Intel Raptor Lake Benchmark, AMD’nin Ryzen 9 5950X’ine Hakim Olduğunu Gösteriyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Intel’in Alder Lake adlı “geri dönüş mimarisinin” başarısından sonra, halefi Raptor Lake için ne tür kazanımlar sağlayacağını hepimiz merak ediyoruz. Raptor Lake ve Alder Lake, Intel 7 süreci üzerine inşa edilmiş olsa da, Intel bunu daha da geliştirdi. Şirketin ayrıca amiral gemisi CPU’sunda E-çekirdek (verimlilik çekirdeği) sayısını iki katına çıkardığı söyleniyor.

Bu söylentiler doğruysa, Core i9-13900K, toplam 24 çekirdek ve 32 iş parçacığı için sekiz hiper iş parçacıklı performans çekirdeğine ve 16 verimlilik çekirdeğine sahip olacak. Görünüşe göre bu sağlam bir kombinasyon, Core i9-13900K’dan yeni bir Geekbench puanı ortaya çıktı. En azından çok iş parçacıklı iş yüklerinde CPU’nun bir canavar olduğunu gösterir.

Geekbench skoru tarafından keşfedildi Benchleak’ler Twitter’dan. Asus ROG Maximus Z690 Extreme anakart üzerinde çalışan bir Intel Core i9-13900K gösterir. Nihai bir üretim CPU’su olmadığı için saat hızlarının nihai üründen farklı olması muhtemeldir. Buna rağmen yine de tek çekirdekte ortalama 5.45 GHz hızına ulaşabiliyordu. Kayda değer olan şey, bir maksimum 5.7GHz’lik tek çekirdekli saat hızı etkileyici. Bu, binned Alder Lake Core i9012900KS amiral gemisine göre 200 Mhz’lik bir kazanç. Bu aynı zamanda Intel’in Raptor Lake için en az 5.8GHz’e ulaşmayı umduğuna dair önceki söylentilerle de uyumlu. Sonuçlar, temel saatinin 3GHz olduğunu gösteriyor. Bu mühendislik örneği, çok çekirdekli için 2,133 ve 23.701 tek çekirdekli bir puan elde etmeyi başardı.

Benchleaks’in belirttiği gibi, AMD’nin Ryzen 7 5800X’ine kıyasla tek çekirdekli sayı yüzde 23 daha hızlı ve çok çekirdekli sayı yüzde 120 daha yüksek. Tabii ki, bu belirli AMD CPU yalnızca sekiz çekirdekli, 16 iş parçacıklı bir CPU’dur. 16 çekirdekli 32 iş parçacıklı Ryzen 9 5950X ile kıyaslandığında da zirveye çıkıyor. AMD’nin amiral gemisi CPU’su, aşağıdakilere göre çok iş parçacıklı 16.508 puan alabilir Wccftech. Bu, Intel’in CPU’suna Zen 3’ün yonga tasarımına göre yüzde 35 avantaj sağlıyor. Tek çekirdek için, Raptor Lake CPU da 5950X’ten yüzde 24 daha hızlı.

Alder Lake ile karşılaştırıldığında, bazı ilginç farklılıklar da görüyoruz. Core i9-12900K, tek çekirdekli testlerde 1.987’yi vurabilir. Raptor Lake’in 2.133’ü sadece yüzde yedi daha hızlı. Büyük bir IPC artışı olmadığını varsayarsak, bu kazanç daha yüksek saat hızlarına inecektir. Çok çekirdekli cephede, Alder Lake 17.272’ye, Raptor Lake ise 23.701’e ulaştı. Bu, sekiz verimlilik çekirdeğinden oldukça fazla bir artış olan yüzde 31’lik bir fark.

Tabii ki, Raptor Lake Zen 3 ile savaşmayacak, çünkü Zen 4 ile kafa kafaya olacak. Her iki platform da bu yıl içinde piyasaya sürülecek ve benzer bir zaman diliminde gelecek. Ancak Zen 3 üzerinden gördüğümüz kazanımlar, AMD’nin ne tür hedeflere ulaşması gerektiği konusunda bize bir fikir veriyor. AMD, amacının Zen 4 için yüzde 35’lik bir performans artışı görmek olduğunu belirtti. Ayrıca, watt başına performansta yüzde 25’ten fazla kazanç elde etmek için baskı yapıyor. Son olarak, yüzde 15’ten fazla tek iş parçacığı artışı öngörüyor. Bu sayılar, 16 çekirdekli, 32 iş parçacıklı CPU’yu Raptor Lake sayılarına yaklaştıracaktır.

Her zaman olduğu gibi, bir sürtünme var. bu sonuç sayfası Raptor Lake sistemi için, bir zamanlama hatası nedeniyle puanın geçersiz olduğunu söylüyor. Bu bayrağı atmasına neyin sebep olabileceğinden emin değiliz. Bu, Geekbench tarafından performansı ölçmek için kullanılan zamanlayıcıların sistem saatinden daha yavaş veya daha hızlı çalıştığı bir sorun gibi görünüyor. Bu nedenle, bu sonuçlara güvenme konusunda bir kez daha temkinli olmalıyız. Bu gerçeğe rağmen, Raptor Lake’in neler sunabileceğini görmek hala heyecan verici. Nesilden nesile yıllar süren artan kazanımlardan sonra, Intel nihayet lanetini sarsmış ve mimarisini önemli ölçüde geliştirmiş olabilir. Daha fazla kriter kesinlikle ortaya çıkacağından, yakında öğreneceğiz.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337847-intel-raptor-lake-benchmark-shows-it-dominating-amds-ryzen-9-5950x

Yorum yapın