Intel temel atma törenini erteledi, CHIPS Yasası dururken Ohio fabrikasındaki gecikmeler konusunda uyardı


Az önce ne oldu? Intel, Ohio yarı iletken fabrikasının temel atma törenini erteleyeceğini söyledi ve Kongre’nin CHIPS Yasası’na ayak uydurması nedeniyle olası gecikmeler konusunda uyardı. Mevzuat, diğer şeylerin yanı sıra, yerli yarı iletken üretimi ve araştırma ve geliştirmenin artırılması için 52 milyar dolarlık fon sağlayacak.

Ocak ayında Intel, IDM 2.0 stratejisinin bir parçası olarak Columbus, Ohio’nun eteklerinde New Albany’de 20 milyar dolarlık bir çip üretim kompleksi kurmayı planladığını duyurdu. Doğrudan 3.000 kişiyi istihdam edeceği tahmin edilen tesisin inşaatına bu yıl içinde başlanması ve 2025 yılına kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Intel, Ohio sitesindeki harcamaların önümüzdeki on yıl içinde 100 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi, ancak şirket bu genişlemenin “kapsamının ve hızının” CHIPS Yasasına bağlı olduğu konusunda uyardı. Bağımsız yasa tasarısının bir versiyonu geçen yıl kabul edilmiş olsa da, Temsilciler Meclisi ve Senato müzakerecileri anlaşmazlıkları çözmek için çalışmaya devam ederken fon hala yasaya geçmedi.

Kongre’yi Intel’in “hız ve ölçekte ilerleyebilmesi için harekete geçmesi” çağrısında bulunan Intel sözcüsü Will Moss, “Ne yazık ki, CHIPS Yasası finansmanı beklediğimizden daha yavaş hareket etti ve bunun ne zaman yapılacağını hala bilmiyoruz” dedi. Ohio” ve diğer ABD projeleri için uzun zamandır tasavvur ediyorduk.

Ohio fabrikasının temel atma töreninin önümüzdeki ay yapılması planlanıyordu, ancak şimdi kısmen tasarının etrafındaki “belirsizlik” nedeniyle ertelenecek. Moss, Intel’in hala 20 milyar dolarlık yatırıma bağlı olduğunu ve sitede inşaata başlamaktan heyecan duyduğunu söyledi.

New York, Malta’daki bir üretim tesisini genişleten GlobalFoundries, planlarını yavaşlatan CHIPS Yasası gecikmesi hakkında benzer bir uyarı verdi. Bir sözcü, “CHIPS Yasası, ABD yarı iletken endüstrisini küresel olarak daha rekabetçi kılıyor. GlobalFoundries için, CHIPS finansmanının geçmesi, ABD üretim kapasitemizi genişletmek için yatırım yaptığımız oranı ve hızı etkileyecek” dedi.

Intel ayrıca Arizona’da yeni çip fabrikaları inşa ediyor; Malezya’da yeni bir üretim merkezine 7 milyar dolar yatırım yaptı; New Mexico operasyonlarına 3,5 milyar dolar yatırım yapma planları var; ve İrlanda’daki 7 milyar dolarlık Fab 34 üretim tesisi ilk ekipmanını bu yılın başlarında aldı. Ek olarak, şirket Almanya’da son teknoloji bir kampüs inşa etmek için toplam maliyetin yaklaşık %40’ı olan 6.8 milyar Euro (7.15 milyar $) sübvansiyon alıyor (yukarıda).

Diğer Intel haberlerinde, firma Ocak ayında 1,2 milyar dolarlık antitröst cezasının iptal edilmesinin ardından AB’den 625 milyon dolarlık faiz talep etti.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95062-intel-postpones-groundbreaking-ceremony-warns-delays-ohio-plant.html

Yorum yapın