaş yapmak için gereken adım sayısını ve alet sayısını azaltmasıdır.

“Fabrikamızda sahip olduğumuz litografi aletlerinin dışında birçok alet var ve bunların çoğuna da her şeyi tek bir adımda birleştirdiğinizde ihtiyaç kalmıyor” dedi.

Bu basitleştirilmiş süreç, Intel’in üretim kapasitesini artırmasını sağlayabilir, diye belirtti.

Sell, “Bu, aynı zamanda, ihtiyacınız olan temiz oda alanı açısından çok daha az talep alacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla genel olarak, ya daha az fabrika inşa etmeniz gerekir ya da her bir fabrikadan daha fazla çıktı alabilirsiniz” dedi.

Bu ve diğer süreç iyileştirmeleri, Intel’in yeni düğümleri nasıl geliştirdiğine ilişkin daha modüler bir yaklaşımı temsil ediyor. Bu, yonga üreticisinin daha önce düğümler geliştirmek için kullandığı daha agresif yaklaşımdan büyük bir değişikliktir; bu, Intel’in büyük yanlış adımlara ve gecikmelere maruz kalmasına neden oldu. 10nm ve 7nm düğümler son birkaç yıldır.

“Şu anda yaptığımız en önemli şey, çok daha modüler bir geliştirme yaklaşımına geçiyoruz, bu da dev bir adım yerine, süreçte birkaç küçük adımınız ve ayrı ayrı geliştirebileceğiniz birkaç modülünüz olduğu anlamına geliyor. Bu, bu modülü anlamak için diğer her şeyi çözmenin karmaşıklığı olmadan, her modülün zamanında geliştirilmesini çok daha kolay hale getiriyor,” dedi Sell. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/13/intel_4_chips/

Yorum yapın